2018 de hangi yatirimi yapmali
2018 de hangi yatirimi yapmali

2018 yılından ziyade sürekli sorduğumuz ve genel olarak cevap bulamadığınız sorulardan birisi neye yatırım yapmalı olarak karşımıza çıkıyor.

Belli başlı onlarca yatırım aracı olmasına rağmen nasıl bir adım atacağımızı şaşırırız. Yatırım araçlarının geçmişi, kazandırdıkları, muhtemel gelişebilecek olaylar ve yatırım kuruluşlarının raporları derken küçük büyük her yatırımcının beyninin sulanmasına neredeyse normal diyeceğiz. O halde “2018 yılında neye yatırım yapalım?” bu sorumuza değinelim.

Hangi Yatırımı Seçelim

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yatırım yapabileceğimiz araçlar bir hayli fazla ve her geçen gün artış gösteriyor. Yatırımcı olarak bağlayacağınız para miktarı, alabileceğiniz riskler sizin yatırım aracınızı belirlerken aynı zamanda kazanma limitlerinizi de doğrudan etkiliyor. Borsa, Repo, Vadeli Mevduat, Altın, Döviz derken karşınızda onlarca seçenek duruyor ki zaman kaybetmek aynı zamanda para kaybı anlamına gelebiliyor.

Yapacağınız yatırım için öncelikle kendinizin cevap vermesi gerektiği sorular bulunuyor. Bunlar kısaca;

  • Yatırdığınız parayı kaybetme riskiniz, kaybettiğinizde sizi ne kadar etkileyecek?

Özellikle küçük yatırımcıların en çok korktukları hususun başında gelen kaybetme endişesi az kazançlı fakat güvenilir, sağlam bir yatırım aracı seçmek oluyor. Bu durumda kazancınız çok yüksek olmayacaktır ama belli bir miktar getiriniz olacaktır.

Riski yüksek yatırımlar çok kazandırırken yine ona oranla çokta kaybettirirler.

  • Yapacağınız yatırımın süresi ne olacak?

Kısa vadede para kazandıran enstrümanlar bulunuyor olsa da bu ihtimali yakalamanız oldukça zordur. Bankaların mevduat faizleri % 14 seviyelerinde ve vergi kesintileri ile yatırımınızın oranı ile kazan tutarınız değişiyor.

Fakat uzun vadelerde yatırım yapmak kazancınızı bir kaz kez katlayabilir. Borsa da bulunan sağlam diye adlandırabileceğiniz hisse senetleri uzun zamanda size çok ciddi paralar kazandırabilir. Fakat kısa dönemde yine çok şeyler beklenemez.

Gözde Yatırım Aracı Gayrimenkul

Geçmişte olduğu gibi bugünde en klasik yatırım aracımız gayrimenkul alamı diyebiliriz. Bölgesi, büyüklüğü ve çeşidine göre yüklü meblağlar tutabilen gayrimenkuller kısa, orta ve uzun vadelerde güzel getiriler sağlayabilir. Son yıllarda yapılan kentsel dönüşümler ile bu yatırımdan uzaklaşılmış olsa da eski toprak diyebileceğimiz eski nesil hâlâ bu geleneğe ayak uyduruyor. Buna karşılık yeni nesil diyebileceğimiz kişiler yatırımlarını daha cazip kıldıkları yollarda arıyor.

Kripto Paralar Küresel Piyasada

Son dönemde adını duyuran kripto paralar ve bitcoin gibi araçlar yeni yatırım araçları olarak ekonomi dünyamıza girdi. Fakat yasal sorunu olması nedeniyle bir çok kesim bu yatırımlardan uzak kalmaya çalışıyor. Bunun en büyük nedeni ise Merkez Bankasının konuya uzak bakması olarak söyleyebiliriz.

Makaleyi yazıya döken olarak kişisel yatırımımın büyüklüğü çok olmasa da ben yatırım aracı olarak Borsayı seçtiğimi söylemeliyim. Uzun dönemde kaybettirmeyeceğini hatta aldığım hissenin büyüklü ile döviz, altın ve mevduattan fazla kazandıracağı kanaatindeyim. Elbette bu yatırım tavsiyesi değil ama naçizane fikrim bu yönde.

2019 Ekonomi Dünyası İçin Önemli

2019 yılında yatırım araçlarındaki tercihler değişiklik gösterebilir. Keza önümüzdeki yıl ülkemizi ilgilendiren seçimler yaşanacak ve ekonomideki istikrar yatırımlardaki dalgalanmayı belirleyecek. Geniş bir yelpazeye sahip olacak 2019 yılı ekonomi piyasasındaki hareketler, yatırımlar ve faizler ile ilgili makalemizi daha ayrıntılı olarak yayınlayacağınız.

One Comment

  1. Ben yatırımımı borsada değerlendiriyorum fakat uzun zaman geçmesine rağmen öyle fazla kazandırmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir