Ikinci el tasit kredisi
ikinci el tasit kredisi

İkinci el bir otomobil almak isteyen bir tüketici;  isteği doğrultusunda, ikinci el taşıt kredisi çekebilir ve aldığı otomobili kullanırken, taksitler halinde borcunu ödeyebilir.

Peki 2. El Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?

Öncelikle alacağınız taşıta kredi alabilmeniz için taşıtın yaşı en fazla 5 olmalıdır. Çünkü Bankalar ve diğer finans kuruluşları, modeli 5 yıldan fazla olan araçlara kredi vermemektedirler. Bu model taşıtlar için alabileceğiniz sadece İhtiyaç Kredisi olabilir. Kuruluşlar sıfır km araçlara daha düşük faizler ile kredi imkanı sağlarken, ikinci el taşıtlar için faiz oranları biraz daha yüksek olur.

İkinci el taşıt almak istiyorsanız ve taşıtın noter onayı ile satışını aldıktan sonra, satış sözleşmesi ile birlikte bir bankaya başvurmanız gerekmektedir. Banka kredi başvurusundan sonra kendi içerisindeki mevzuatı çalıştırarak kişinin kredi notuna, Findeks notuna bakar, gelir belgesini inceler ve kredi vermeye elverişli olup olmadığına bakar. Bu yüzden ikinci el taşıt kredisi kullanmak istiyorsanız, taşıtın satışını üzerinize almadan önce banka ile görüşerek mutabakata varmanız sizin için hayırlı olacaktır. Çünkü kredi notunuzun düşük olması yada başka sebeplerden dolayı kredi alamazsanız satışını aldığınız taşıtın tekrar satış işlemleri için uğraşabilirsiniz ve fazladan ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

İkinci El Taşıt Kredisi Almanın Şartları Neler?

Taşıt kredisini kullanabilmeniz için yaşınızın en az 18, en fazla 65  olması gerekmektedir. Bankalar 18-65 yaş arası gerçek kişilere ikinci el taşıt kredisi vermektedir. Aynı zamanda bir işe sahip olup, en az 5-6 ay o işyerinde çalışıyor olmanız ve gelir belgeniz gerekebilir. Bunlar dışında kredi veren alacağınız aracı ipotek ederken, ayrıca ödemelerinizin geri dönüşümünü sağlamak adına kefil veya kefiller isteyebilir.

60 Ay vadeye kadar ikinci el taşıt kredisi veren bankalar, anlaşmalı olduğu otomobil markalarının alımlarında  verecekleri kredilere daha düşük faiz oranları ile vermektedir.

Bankalar kredi kullanımlarında her ne kadar adınıza kayıtlı, adresinizi gösterir su, telefon, elektrik faturası  ve Nüfus müdürlüklerinden alacağınız ikametinizi gösteren  belgeler isteseler de, kendi sistemleri üzerinden geçişle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) sisteminden gerekli bilgilerinizi,  TC Kimlik numaranız ile alabilmektedir. Ancak bankalar bu sorgulamalarda bankanın hesabından küçük miktarlarda da olsa para çıkacağından bunu başvuran kişilerden istemektedir.

Konu ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

One Comment

  1. 1300 TL AYLIK ödemem var Ziraat Bankasına maaşımdan kesiliyor 5 yıllık bir ödeme
    Ama bir araca ihtiyacım var 2 ‘ci el Araç kredisi alabilirmiyim
    yada Ziraat Bankasın SATIŞA CIKARDIĞI ARACLARDAN ACIK ARTIRIMA GİREBİLİRMİYİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir