Dolar ne zaman 4 lira olur
dolar ne zaman 4 lira olur

2018 yılının ilk çeyreğinde  ekonomimiz açısından çok hareketli bir süreç içerisinde geçirdik. Dünya’da ekonominin yapı taşları olabilecek hususlarda meydana gelen hareketlilik ile ülkemizde gelişen olaylar nedeniyle dolar kurundaki hareketlilikte kendisini gösterdi.

Bir çok insanın doların çok ciddi rakamlarda yükseleceği  korkusuna kapılmasının kendilerine göre elbette bir çok nedeni bulunabilir.  Ülkemizde anayasa referandumu çalışmaları devam ederken  2018 yılına girmemizin ardından yüksek miktarlarda meydana gelen dolar artışı kendisini göstermiş olsa da, yine gelişen olaylar ile istikrarın gösterdiği direniş rakamların aşağı seviyelere gerilemesine neden oldu.

Dolar Endeksi 14 Yılın En Üstünde

Dolar kurundaki en büyük değişiklik beklentilerinin başını Amerika’da gerçekleşen koltuk değişikliği çekiyordu. Amerikan ekonomisi için etkili bir komite olan Federal Açık Piyasa Komitesi bu yıl için faiz beklentisini artırarak dolar endeksini 14 yılın en zirvesine yükseltmiş oldu ki otoritelerce çok yüksek olduğu kanaati doğdu.

Her yıl olduğu gibi 2016 ve 2017 yılında da dolar artış trendi içerisindeydi ve bu trend her ne kadar dalgalanmalar yaşansa da 2018 yılı içinde geçerli olacaktır. Uzmanlarca Obama’nın yerine Trump’ın oturmasının ardından Amerika’da uygulanacak politikalar ile piyasanın etkileneceği belirtilmiş olsa da; doların 4,5 lira seviyelerine ulaşması şu an için imkansız gibi görünmektedir. Zamanla gelişen olaylar döviz kurlarındaki hızlı artışları ve inişleri gösterebilir. Ancak bu rakamlara ulaşması için beklentinin cevabı ise ancak 2018 yılı son  çeyreğinde ihtimal verilebilir.

Döviz kurlarının belirlenmesine etken olacak olaylardan birisi de özellikle İngiltere de yapılan AB referandumu sonucu diğer ülkelerin bu oylamada çıkan sonuçlara uyup uymayacağı. Zamanla diğer ülkelerinde EURO bölgesinde kalıp kalmayacaklarının sorgulanması, bazı ülkelerin çıkışlarının yaşanması muhtemel olan bir beklenti. Bu beklentilerin gerçekleşmesi ile birlikte Euro kuru artabilir.

Şimdiden 3,93 Lirayı Gördü

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yayınlamış olduğu son anketi ile ABD dolar kurunun yıl sonunda 3.93 TL olarak beklenildiği açıklandı. Fakat Mart ay’ının ortası itibariyle dolar kuru şu anda 3,93 TL olarak işlem görüyor. Dolar kurunun istikrarlı siyasi kararların gölgesinde bu rakamlara çıkıp çıkmayacağı merak konusu. Şu an için döviz kurlarının artması için kötü senaryolar bulunmamakta, Anayasa referandumu sonucu gelişen istikrar ile birlikte ABD Doları aksine düşüş eğilimine girmektedir. Elbette anlık dalgalanmalar ile küçük miktarlarda yükselmeler olacaktır ancak yatay seviyede bir analiz yapacağı beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir