Borsaya giris limiti
borsaya giris limiti

Borsada oynamak kulağa çok havalı ve kazancı yüksek geliyor. Çevrenizde borsada oynadığını söyleyen herhangi bir tanıdığınız veya televizyonlarda ekonomi haberlerinde sürekli verilen BİST verileri sizin dikkatinizi çekmesine neden olabiliyor. Pek çok yatırım aracına göre daha mantıklı olan borsa aslında diğerlerine kıyasla kartların daha açık oynandığı bir yatırım aracıdır. Yani borsada işlem gören işletmelerin, yani halka açık işletmelerin, finansal tablolarını kamuoyuna açıklamaları zorunluluğu vardır. İşletmelerin bu mali tablolarından yararlanarak gelecekteki fırsatlarını ve tehditlerini değerlendirmek ve buna göre hisse senedi almak da sizin inisiyatifinize kalmış bir tercihtir. Bu sebeple mantıklı yatırımlarla, altın ile döviz gibi diğer yatırım araçlarından daha etkin ve daha çok kazanmak mümkündür. Peki, borsada işlem yapmak için ne kadar paranız olması lazım? Diğer bir ifadeyle borsaya giriş limiti ne kadar?

Nasıl Hisse Senedi Alırım?

Borsada işlem gören işletmelerin hisse senetlerini birkaç farklı şekilde çıkarır. Mesela nama yazılı hisse senetleri yalnızca senedin üzerinde yazan isim için çıkarılır. Ya da direk işletmeler arasında kullanılan nakit ihtiyacını karşılamak amaçlı çıkarılan hisse senedi, tahvil ve bonolar da vardır. Bunlarda işletmelerin kendi aralarında borçlanmak için çıkardığı hisse senetleridir. Bizim için borsada hisse senedi almak ise aracı kuruluşlar sayesinde olur. Aracı kuruluşlar sizin büyük veya küçük yatırımlarınızla sizin adınıza borsada işlem gören bir işletmeden hisse senedi alır ve sizin yerinize takip ederek hisse senedinin değer düşüklüğü veya artışını size yansıtır. Yani kısacası borsaya giriş limiti sizin ekonomik gücünüze bağlıdır. Aracı kuruluşlar en küçük tasarrufunuzu dahi hisse senedi olarak değerlendirebilmektedirler.

Sonuç olarak borsaya giriş için minimum bir limit bulunmamaktadır. Sizin yapmak istediğiniz yatırım ya da hisse senedine ayırdığınız miktarlarda olabilir. Öyle ki 5 lira bedelli bir hisse senedini sadece değeri kadar verip alabilirsiniz. Fakat yine de belirtmekte fayda olarak gördüğümüz bir husus var; o da sizlerin aracı kurum olarak seçtiğiniz banka ya da kuruluşlara bağlıdır. Çünkü bazı bankalar 500 lira altında işlem yaptırmazken bu durum bazı aracı kurumlar için geçerli değildir ve minimum limitleri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir