Bireysel kredi faizleri dusermi
bireysel kredi faizleri dusermi

Bireysel kredilerin faiz oranları düşer mi sorusunun cevabı,  farklı birkaç etmene bağlı olarak bulunabilir. Bu etmenler,  bankaların müşteri bazlı yapmış oldukları faiz indirimleri,  serbest piyasalardaki rekabet ortamına bağlı olarak bankaların kullanımlara sundukları belli başlı indirimlerdir. Bu indirimler,  kişilerin kredi notlarına, daha önceden varsa kullandıkları kredilerin durumlarına,  kullanılmak istenilen kredilerin limitlerine ve kullanılmak istenilen kredilerin geri ödeme planlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Bunun yanı sıra kredi kullanmak isteyen kişilerin bankaların müşterisi oldukları süreye bağlı anlaşmalı bankalar ve maaş müşterisi olarak bulundukları bankalardan daha avantajlı oranlarda kredi kullanmaları mümkün olabilmektedir. Bireysel krediler ve diğer kredilerde faiz oranlarının düşmesine etken çeşitli sebepleri sayabiliriz. Bu sebeplerin başında Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankasının belirlemiş olduğu faiz oranları ve faiz bandı gelmektedir.

Ekonomik Seyir

Ülkenin ekonomik durumuna, büyüme oranlarına ve yurt içi ve yurt dışı milli hasılasına bağlı olarak belirlenen bu faiz bandı, belirli faiz koridorunda tutulmakta ve serbest piyasa faizi koridoru bu şekilde oluşmaktadır. Bankalar faizi oranlarını belirlerken bu faiz koridorunu baz almak durumundadırlar. Ayrıca ülke içerisindeki durumların yanı sıra ülke dışındaki piyasalardaki gelişmeler de faiz oranlarının belirlenmesinde etkili olabilmektedir.

FED’in Kararları Önemli

Amerikan Merkez Bankası Fed in belirli aralıklarda açıkladığı faizi kararları ile küresel piyasalar etkilenmekte ve kararlarını bu gelişmelere göre almaktadır. Bunun yanı sıra yakın zamanda yaşanan Uzakdoğu ülkelerindeki kriz ortamı da global piyasada olumsuzluk yaratmış buna bağlı olarak da ülkeler tedbir olarak ekonomik adımlar atmakta kısıtlanmışlardır. Kısaca özetlemek gerekirse faiz oranlarının yakın zamanda düşmesini beklemek zor ama imkânsız olarak görünmüyor.

Gelişen Olayların Etkisi

Ülkemiz sınırlarındaki savaş durumları, mültecilerin ülkemize getirmiş olduğu mali yükler de ekonomik gelişmeleri tetikleyen nedenlerden fakat buna bağlı olarak da Rusya ile yeniden başlayan ticari gelişmeler ve İsrail ile yapılan anlaşmaların ekonomimize olumlu katkılar yaptığı aşikâr. Bu gelişmeler ışığında büyük oranlarda olmasa da bir faiz indirimi beklenmesi, belirli çoğunluktaki ekonomistlerin ortak görüşleri olarak belirtilmektedir.

2018 Neler Getirecek

2018 yılı içerisinde meydana gelebilecek ekonomik olaylar ve bu olaylar sonrasında döviz kuru, altın, borsa ve faiz oranlarındaki değişiklikler ile ilgili olarak hazırlamış olduğumuz son makale okuyucularımız tarafından çok rağbet gördü. Haziran ay’ında hazırladığımız makale sonucu 2018’e girmemize sayılı günler kala bu yazımızdaki düşüncelerimizin devam ettiğini belirtmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir