En dusuk hesap isletim ucreti alanlar
en dusuk hesap isletim ucreti alanlar

Yasal hale getirilmesinin ardından en çok merak edilen konulardan birisi bankaların Hesap İşletim Ücretini kesip kesmediğidir. Finans kuruluşlarımız olan bankalar bu konuda farklı uygulamalar ile vatandaşta kafa karışıklığına neden olmaktadır.

Aslında Hesap İşletim Ücretinin kesilmesi yasal mı? Bankalar bu ücreti alabilir mi gibi sorulara cevap verilmesi gerekir. Kanunen yasal hale getirilmesiyle birçok vakıf ve dernek tarafından karşı çıkılan ve itiraz edilen bu ücretin kesilmesinin durdurulması için Danıştay’dan 2015 yılında karar çıkmış durumda. Ama 2014 yılında çıkan Yönetmelik ile bu ücretin kesilmesi ise bankalara izin verilmiş bir belge konumunda durmaktadır.

En Düşük Hesap İşletim Ücretini Hangi Bankalar Alıyor?

Vadesiz hesaba sahip olan kişilerin büyük bir bölümü bankalara hesap işletim ücreti öderler. Bankalar müşterilerinden aldıkları bu hesap işletim ücretlerini genellikle yıllık olarak veya yılda iki kere 6 ayda bir alır. Nadiren de olsa bazı bankalar bu ücreti her ay veya 3 ayda bir de alabilir. Bazı bankalar müşterilerinden bu hesap işletim ücretini almayı bıraktılar. Aynı zamanda bankaların büyük bir bölümü öğrenci hesaplarından hesap işletim ücreti almamaktadır.

Bankaların hesap işletim ücreti birbirinden farklıdır. Bazı bankaları hesap işletim ücretleri düşük olurken bazı bankaların hesap işletim ücretleri yüksektir. Hesap işletim ücreti en düşük olan bankaların ilk sırasında 80 TL hesap işletim ücretiyle Ziraat bankası geliyor. İkinci sırada ise 88 TL hesap işletim ücretiyle Odeabank gelir. Üçüncü sırada ise 96 TL ile Vakıfbank gelmektedir.

Yukarıda sizlere hesap işletim ücreti en düşük olan 3 bankayı paylaştık. Bu bankalar dışında hesap açtırmayı düşünüyorsanız Albaraka Türk Bankası ve Türkiye Finans Bankası gibi hesap işletim ücreti almayan bankalara yönelebilirsiniz.

Bankaların internet sitelerinde bu ücretler hakkında ayrıntılı bilgiler mevcuttur.

Yasalarda bulunan boşlukları iyi kullanan bankalar bu ücretleri hesabınızdan bilginiz dışında kesiyor olabilir. Ya da kişi hesabını yeteri kadar incelemiyorlar olabilir. Bu gibi durumlarda hesabınızdan kesilen, kesilecek olan işletim ücreti adı altındaki masrafların iadesi için mutlaka Tüketici Hakem Heyetlerine başvurulmalıdır. Heyetler farklı kararlar alıyor olsalar dahi genel olarak tüketici lehine karar vermektedir ve kesilen ücretlerin iadeleri sağlanmaktadır. Hakem Heyetlerine başvurular, heyetlerin çalışma şekli ve alınan kararlara ait ayrıntıları sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir