Primleri geri alma
Primleri Geri Alma

Emekli olmanın zorluğunu ne gbii şartlarda kazanıldığını hepimiz biliriz ve her insan emekli olmanın hayalini kurar. Emeklilik uzun zaman alan ve yüklü miktarlarda primler karşılığı kazanılan önemli bir çalışan hakkı.

Ödenen Primler

Böylesine uzun süreç alan emeklilik kazancının sağlanamadığı zamanlar var ki, kişinin emekleri boşa gitmiş gibi üzüntü verebilecek kadar ağır yaşanabilir. Uzun süren çalışmalar sonucu yatırılan yüklü miktarlardaki prim karşılığı maddi değerinizin ne olacağı çalışanın ve yakınlarını düşündüren ayrı bir konu.

Çalışan kişi zamanla işten çıkarılabilir ya da kendisi ayrılabilir. Bu durumda sigorta primi ödenmediği gibi çalışma gün sayısında da artış olmayacağından emekli olamayacaktır.

Çalışırken başına gelen kaza sonucu çalışamaz hale gelen kişiler gerekli süreyi doldurdukları zamanlarda malulen emekli olabiliyor. Fakat yeteri kadar gün çalışmayanlar yine bu haktan mahrum kalıyor.

Kendi iş yeri sahibi de ödüyor

Kendi iş yerini kuran ve emek harcayan işletme sahipleri sigorta primlerini kendileri ödemek zorundadır. Büyük umutlarla açılan fakat yürümeyen işler sonrası kişi yine emekli olamaz ve mağdur duruma gelebilir.

Emekçi diyebileceğimiz iş yükünü taşıyan ancak saydığımız gibi nedenlerde emekli olamayan emekli olma başarısını kazanamayan kişilerin adına yatırılan sigorta primi ücretlerinin ne olacağı merak uyandıran sorulardan.

Yapılan çalışmalar sonucunda aylarca sigorta priminin ödenmesine rağmen emekli olamayan kişilerin prim ücretlerinin geri iadesinin yolu açıldı. Böylede olması gerekiyordu. Çünkü kesilen sigorta primleri önemli bedellere karşılık gelebiliyor. Öyle ki işyerinden kesilen ve kişinin kendi adına ödenen prim bedelleri kişinin maaşına ve unvanına göre aylık binlerce lirayı bulabiliyor.

Sigorta Prim İadesi Nasıl Olur?

SGK’ya bağlı olarak çalışan kişilerin emeklilik süresine askerlik borçlanması ve doğum borçlanması gibi süreler eklenebiliyor. Bu sürelere rağmen yine emekli olunamıyorsa bir işte çalışmayan ya da kendi iş yeri bulunmayan kişiler sigorta prim iadesi için başvurabiliyorlar. Bu başvuruda kriter ise kişinin emeklilik yaşının 2/3’ünü çalışarak primini yatırarak doldurmuş olması.

Burada 2/3’lük oran çok önemli ve oldukça uzun bir süre olarak dikkatleri çekiyor. Çalışanlar için oldukça zorlu bir süreç.

Kişi emekli olmadan bir işte çalışmazken hayatını kaybedebilir. Bu duruma gereken süre kadar çalışanların varisleri bu başvuruyu yaparak sigorta primi iadesini alabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir