Emeklilere 3 maas avans
emeklilere 3 maas avans

Emekli olan kişiler aldıkları maaş karşılığında para çekecekleri günü iple getirirken, maaşlarını çektikleri gün bile yeni maaş günlerinin hesabını yapar duruma geldiler. Elbette zaman zaman yaşam koşulları maddi olarak zorluklar içerisinde olacak. Bu durum emeklileri düşündürürken merkezi yürütme emekliler için yaptığı çalışmalara her geçen gün yenisini ekliyor.

Maaş Avansı Emekliler İçin Yararlı mı?

Emekli olmuş kişiler bu durumu nasıl karşılarlar, işlerine gelir mi, avantajları var mı yoksa kendisi için dezavantaj mı oluşturacak bilinemez ama Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) talep edecek olan emekli kişilere faizsiz olarak üç maaş avansı verme çalışması içerisine girdi. Yapılan bu çalışma kabul görür ve Resmi Gazete’de yayımlanırsa yürürlüğe girecek. Yürürlüğe giren yasa ile normal maaşının üç katı kadar avans kullanılabilecek.

Maaş Avansında Faiz Yükü

Kulağa hoş gelen bu haber emekli kişileri yanıltmamalı. Verilecek bu ücret ikramiye gibi algılanmamalı. Çünkü aldığınız avansın geri ödemesi faiz yükü bindirilmeden yaptırılacak. Mevcut maaşı ile geçinen kişiler bu avansı kullanmaları halinde taksitli ödeme imkanı verilir mi henüz belli olmasa da bu borç bitene kadar düşük maaş alacağı kesin gözüyle bakılıyor. Borcun ifası için belirlenen vadeler henüz netlik kazanmamış olsa da; 36 ay gibi bir uzun vadeye yayılması beklenen hususlardan.

Ek Hesaplarda Açık Bulunuyor

Her ne kadar bu sistem henüz yürürlükte olmasa da, emekli kişilerin çoğunun maaşını aldıkları bankalar nezdinde açılan ek hesaplar ile aylık olarak borçlandıkları ve borcun aylık faizler ile ödendiğini ayrıca hatırlatmakta fayda olacaktır. Bu durum emeklinin sırtında açılacak yeni bir yük olabilecek bir durum oluşturuyor olabilir. Fakat faizsiz yük bir çok kişiyi cezbeden konuların başında gelen hususlardan. Bu nedenle kredi kullanmaktan daha iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkacak.

Takvim Gazetesi’nin haberine göre yapılacak bu düzenlemeye başvurular da netlik kazanmış değil. Sonuçta bu işlemin sekretaryasını hangi kurum gerçekleştirecekse bu kuruma yazılı başvuru yapılması gerekecektir.

Cüzdanları Rahatlatabilir

Bu durum daha çok emekliliğe ayrılmış fakat işlemleri bitmemiş olan kişilerin aylıkları başlamasından önceki zor zamanı ekonomik olarak kolay geçirilmesi açısından iyi bir seçenek olabilir. Çünkü kişiler emeklilik dilekçelerini vermelerinden sonra yaklaşık 3 ay 90 gün boyunca emekli maaşının bağlanması için beklemek zorunda kalıyorlar. Bu süre kişinin emeklilik haklarının hesaplanması ve işlemlerinin yapılması için geçirilen süre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir