1 4
1 4

Basılı ekstre masrafı veya basılı kredi kartı ekstresi için daha önce herhangi bir ücret alındığını duymuş muydunuz? Muhtemelen ilk defa duyanlar vardır. E-ekstre olarak değil de basılı olacak şekilde bankanızın hesap özetini göndermesini talep ederseniz, bu işlem için sizden ücret talep edebilirler.

Kredi kartı ekstreleri, yapılan bütün harcamaların toplam miktarını öğrenme, asgari ödeme tutarı, son ödeme tarihi ve dönem borcunuz ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilmeniz açısından büyük önem teşkil eder. Bu şekilde ekstrede yer alan bilgiler doğrultusunda toplam kredi kartı borcunuzun ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı kullanımında tüketicilerin dikkat etmesi gereken noktalar arasında ödemelerin zamanında ve gereken tutarın ödenmesi yer alır. Bu sebeple ekstre içinde asgari tutar, toplam borç ve dönem borcu gibi bazı kavramlar bulunur ve borçlarınızı ödemeniz gereken son ödeme tarihi bilgileri bulunur. Tüketicinin ödemediği borçları için faiz işlemi uygulanır ve bu da borcun oldukça fazla artmasına sebebiyet verir.

Garanti Bankası Ekstre Ücreti

Bütün bankalar, kanun gereği kredi kartı kullanan kişilere dönem borçlarını bildirmekle görevlidirler. Fakat bankalar çok uzun yıllar boyunca posta yolu ile göndermiş oldukları hesap özetlerini maliyeti yüksek olması nedeniyle artık müşterilerine yalnızca e-mail aracılığıyla almaları bakımından kampanyalar düzenliyorlar.

Bu şekilde ekstre basım ve gönderim gibi masraflar ortadan kalkmış olacak. Ancak bankalar, müşterileri tarafından tepki çekmemek için aylık olarak gönderilen basılı hesap özeti gönderimlerinde ücret almıyorlar. Hesap özeti bildirimlerinin kesinlikle e-posta yolun ile yapılacak diye herhangi bir zorunluluk yoktur. Dolayısıyla basılı ekstre için ücret istenildiği birkaç durum bulunur.

Basılı ekstre ücreti nedir?

Basılı ekstre için ücret uygulaması çoğunlukla geçmiş dönem kredi kartı hesap özetleri üstünde yoğunluk gösteriyor. Bu uygulamalar; Garanti Bankası’nın Flexi Card’ı bunlardan bir tanesidir. Nedeni ise; büyük bir olasılık ile Flexi Card’ın özelliklerini müşterilerin kendilerinin belirlemiş olduğu esnek ürün olma özelliğini taşımasıdır. Puan kazanımı, faiz ve yıllık ücret isteklere göre Flexi Card’ınızı sizin tasarlamanız mümkündür. Garanti Bankası da 3,99 TL yıllık üyelik bedeli olan bu paketten, 1,99 TL basılı ekstre gönderim ücreti almaktadır. E-ekstre isteğini yaptığınız zaman da basılı ekstre ücretini hiçbir şekilde ödemiyorsunuz. Garanti Bankası KMH ekstresi için belirlenmiş olan asgari tutar 1,54 TL’dir.

Vakıfbank KMH Basılı Ekstre Masrafı ve Vergisi

Vakıfbank, müşterilerinden Alo Şubem vasıtası ile faks ve kredi kartı ekstresi, dekont isteğinde bulunması durumunda 0,50 Kuruş ücret alır. Vakıfbank kredili mevduat hesabına bağlı olan banka kartı Kredili Bankomat 7-24 için ise 7 TL ekstre ücreti talep etmektedir.

Ekstrenizin gelmesini beklemek istemiyorsanız gerçekleştirmiş olduğunuz tüm harcamalarınızı kontrol edebilmek için internet şubesi veya mobil bankacılık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. İnternet şubesi üzerinden hesabınıza giriş yaptıktan hemen sonra ne kadar harcama yaptığınızı ve hangi tarihlerde yaptığınızı öğrenebilirsiniz.

KMH’nın Kullanılmasında Vergi Ödenir mi?

Kullanılmış olan KMH üstünden alınan faize KKDF ile BSMV olmak kaydı ile toplam olarak %20 vergi uygulaması yapılır. Mesela, 1.000 TL KMH kullanıldığını ele alalım ve ödendiği tarihte 50 TL faiz ödemesi hesaplaması yapıldıysa 10 TL’de vergi olarak hesaplaması yapılır. Diğer bir ifade ile 1.000 TL olarak kullanılan KMH toplam olarak 1,060 TL olarak geri ödenir.

KMH Limiti Nasıl Belirlenir?

KMH limiti belirlemesi, başvuru yapılan bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Fakat genelde bakalar bu değerlendirmeleri başvuru yapan tüketicinin geliri ve kredi notu üzerinden yapmaktadır. Üst KMH limiti, aylık gelirin en fazla 3 katı olarak sınır getirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir