2018 te ev fiyatlari ne olacak
2018 te ev fiyatlari ne olacak

Pahaca sahip olunabilecek en değerli unsurun yaşamımızı idame ettirebileceğimiz, bize yetecek büyüklükte bir ev dersek özellikle hanımlar için yanlış söylememiş oluruz sanıyorum. Düşük maaşla çalışan, geliri düşük olan herkesin ev alabilmek için bir çaba sarf ettiğini düşünürsek buradan elde edilecek mutluluk tanımlanamayacak kadar büyük.

Ev arayışında olanlar, ev için küçük birikimlerini kredi karşılığı kullanacakları peşinata ayıran milyonlarca tüketici yeni yıla girmemize sayılı günler kala yeni yılda ev fiyatlarının ne olacağını, konut kredilerinin hangi aşamalar varacağı, kredi faizlerinin kendilerini nasıl etkileyeceği gibi ince hesapları defalarca kere yapar oldular. Burada ev alacakların kendi muhasebelerini yapmaları kadar doğal bir durum yoktur. Peki herkesin merak ettiği 2018’te ev fiyatları ne olacak? Sorusuna cevap verecek olursak sanırım ucu bucağı olmayan bir çok ihtimal üzerinde durmak zorunda kalacağız.

Alacağınız Evin Yeri Çok Önemli

Bir konutun değerini belirleyen unsurlar 2018 yılında da kendisini gösterecek. Ev alacakların almak istedikleri evin bulunduğu bölge, mahallesi, sokağına kadar ince düşünmeli ki, bazı semtlerde bulunan ev fiyatları ne olursa olsun ciddi artışlar yaşamaktadır. Aslında evin bedelini belirleyen unsurlar bölgesi kadar, arazi fiyatının miktarı, bir ev yapımında kullanılan malzemeler özellikler demir fiyatlarındaki artışlar önemli unsurlar. Bununla birlikte elbette kredi faizleri de konut fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında geliyor diyebiliriz. Kredi faizleri ne kadar düşük olursa konuta olan talep artıyor ve bu nedenle konut yapım işi yapan kişiler de bu sayede fiyatlarda artışa gitmeleri dezavantaj oluşturuyor. Faizler yükseldiği zaman konuta talep düşünce bu sefer alım satımı duran konutların fiyatlarında mecburen indirime gitmek zorunda kalınması da önlenemez ihtimaller arasında.

Faiz Artırımları

Amerika’da FED’in faiz artırımına gitmesi, ardından Çin Merkez bankasının bu artırımını takip etmesi sonucunda Türkiye Merkez Bankasının mevcut faiz miktarını devam ettirme kararı alması ev sahibi olacakları endişelendirmiş olabilir. Fakat siyasiler tarafından Türkiye’de özellikle mevduat faizlerinin yüksekliğinden şikayet ediliyor ve indirilmesi gerektiği kanısında olduklarını hep beraber takip ediyoruz. Nitekim Türkiye’de faiz artırımına gidilmesi kısa süreliğine nefes alınması, sadece zaman kazanılmasıdır. Bu nedenle faizlerin indirilmesi gerekmektedir ki, canlanan sektörle birlikte sıcak para akışı da kendisini hızlandırsın.

2018’te Kredi Faizleri Ne Olacak?

Özel bankalar arasındaki konut kredisi faizleri güncel olarak % 1,04 ile % 1,24 arasında değişlik gösteriyor olsa da bu durum devlet bankalarında % 0,95 oranlarında. Bu durum bankalar arasındaki rekabeti de beraberinde getiriyor olması ev sahibi olacaklara büyük bir müjde olarak niteleyebiliriz.

2018’te Ev Fiyatları

Bu nedenle konut kredisi olacaklar için küçük bir mesaj vermek gerekecek olursa 2018 yılında hem tüketici kredilerinde, hem konut kredisi faizlerinde ciddi artışların olmayacağı, aksine ilerleyen zamanlarda Türkiye’de oluşan büyüme oranına bağlı olarak önemli adımlar atılacağından daha avantajlı oranlarda olacağını söyleyebiliriz. Elbette bunların yanında ev yapımında kullanılan malzemelerin fiyatlarındaki artışlara oranla ev fiyatlarındaki artışlarının önemli bir etken olacağını parantez içinde belirtmekte fayda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir