Ek hesap limit arttırma
Ek hesap limit arttırma

Günümüz ekonomik koşullarına bakıldığı zaman mali açıdan giderleri karşılamak açısından mevduat hesaplardan ya da kredi kartlarından faydalanıldığı görülmektedir ve özel sektörde çalışan, memur ve işçi olan herkes maaşlarını bankadan aldığı için aldıkları maaşları karşılığında ‘’Ek Hesap’’ limiti bankalar tarafından tanımlanmaktadır.

Ek Hesap Nedir?

Ek hesap, bankalarda bulunan hesaplara bağlı çalışan ve hesapta para olmayan durumlarda dahi para çekimi ya da ödeme yapılmasını sağlayan artı hesap olarak tanımlanabilir. Bir nevi kredi kartından nakit çekmek gibi düşünülebilir ve ek hesapta da kredi kartından nakit çekmekte olduğu gibi faiz ödemesi söz konusudur. Fakat özellikle nakitte sıkışıldığı zaman ciddi bir çözüm olarak düşünülebilir.

Çoğunlukla bankalar, maaş müşterilerine ek hesap tanımlamak konusunda cömert davranır. Çünkü ek hesap ödemesi geciktiği zaman ‘’Gecikme Faizi’’ ya da ‘’ Ek hesap faizi’’ gibi ek ödemelerden bankalar kazanç sağlamaktadır.

Ek hesap için bankalar müşterilerine talepte bulunabileceği gibi, müşterileri tarafından istenilen limitlerde ek hesap tanımlanabilir ki bu durumda banka tarafından maaş müşterisi olunmadığı zaman maaş bordrosu istenebilir. Maaş müşterisi olan müşterilerin ek hesap tanımlaması çok daha kolay bir işlemdir ki banka müşterisinin maaşına zaten ulaşabilir durumdadır.

Ek hesap limit arttırma
Ek hesap limit arttırma

Ek Hesap Ne İşe Yarar?

Ek hesap, bankada bulunan maaş ya da mevduat hesaplarına bağlı olarak açılan bir hesap olmakla birlikte;

  • Para çekme,
  • Havale / EFT,
  • Fatura ödemesi gibi birçok işlemin gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Otomatik ödeme talimatı durumunda hesapta para olmaması durumunda devreye girerek, ödemelerin yapılmasını sağlar ve özellikle acil nakit ihtiyaçlarında akla ilk gelen çözüm olmaktadır. Ek hesap olarak tanımlanan limit kullanılmadığı sürece de herhangi bir ücret ödemesi söz konusu değildir.

Ek Hesap Limit Yükseltmesi Nasıl Yapılır?

Bankalar ya da kart kullanıcıları tarafından ek hesap tanımlatılabildiği gibi ek hesap limit yükseltme işlemi de müşteri tarafından ya da banka tarafından isteğe bağlı gerçekleştirilebilir. Eğer ek hesap limit yükseltme gibi bir talebiniz olursa, öncelikle bankaya başvurmanız gerekir. Banka size ait olan kredi puanınızı dikkate alarak, ek hesap limit yükseltme talebinizi dikkate alarak değerlendirir ve olumlu ya da olumsuz cevap verir. Eğer bankalara yapmanız gereken ödemeler düzenli değilse, kredi notunuz da düşük olacağı için banka tarafından talebiniz reddedilebilir. Hatta tam tersi kredi notunuz yüksek ise, siz talepte bulunmadan banka tarafından ek hesap limitinizi artırabileceğinize dair bildirim gelebilir. Kısaca ek hesap limitinizi yükseltilmesi için öncelikle maaş hesabınızın olması gerekir ve kredinizi notunuzun yüksek olması da olumlu cevap verilmesi açısından çok önemlidir.

Ek Hesap Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

Ek hesap limit düşürme işlemi için bankaya talepte bulunmak gerekir. Banka tarafından limit düşürme sırasında herhangi evrak ya da bilgi istenilmemektedir. Ancak limit yükseltme talebinde banka eğer gerekli görürse ek bilgi ya da evrak istemektedir. Ek hesap limit düşürme bankaların çok da istemediği bir durum olmakla birlikte bu işlemi şubelerden gerçekleştirebileceğiniz gibi internet bankacılığı ya da müşteri hizmetleri aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Ek hesap limit yükseltme
Ek hesap limit yükseltme

Ek Hesap Faiz Oranları 2022

Ek hesap faiz hesaplaması resmi tatil ya da hafta sonu tatilleri de dahil edilerek günlük olarak yapılıyor ve ek hesabın bağlı olduğu hesaba para girişi olduğu zaman otomatik olarak kesiliyor. Eğer ek hesap için hesaplanan faiz açısından özel bir tarih belirlemesi yapılmadı ise faiz her ayın en son günü olmak üzere hesaba yansıtılıyor ve hesaptan par çekilmesi durumunda hemen yatırılması halinde ise 1 günlük faiz işlemesi söz konusu oluyor. Bankalara göre faiz oranı değişkenlik göstermekle birlikte 1.000 TL’lik bir ek hesabın aylık geri ödemesi ortalama 22 TL olarak yapılıyor.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Ek hesap kapatma işlemini gerçekleştirmek önce ek hesabınıza dair bir borcunuzun olmadığına özen göstermeniz gerekmektedir. Yoksa banka tarafından başvurunuza olumsuz cevap verilebilir. Şayet ek hesabınıza dair bir borcunuz yoksa, hesabınızın açıldığı banka şubesine yazılı olarak dilekçe yoluyla başvuru da bulunmanız gerekmektedir. Yazılan dilekçeyi faks yoluyla ulaştırabileceğiniz gibi elden de şubenize bırakabilirsiniz. Hatta bankanızın internet sitesi üzerinde de talepler bölümünden yazarak işlem ek hesap kapatma talebinde bulunabilir ve işlemlerinizi banka müşteri hizmetleri aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Ek hesap maaşın kaç katı olur?

Ek hesap limiti, kişi özelinde değerlendirilmektedir. Ancak üst limit maaşın 3 katıdır.

Ek hesap kredi notunu etkiler mi?

Ek hesap, tıpkı kredi katları gibi banka notunu olumlu veya olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle ek hesapla dikkatli kullanılmalıdır.

Ek hesaptan nakit çekilir mi?

Ek hesaptan para çekilebilmekte veya direkt ödeme yapılabilmektedir. Limit ve uygulanan faiz oranı ise her banka için değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir