Bicerdover kredisi
bicerdover kredisi

Çiftçilere gerek hibe olsun gerekse düşük faizler karşılığı destek sağlayan kurum ve kuruluşlar ile finans kaynakları olan bankalar, tarım işi ile uğraşanlara bir nevi taşıt kredisi olarak değerlendirilebilecek olan Biçerdöver Kredisi imkanı sunarlar.

Biçerdöver tarım aletleri kapsamına girmekle birlikte motorlu taşıt olduğu için taşıt kredisi kapsamında da yer almaktadır. Bu yüzden tarım işçilerinin sıfır ya da ikinci el biçerdöver alabilmeleri için öncelikle devlet  bankaları başta olmak  üzere bir çok finans kuruluşunca  uygun koşullarda uygulama ile çiftçileri düşünmektedir.

Bankalar tarım aletleri olarak biçerdöver, traktör ve sulama makinaları gibi malzemelerin alımında ürünün bedelinin yüzde yetmiş beşi oranında kredi verilirken ekim 2016 tarihinde çıkarılan yönetmelik  ile yüzde seksen oranında verilebilmektedir.  Alınan biçerdöver ve traktör kredilerinde alınan araca ipotek konulmaktadır.

Biçerdöver Kredisi İçin İstenilen Belgeler

Bu krediye başvurmada çiftçilerin düzenli gelirleri bulunmadığından kredi onayının alınmasında ipotek istenebilir. Özellikle Tarım Müdürlüğüne bağlı olarak çiftçi sisteminde kayıtlı olmaları, kayıtlarının uzun sürede olması ve istenildiği takdirde kefil talebini yerine getirebilmelidirler.  Ayrıca istenilen kefilde de farklı şartlar sunulabilir.

Çiftçi Kayıt Belgesi sahibi olmayan çiftçiler genellikle kamu bankaları dışında özel bankalara müracaat ile kredi talebinde bulunurlar.  Çiftçi kayıt Sistemi Mayıs 2014 tarihinde çıkarılan bir yönetmelik ile yasal olarak düzenleme yapılmıştır. Bu sistem ile tarımsal destekleme programının sürdürülebilir ve denetlenebilir olmasa amaç edinilmiştir.

Öncelik olarak Ziraat Bankasına başvuruda bulunan tarım çalışanlarına farklı olarak Şekerbank, Denizbank ve Halk Bankası da uygun faizlerle biçerdöver kredisi vermektedirler.  Düşük bedelli tarım araçları için ürünün tamamına kredi kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir