Piyasalarda bu hafta
piyasalarda bu hafta

ABD ile Türkiye arasında gelişen vize krizinin ardından alevlenerek yükselişe geçen Dolar gün itibariyle 3,86 liradan işlem görmeye başladı. Dolar cinsinden borçlanan vatandaşları kaygılandıran bu durum itibariyle 4 lira bandını geçip geçmeyeceği ya da daha ne kadar yükseleceği gibi merak uyandıran soruları arkasından getirdi.

Dolarda gözlenen yükselme sonrası Merkez Bankasının girişimleri, arkasından ABD ile vize gelişimi ile sınırlı sayıda da olsa vize başvurularının alınmaya başlanmasıyla TL’nin değer kazanmaya başladığını söyleyebiliriz. Akabinde Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD’ye yapacağı ziyaret ve bu ziyaretten sonra çıkacak sonuçlar dolar kurunu ve TL değerini şekillendirmeye devam edecek.

Doların çıkışını engellemek için Merkez Bankasınca alınan önlemler pozitif bir seyir izleyerek dövizin yükselmesini kısıtladı. Merkez Bankası rezev opsiyon ile reeskont kredilerine yaptığı girişim sonrası dolar kurunda düşüş yaşansa da dolar yine yükselerek 3,86 seviyelerine geldi. Alınan önlemlere rağmen teknik açıdan bakılacak olursa dolar 3,91 seviyesini görerek önemli bir adım atmış olacak ve tarihi bir rekora imza atmış olacak.

Altın’a Sığınmaya Devam

Dünya piyasasında gelişen olaylar, siyasi tırmanımlar ardından doğan belirsizlikler yatırımcıları yine güvenli liman konumundaki altına yönlendirdi diyebiliriz. Bu anlamda dünya ekonomisinde yapılan her açıklama ve adımlar altın fiyatlarına doğrudan etki eden faktörler arasında. Ayrıca Çin’de düğün mevsiminin yaklaşmasının ardından altına olan talebi artıracağına kesin gözüyle bakılıyor. 2016 yılında yatırımcılarına en çok kazandıran yatırım unsurunu oluşturan altın, bu yıl da en çok kazandıran element olarak karşımıza çıkacaktır.

Döviz kurunun yükselmesinin ardından TL’nin değer kaybetmesi altına olan yönelim ile beraberinde altın fiyatlarının yükselmesine, yeni rekorların gelmesine neden oluyor. 158,50 lira bazında bulunan gram altının fiyatının 160 lirayı geçmesi muhtemel beklentiler arasında.

Tüm piyasalarda oluşan gerginlik, yaşanan belirsizlikler nedeniyle yatırımcıları ülkemize çekemezsek, sıcak para girişi olmazsa döviz ve altın fiyatlarında yükselmeler meydana gelecektir.

Borsa İyimserliğini Koruyor

Yatırım piyasasında altın ve dövizde meydana gelen hareketlilik Borsa’ya da yansımış durumda. 114 bin bandında bulunan İstanbul Borsa’sı ekonomi piyasasında oluşan olaylara rağmen iyimserliğini korumaya devam ediyor. Bu durumun olumlu bir hava yarattığını da ayrıca belirtelim. Haftaya 111 bin 914 bandından giren borsa geçtiğimiz gün 115 bin 093 puanı aşarak tarihi zirvesini güncelledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir