Capraz kur nedir
capraz kur nedir

Finans sektörünün en fazla kullandığı terimlerden birisi; çapraz kurdur. Birçok ülke genel anlamda ele alındığında kurlar üzerindeki işlemlerini dolar bazın da  ele alıp, dolar bazlı gerçekleştirmektedir. Dolar dışında iki para birimi ile işlem yapılacaksa bu iki para biriminin dolar bazlı olarak hesaplanması işlemine çapraz kur adı verilir.

Çapraz Kur İçin Bilinmesi Gerekenler

Çapraz kur çok karışık olmayan ancak dikkatli hesaplanması gereken bir hesap sistemine sahiptir. Çapraz kurun hesaplanması için öncelikle dolar üzerinden hesaplanacak para birimlerini belirlemek gereklidir. Örneğin; Euro ile TL arasındaki bağlantıyı kurmak için öncelikle; 1 Dolar’ın Euro olarak karşılığını bulmak gerekir. Ardından bulunan değer TL ile çarpılır ve çapraz kur sonucunda Euro ile TL arasındaki bağlantı belirlenmiş olur.

Bu işlemi birçok piyasada ve birçok döviz üzerinde yapmanız mümkündür. Farklı dövizler arasında bu bağlantıyı kurarak karlı yatırımlar yapmak için çapraz kur hesaplamasını birkaç kere farklı dövizler üzerinden denemeli ve bankaların verileri ile karşılaştırmalısınız. Çapraz kur için sadece bilinen döviz türlerinde bankalar tarafından çeviriler mevcuttur.

İnternet sayfaları üzerinde online yayın yapan bazı siteler çapraz kurlar ile döviz alım satımlarını anlık olarak görebilmektedir. En sağlıklı olan site ise e devlet üzerinden yayın yapan https://www.turkiye.gov.tr/doviz-kurlari sayfasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir