1 11
1 11

Kredi kartları, kişilerin yaşamlarında benzersiz ve bir o kadar da büyük yere sahiptirler. Yapılan harcamaların ardından kartlarda bonus ismi verilen sanal paralar kazanılır. Biriken bu bonusları bir sonraki alışverişlerinizde indirim olarak kullanabilirsiniz. Bonus para puan kazanmak için bonus üyesi bulunan mağazalardan alışveriş yapmanız gerekir.

Kazandığınız bonus puanları ise bankanızın anlaşmalı olduğu marketlerde, mağazalarda ve elektronik e-ticaret sitelerinde ücretsiz alışveriş yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu kullanım tutarı kazanmış olduğunuz puanların tutarı oranıyla aynıdır.

Bonus Puan Nedir?

Kredi kartınız ile birlikte yaptığınız alışverişlerin sonrasında üye iş yerlerinden kartınıza belli bir oranda puan yüklemesi yapılır. Bu puanlar yaptığınız harcamalar karşılığında banka tarafından belirlenen miktarlardadır. Kişiler, bonus puanlarını diledikleri zamanda harcama hakkına sahip olurlar ama bu puanlar kazanılan puan oranı ile sınırlı tutulur.

Bonus Puan Kullanılan Siteler 2019

Her geçen gün hızla değişen ve gelişen dünyamızda insanların alışkanlıkları değişim göstermeye başladıkça harcama türleri de değişmeye devam etti. Günümüzün vazgeçilmezleri arasında yer alan kredi kartları buna en güzel örnektir. Kullanım kolaylığı sunmasının yanı sıra taksit avantajı ve bonus puanlar kazandırıyor olması da insanları kredi kartı kullanmaya iten etkenler arasında yer alır. Alışveriş yöntemlerinin değiştiği çağımızda artık internet üzerinden gerçekleştirilen alışverişler daha elverişli bir hale geldi.

Bu nedenle bonus puan kullanılan siteler arasında onlarca adres bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli internet adreslerinin yanı sıra akaryakıt istasyonlarında, süpermarketler de kullanımı yaygındır. Bunların arasında en popüler olanları sizler için derledik. Bonus puan kullanılan siteler şu şekildedir;

 • Markafoni
 • N11
 • Bonubon
 • Hızlıal
 • E-bebek
 • Gittigidiyor
 • Morhipo
 • Kliksa
 • Kangurum
 • Teknosa
 • Idefıx

 

 

Bonus puan kullanılan yerler

 

 

Bonus Puan Ne Zamana Kadar Kullanılabilir?

Kredi kartı aracılığı ile gerçekleştirilen harcamalarda, bankalar müşterilerine yaptıkları harcamalar doğrultusunda bonus kazandırır. Kazanılan bu bonus puanları biriktirerek o tutar kadar bedava alışveriş yapma olanağına sahip oluyorsunuz.

Birçok banka, kredi kartlarına düzenledikleri kampanyalar ile daha çok bonus puan biriktirmenizi sağlıyor. Ne kadar çok alışveriş yaparsanız o kadar çok bonus puan kazanıyorsunuz ama biriken bu puanların belli bir zaman içerisinde harcama yapılarak tüketilmesi gerekir. Eğer ki bonus puanlarınızı bu süre dahilinde kullanmazsanız silinecektir. Bu şekilde kredi kartı puanlarınız sıfırlanır ve daha sonra bu puanları kullanma şansınız olmaz.

Bankaların düzenlediği kart puan kampanyaları nedeni ile daha fazla puan kazanıyor olsanız dahi bu puanları harcayamadan kredi kartı puanlarınızın silinmesini istemiyorsanız mutlaka bonus puanlarınızı düzenli aralıklarla kontrol etmelisiniz.

Kredi kartlarında biriken bonus puanlar belli bir süre dahilinde kartlarda kalır. Belirlenen dönemlerde tüketiciler bu puanları kullanmazsa silinme durumu ile karşı karşıya kalırsınız. Bu şekilde kullanamadan bonus puanlarınız silinmiş olur. Kredi kartlarında biriken para puanlar yıl sonunda siliniyor. Böylece kredi kartı puanları dönemseldir fakat birtakım özel sözleşmeler nedeniyle kredi kartı puanlarında silinme meydana gelmez. Mesela; uçak biletleri veya seyahat için biriktirilen bonus puanlar açısından puan silinmesi söz konusu olmayabilir.

Denizbank, Garanti, Yapı Kredi, Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi bankaların kredi kartına sahipseniz dönem bitmeden para puanlarınızı kullanmanız gerekir. Özel bir sözleşme varsa puanlarınız kalır ancak diğer şekilde puanların hepsi silinir.

Bonus Puan İadesi Nasıl Yapılır?

Yapılan harcamalarda, bankalara bağlı olarak puan iadesi belli zaman aralıklarında yapılmaktadır. Örneğin, alışverişinizin üzerinden 3 gün geçtikten sonra bonus puanlar kartınıza tanımlanır. Ancak bazı bankalar bu süreyi 10 gün olarak belirlemiştir. Bu nedenle bonus puan iade işlemleri bankalara göre değişkenlik gösterir. Bonus puan sürenizin bitmesine az bir zaman kala yapılan alışverişlerde bazı bankalar puan iadesi yapmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir