En uygun kredi turu
en uygun kredi turu

Kredi ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzde ikinci etap olarak hangi tür krediyi çekeceğiniz hakkında kafanızda geçen soru işaretleriniz varsa bu makalemizi okumanız yararınıza olacaktır.

Kişiye Uygun Kredi Türü

Öncelikle krediyi kullanacağınız ürünün özelliklerini, bu ürün hakkında bankaların yaptığı kampanyaları araştırmak gerekir. Çünkü bankaların yaptığı kampanyalar arasında ürünlerine ve bankaların ortak şirketlerine ait ürünlerinde farklı fiyatlar ve faiz indirimleri yansıtılır.

En uygun kredi türü yerine ihtiyacınıza yönelik en düşük faiz ile kredi veren bankayı bulmak sizin için daha kolay ve rahat bir yöntem olacaktır. İhtiyaç kredi için başvurunuz olumsuz sonuçlandıktan sonra diğer kredi türleri içinde aynı olumsuz sonuçla karşılaşacağınız için farklı yöntemler denemeniz gereksizdir.

Konut alacaksanız konut kredisi çekmeli ya da taşıt alacaksanız taşıt kredisi çekmelisiniz. Kullanılmamış bir taşıt alacaksanız bu taşıtın karşılığını tüketici kredisi ile karşılamanız halinde sizden faiz olarak yüksek rakamlar çıkar. İstediğiniz rakamı bu kredi türüyle karşılayamayabilirsiniz. Bankalar markalarına göre taşıt kredisi faizi belirlemektedirler. Bu durumda bankanın ortağı olduğu firmadan almanıza yönlendirerek daha fazla kazanç sağlama niyetindedirler. Ya da diğer bir deyişle konut alacaksanız konutun bedeli yüksek olduğundan hiçbir banka size konut alımı için bu talebinize olumlu yanıt vermeyecektir.

Taşıt ve konut alımı ile bankalar verdikleri kredilere karşılık olarak aracınızı ve evinizi ipotek etmektedirler. Bu ipotekler ile sizlere kredi verirken dönüşünün olmaması halinde bu ürünlerinizi icraen satışının sağlanarak verdikleri paranın geri dönüşünü sağlamak amacındadırlar.

Kullanım amaçlarına göre krediler gibi teminata göre kredilerde bulunmaktadır. Kredi planlamasını yaparken, gelirlerinizle giderlerinizi karşılaştırma yaparak ne kadar ödeyebileceğinizi netleştirmelisiniz. Belirlediğiniz rakam ile kullanacağınız vade, ödeyeceğiniz faizin muhasebesini yaparak sizin için en faydalısını seçebilirsiniz. Yapılan kampanyalarda faiz oranlarına, ödeme koşullarına, bankanın sizden keseceği masrafları da karşılaştırmanız iyi bir sonuç doğuracaktır.

Düşük miktarda kredi ihtiyacınız varsa bunu hesabınıza bağlı ek hesaptan veya kredi kartınızdan nakit çekerek taksitlendirmenizde mümkündür. Normal ihtiyaç kredisi şartlarında verilen ek hesap kredileri kullanımda hızlı çözümler sağlayan unsur olarak karşımıza çıkar. Tabi bunun için ek hesabınızın olması gerekir.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir