Dolar 4 lirayi asarsa faiz ne olur
dolar 4 lirayi asarsa faiz ne olur

Son dönemde dolar kurundaki yaklaşık 0,14 puanlık artış döviz kurlarının hareketlenmesine neden oldu. Sene başında 3,70 bantlarını gören Amerikan Dolarının uzmanlarca 4 lirayı geçeceği yönündeki beyanatlarına çok sert muhalefet edenler şimdilerde daha da yükselebileceği konusunda fikirlerini beyan eder oldular. Peki dolar 4 lirayı aşarsa faizler ne olacak?

Kaldı ki Amerika Başkanı Trump yapmış olduğu hatalı uygulamaların neticesinde dolar kurunun düşük seviyelerde kaldığını söylemek yanlış bir tanım olmayacak. Fakat dolar kurunun yükselmesine engel olabilecek tek husus uzmanlarca faiz unsurunun olduğu belirtiliyor. Fakat döviz kurunun yükselmesi karşılığında faizin yükselmesi gerekirken aksine Bakanlarca  faizlerin yüksek olduğu ve düşürülmesi gerektiği yönünde beyanatları bulunuyor. Bu durumda nasıl bir tavır sergileneceği merak konusu.

Faizler Artmıştı

Merkez Bankasının muhtemel döviz kurlarındaki artışını engelleyebilecek unsur olan faizler. Nitekim 2014 yılında da benzer bir olay yaşanmış ve haftalık repo faizleri % 10 seviyelerine çıkmıştı. Bu nedenle artan dövizler neticesinde faiz oranlarında da artış hamlesinin gelmesi muhtemel olarak görünüyor.

Önümüzdeki birkaç gün içinde FED toplantısında çıkacak faiz kararları önemli bir durum haline geldi. Nitekim buradan bir faiz artışı kararı çıkarsa TL en fazla etkilenecek para birimleri arasında bulunuyor.

Dolar 4 Lirayı Aşacak

3,93 Lira seviyelerinde olan Dolar 2018 yılında 4 lirayı aşacak potansiyele sahip. Kaldı ki 4 lira sınırını daha önce 3,97 olarak test etmiş ve yapılan müdahaleler sonrasında 3,80 seviyelerine gerilemişti. Bu artışın dayanaklarından birisi cari açığın bulunması.  Kasım ay’ı içerisinde açıklanan 2017 yılı cari açığının 4 milyar 200 milyon dolar olması, önceki yıla oranla 1 milyar 947 milyon dolar artış göstermesi bunlara oranla dış ticaret açığının artması sonucu denge açığı doların yükselmesine neden olan etkenlerden sadece bir tanesi. En önemli husus ise bütçe açığının oluşması olarak gösterilen dövizin artması halinde finans dışı özel sektörün döviz açığındaki meydana gelecek artışlar doların yükselmesine neden oluyor. Bu yükselme ile Dolar 4 lirayı aşması halinde faizlerin nasıl bir oranda olacağı merak konusu.

Para piyasasındaki hareketlilik neticesinde yurt içinde tüketicilerin dolar mevduatını tutma anlayışı TL’nin dolar karşısında zayıflamasına neden oluyor. Bu nedenle dolar satışlarının gerçekleşmesi neticesinde dolar kurunun düşmesi muhtemel olacak.

Doların Küresel Seyri

ABD Başkanı Trump, başkanlık sürecinin ardından uygulamış olduğu politikalar neticesinde küresel ekonomi de doların zayıfladığı tartışılmaz bir gerçek. Bu nedenle ABD’de para politikalarından ziyade siyasete dair gelişmeler ekonomiye damga vuruyor.  Bu nedenle bu hafta içerisinde yapılacak olan FED kararlarında faiz artırımına gitmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir