Ev tasinirken dikkat edilecekler
ev tasinirken dikkat edilecekler

Ev taşımak ile yeni bir ortam ve yaşam alanının heyecanıyla zevkli bir durum olsa da karşınıza meşakkatli ve zaman alacak bir süreç çıkacaktır ve yorucu bir dönem yaşanacaktır. En zoru mevcut eşyalar için ambalajlar toplanması ve sınıflarına göre ayrı ayrı paketlenmesi dönemidir.

Ev Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle taşınacağınız evi bulmuşsanız yapmanız gereken bu evin  tadilatı ile boya badana işlerinin devamı ile ön temizlik yapılmasıdır. Taşınmadan sonra zaten yine bu evin temizliğini yapmak zorunda kalacaksınız.

Eşyalarını paketlemeniz için koliler, koli banı, ambalaj ipliği ve kırılacakları saracağınız gazeteler temin ederek hazırlık yapmalısınız.  Koli temini sağlamanız bir çok firma ve marketlerce geri dönüşüm için kullanıldığından bulamayabilirsiniz. Ancak Koçtaş, Bahaaus gibi alışveriş merkezleri hazır koli satışı ve taşınma için ambalajlar ile havalı naylon satışı yapmaktadırlar. Eşyalarınızı taşıma işlemi başlamadan önce sınıfına göre ayrı ayrı paketleyerek üzerlerine içinde ne olduğunu ve kırılacak olup olmadığını belirtmeniz sizlere zaman kazandırır ve eşyalarınızı korumaya yönelik olacaktır.

Düzenli paketleme ile yerleşiminiz daha kısa zaman alır ve koliler üzerindeki yazılar ile aradıklarınızı kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Hatta kolilere hangi odaya gideceğini yazarsanız taşıyıcılara kolaylık olacak ve sizler ev içerisinde odadan odaya taşımak zorunda kalmayacaksınız.

Mobilyalarınız ve beyaz eşyalarınızın taşınma sırasında muhtemel kazalar ile yıpranması oluşabilir. Taşınma sırasında ezilmeleri ve kırılmaları önlemek adına, modüler mobilyalarınızı parçalara ayırmanız, büyük malzemelerinizi olduğunca küçük parçalar halinde taşınmasını sağlamalısınız. Bu eşyalarınızı taşınma öncesi havalı poşetler ile sarabilir, köşelerinde ve zemine temas edecek yerlerini köpükler ile sarabilirsiniz. Aynı şartlarda beyaz eşyalarınızı sarmanız önemlidir ve taşınma başlamadan önce elektrik kesintisinin yapılması ve taşınma bitiminde özellikle buzdolaplarınızı 24 saat dinlendirdikten sonra çalıştırmanız faydalı olur.

Ev taşınması sırasında karşınıza düzinelerce fazlalıklar çıkacaktır. Bir çoğunun varlığını bile unuttuğunuz bu fazlalıklardan kurtulmalısınız. Kullanmadığınız eşyalarınızı ihtiyacı olanlara vererek verimli hale getirmiş olabilirsiniz. Ancak bu arada evinizden poşetler dolusu çöpler çıkacaktır.

Taşınma sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta gereğinden fazla ağırlık kaldırarak sağlığınıza zarar vermemenizdir. Anlık kaldırmalar ile uzun süreli tedaviye maruz kalmamak için ani ve ters hareketlerden kaçınılmalıdır.

Eşyalarınızı taşınmasında nakliye firmaları ile evden eve taşıma firmalarına yaptırabilirsiniz. Özel eşyalar dışında bütün ev eşyalarını paketleyerek taşıyan ve daha sonra yerleşimini yapan evden eve nakliyat firmaları bu konularda oldukça deneyimlidir ve sizlere yeteri kadar hizmet vermektedirler. Ancak bu firmalarla anlaşmalarınız sözleşmeler karşılığı yaptırmalısınız ve taşıma esnasında doğabilecek zararların tahsili için sigorta işlemi yaptırmalısınız. Sigorta şirketleri taşınma sırasında tam kapalı kasa araçlarla taşınma işleminin yapılmasını isterler ve bu araçların dışında doğabilecek kazalarda sigortalar zararlarınızı karşılamaktan kaçınırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir