En cok kazandiran vadeli
en cok kazandiran vadeli

Birikimlerimizi artırmak adına değerlendirmeye çalışırken, en olumlusu bankalar nezdinde açılan vadeli hesaplara para yatırarak gelecek faiz ile para kazanmak isteriz. Peki kazancımız olur mu, nasıl kazanır, ne kadar kazanırız?

En Çok Kazandıran Vadeli Hesap

Bankalar bünyelerinde mutlaka belli miktarlarda para bulundurmak zorundadır. Vatandaştan alacağı paraları satarak, işleyerek kârlarını çoğaltma amacındadır. Bu yüzden özellikle yüklü miktarda parası olan müşterilerini kapma yarışına girmişlerdir.

Bankalar müşterilerine % 4-7 arasındaki oranlarda faiz vererek para toplama çabasındadırlar. Geçmiş dönemlerde müşterilerinden aldıkları mevduatları kayıtsız ve vergisiz olarak yüksek faizlerle işlediklerini ve bu bankaları ile müşterilerinin başına neler geldiğini biliyoruz.

En Çok Kazandıran Para Hangisidir?

Her ne kadar döviz ve değerli madenler üzerinden vadeli hesaplar açılabilse de en çok kazandıran Türk Lirası vadeli hesabıdır. Çünkü bir çok insan borsadan, dövizden ve kurlardan anlamazlar. Adımlarını sağlama atmak isterler. Ancak vadeli hesaplarda tüm bankalarda devlet güvencesi vardır. Yani bankalar iflas etseler dahi devlet bu miktarları sizlere iade edecektir.

Vadeli olarak yatıracak meblağlarınızı 1 ay ile 5 yıl arasındaki vadelerle yatırabilirsiniz ve faiz olarak kazancınızı bankanız ile yapacağınız aylık periyotlarda çekebilir, ana parayı mevduatta bırakabilirsiniz. Ancak uzun dönemde faizlerin hangi oranlarda olacağını tahmin etmek zor olduğundan uzun dönemde faizli yatırım yapmak ne kadar doğru olur bilinemez.

Vadeli hesaptan para kazanılabilmesi için uzun dönemlerde istikrarlı olarak devam ettirmek zorundasınızdır. Vadeli olarak yatırdığınız paranızı eğer vadesinden önce çekerseniz faizinden ve kazancından vazgeçmiş olursunuz.

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre yapılacak yatırımlardan en çok konut alımının kazandırdığı belirtilmektedir. Düşük rakamlarla alacağınız konut uzun dönemde enflasyon rakamları, bölgesel gelişme, arz ve taleplerle yatırımcısına daha çok kazandırdığı, bu dönemde kira geliri olduğu aşikardır.

Vadeli hesapların faiz oranları ne kadar?

Odeabank Oksijen hesapla yatırımcılarına 50.000 TL’ye kadar % 13 faiz vermektedir. İNG Turuncu hesap ilk etapta limit sınırlaması bulunmadan % 13 faiz verirken en fazla 500.000 TL’ye kadar olan yatırımlar için geçerlidir. Finansbank en para ile altı aya kadar olan yatırımlara % 12 iken HSBC 500 TL yatırıma bir ay için % 11 oranında kazanç sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir