Emekliler ne kadar kredi ceker
emekliler ne kadar kredi ceker

Çalışanlar kadar emekli olanlarda kredi kullanımında, kredi limitleri açısından,  bankaların kısmı olarak kendi mevzuatlarında ve yasal olarak belirtilen oranlarda kredi kullanmalarına mümkün kılınmaktadır. Kişiler kendi istedikleri vadelerde ve istedikleri miktarlarda kredi kullanmalarına engel yasal hususlar bulunmaktadır. 

Emeklilerin Kredi Limiti Ne Kadardır?

Emekli vatandaşlarımızın kredi çekme durumları bankalardan bankalara değişiklik göstermektedir. Kimi bankalar emekli maaşının 40 katına kadar kredi çekmeye izin verirken bazı bankalar ise bunu maaşlarının belirli bir bölümünü geçmeyecek şekilde en fazla 36 ay vade olacak şekilde sınırlandırmıştır. Yasal olaraksa tüketici kredileri vade oranı 2016 yılının sonlarına doğru 48 ay’a çıkarılmıştır.

Emeklilik durumunda alacağınız emekli maaşı kredi çekebileceğiniz miktarı belirlemekte büyük rol oynar. Emekli maaşınızın yanında kaç yaşında olduğunuzda bankadan kredi çekebilmeniz için önemli bir kriterdir. Yaş kriteri de bankadan bankaya farklılık göstermektedir. 65 yaş ile 75 yaş arası bir sınırı bankalar kendi isteklerine göre belirler. Ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmenin en kolay yolu kredi çekmek istediğiniz bankaya giderek bunu öğrenmektir.

Türkiye’de kredi kullanımı yaş sınırlaması 18-65 yaş arasıdır. Ancak bankalar 65 yaş üstü kişilere de kredi ürünlerini kendi şartları ve imkanları doğrultusunda sunabilmektedirler.

Özellikle Emekli maaşınızı aldığınız bankaya ilk olarak gitmeniz size daha büyük avantajlar sağlayacaktır. Düzenli maaş müşterileri olduğunuz için size bazı fırsatlı kredi faiz oranları ve kredi miktarları sunacaklardır. Emekli maaşınızı PTT aracılığı ile alıyorsanız bazı bankalar PTT ile anlaşmalar imzalayarak emekli vatandaşlarımıza değişik miktarlarda ve farklı faiz oranları ile kredi vermektedirler. Bunla ilgili bilgiyi de size en yakın PTT şubesine giderek öğrenebilirsiniz.

Emeklilere kredi verilirken bankaların ilk önemli şartlarından birisi de hayat sigortası yaptırılmasıdır. Ancak emekli kişiler yaşları itibariyle büyük risk olarak kabul edildiklerinden kullandıkları kredi miktarı ne olursa olsun hatırı sayılır oranlarda hayat sigortası poliçesi öderler. Yapılan poliçe ile kredi kullananın yaşamını sürdürememesi nedeniyle oluşacak geri ödeyememe olasılığının ortadan kaldırılmasıdır.

Bunlarla birlikte istenildiğinde ipotek karşılığı kullanılmak üzere ipoteğinizin bedeli kadar kredi kullanabilmenizde bankaların inisiyatifine kalmış bir durumdur. Bu krediler için banka şubeleri ile görüşülmesi gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir