Emeklilikte yuksek maas nasil alinir
emeklilikte yuksek maas nasil alinir

Yıllarca verilen emek sonrasında emekliliği hak eden kişiler emeklilik maaşının yüksek olmasını, rahat bir yaşam sürmelerine yetecek kadar gelirinin bulunmasını ister. Hem erken emeklilik, hem yüksek maaş alma talebinde olanlar müjdeli haberlerin gelmesi için gözü kulağı medya da bekler vaziyette diyebiliriz.

Erken Emekliliğe Borçlanma Ayarı

Erken emekliliğe neden olan hususların başında erkekler için askerlik yapılması kadınlar için ise doğum yapılması sonrasında borçlanma hakkı ve dolayısıyla erken emeklilik imkanını veriyor. Emeklilikte miat olarak tabir edilen 1999 yılı öncesinde askerlik ve doğum nedeniyle borçlanmanız bulunuyorsa bunu mutlaka yapılmalı. Bu sayede erken emekliliğin yanında maaşınızda da yaklaşık % 70 oranında artış sağlamış olacaksınız.

Emeklilik için sigorta kapsamının değiştirilmesinden sonra Bağ-kur, SSK ve Emekli Sandığı bir kuruma Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında birleştirildi. Bağ-kur’a oranla SSK emeklisi olanların maaşları daha iyi seviyelerde olduğu için 1999 yılı öncesinde SSK poliçesi yatıranlar daha avantajlı durumdalar.

Emeklilik Primi İçin Asgari Ücret

Emeklilik ikramiyesi ödemesi için en önemli unsur maaşlar. Özellikle Asgari Ücretle çalışanlar maaşına ve maaşından kesilen sigorta payına dikkat etmeliler. Düşük yatırılan primler sonucu emekliliğe hak edenlerin emeklilik maaşları da düşük olacaktır. Maaşınız dışında bulunan gelirinizi brüt kazancınıza ekletirseniz emeklilik aylığınız artacaktır.

Emeklilik Yaşı Önem Arz Ediyor.

Emeklilik işlemleri için 5510 sayılı yasa ile birlikte 2008 yılı ve 1999 yılı öncesi farklı işlem uygulanıyor. 1999 yılı öncesi için primden ziyade kişinin yaşı emekli maaşına etki eden unsur. Emeklilik yaşı bulunan (kadınlar için 50, erkekler için 55) yaşını doldurduktan sonra çalışmaya devam etmeleri halinde her yıl için maaşları yüzde 1 oranında artış gösteriyor. Yani emeklilik yaşından sonra 5 yıl çalışan bir kadının emekli maaşı % 5 daha yüksek olacaktır.

Emeklilikte Eş ve Çocukları Mutlaka Bildirmelisiniz

Emeklilik için başvuru esnasında vereceğiniz dilekçe ile ekinde bulunacak formda mutlaka eşinizi ve çocuklarınız hakkında ayrıntılara yer vermelisiniz. Çünkü bakmakla yükümlü bulunan 1. Derece akrabalar aile yardımları ile birlikte maaşınızı artıran unsurlar arasında.

Sigorta Tarihlerine Dikkat

Çalıştığınız iş yeri için günlük puantajlar eşliğinde ödeme yapılan maaşınıza bağlı olarak SGK primleri bulunmaktadır. Çalışan ve işverenden kesilen bu primler sizin emekliliğinize etki edecek unsurların ilk sırasında bulunuyor. Bunun için çalıştığınız iş yerinde sigortanızın yapılmış olmasını, eksik sigorta yatırılması ya da hiç sigorta yapılmaması gibi unsurların dikkat edilmesi hem borçlanma, hem prim ödeme gün sayısını azaltacağından taviz verilmemesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir