Doviz faiz oranlari
doviz faiz oranlari

Teknoloji çağı geliştikçe insanların ellerindeki para birikimlerini değerlendirme şekilleri de değişmiştir. Bankacılık sektörünün hayatın her bölümüne nüfus etmesiyle paranın değerlendirilmesi yönünde alternatifler de çoğalmıştır. Bankaların insanlara sunduğu para değerlendirme yöntemi olan faiz bu anlamda insanlara güzel getiriler sağlamaktadır.

Konu para olunca ilk akla gelen şey paranın kaynağı olan finans kuruluşları bankalardır diyebiliriz. Bankalar verdikleri paralar ve işlemler karşılığı para kazanıyor olsalar da, mevcut ihtiyacını gerçek kişilerden karşılamaktadır. Her ne kadar paraya ihtiyacı olan bankaya başvuruyor olsa da, fazladan parası olanlarında en çok ziyaret ettikleri kuruluşlar yine bu hemen hemen her yerde şubesini bulabileceğimiz kurumlardır.

Çeşitli faiz oranları üzerinden her banka insanlara paraları üzerinden gelir elde etme imkanı sunmaktadır. Özellikle birikimi olan insanlar çoğunlukla bu yolu tercih etmekte hatta ellerinde döviz varsa bunları banka faizlerine yatırıp daha fazla gelir elde etmektedir. Çünkü döviz ülke parasına göre daha değerli olunca daha fazla gelir getirmektedir.

Döviz Faiz Oranları

Her bankanın kendine özel faiz oranları vardır. Paranızı faize yatırmadan önce faiz oranlarını araştırıp sizlere daha çok getiri sağlayan faiz oranını tercih etmelisiniz. Akbank’ta USD faiz oranı %1.15 EURO %0.80 , Denizbank’ta USD %1.30 EURO %1.10 , Finansbank USD %1 EURO %1 , Garanti Bankası USD %1.20 EURO %0.90 , Halk Bank USD %1 EURO %1 , HSBC USD %1 EURO %0.80 , İNG Bank USD %1.50 EURO %0.75 , Ziraat Bankası USD %1.25 EURO %1.25 , İş Bankası USD %1.15 EURO %1.15 , TEB USD %2 EURO %1 , Vakıf Bank USD %1.90 EURO %1.90 , Yapı Kredi Bankası USD %1.25 EURO %0.80 faiz oranları üzerinde seyretmektedir.

Paranızı bu faiz oranları üzerinden aylık, 3 aylık ve yıllık olarak yatırma şansınız vardır. Bu periyotlarlahali hazırda olan paranız sayesinde bankaların sunduğu bu hizmetle ek gelir elde edebilirsiniz. Bunu yapmadan önce iyice araştırmalı kampanyaları takip ederek en güvenli şekilde paranızı değerlendirip durağan olan birikimden faydalanıp üzerine daha çok birikim yapabilirsiniz.

Bankalar dönemsel olarak mevcut döviz mevduatlarını artırmak adına farklı yollara başvurmaktadır. Bu yolların en başında ise cazip eden faizler ile kazanç sağlamak için tüketicilerine ulaşmaktır. Yapılan reklamlar ile yüksek kazancın kapısının açılması için mevduatlarını banka şubelerine yatırılmasını seçilebilir hale getirmek istenir. Bu durumun en büyük yardımcısı ise yüksek faiz kârı vermek olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir