98211
98211

Vergi Nedir?

Vergi, her vatandaşın ödemesi gereken, devletin doğrudan doğruya veya kimi maddelerin , hizmetlerin fiyatları üstüne eklenerek topladığı paradır.

Vergi anayasada yer alan yerine getirilmesi zorunlu bir vatandaşlık görevidir.Verginin anayasada yer alması sebebiyle kimsenin vergi ödememe , vergi ödememede direnme tercihi olamaz.

Çalışanların maaşlarına her yıl düzenlenen Gelir Vergisi Kanunu kapsamında kesinti uygulanmaktadır.Ülkemizde ikamet eden ( 1 yılda 6 aydan fazla) kişiler kanunların belirlediği ölçüde gelir vergisi öderler.

Vergi Dilimi Nedir?

Vergi dilimleri çalışanların kazançları doğrultusunda  ne kadar vergi ödeyeceğini gösteren ölçeklerdir.Çalışanlardan alınan gelir vergileri yıl boyunca  sabit olmayıp yılbaşından bulundukları aya kadar olan brüt maaşlarının toplamı  doğrultusunda  belirlenmektedir.Vergi dilimleri her yılın Ocak ayında belirlenir.

2018  Yılı Vergi Dilimleri Nelerdir?

2018 yılı için belirlenen vergi dilimleri şöyledir;

14,800 TL’ye kadar  % 15 ,
34,000 TL’nin 14,800 TL’si için 2,220 TL, fazlası için % 20
80,000 TL’nin 34,000 TL’si için 6,060 TL, fazlası için % 27,
80,000 TL’den fazlasının 80,000 TL’si için 18,480 TL,  fazlası için % 35

Burada belirtilen miktarlar yılbaşından sonraki brüt gelirlerin toplamıdır.Örneğin brüt gelirlerinin toplamı 14000 TL olan bir kişi %15 vergi öderken brüt gelirlerinin toplamı 15000 TL olduğunda %20 oranında vergi ödeyecektir.Dolayısıyla çalışanın ödeyeceği vergi oranı yıl boyunca aynı olmayacaktır.

Bir çok memur yılın yarısından sonra maaşlarının düştüğünü dile getirmektedir.Buradaki düşüş vergi diliminin değişmesinden kaynaklanmaktadır.Her geçen ay brüt gelirin toplamı artacağından ödeyeceği vergi yüzdesi bu ölçüde artacaktır.Ödeyeceği vergi arttığında maaşında düşüş meydana gelecektir.

Vergi Dilimi Kesintisi Ne Kadar Sürer?

Brüt gelirlerin toplamı her yıl Ocak ayından itibaren hesaplanır.Ocak ayında brüt gelir toplamı sıfırlanacağından vergi dilimi kesintisiyle görülen maaşlardaki düşüş yılbaşından itibaren ortadan kalkar.

Aralık ayında brüt gelirlerinin toplamı 80000 TL olan bir kişi % 35 vergi öderken Ocak ayında % 15 vergi diliminde olacaktır.Bütün çalışanlar geliri ne olursa olsun yıla %15 vergi dilimi ile başlarlar ve brüt maaşlarının miktarı doğrultusunda diğer vergi dilimleri kapsamında değerlendirilirler.

Vergi Dilimi Kesintisi Yapıldığını Nasıl Anlarım?

Vergi dilimi kesintisi maaşlara düşüş olarak yansır.Bu düşüşün vergi diliminden olduğunu anlamak için maaş bordrosuna bakmak gerekir.

Öğretmen, hemşire, polis memuru, avukat , mühendislerin  %15 ten %20 vergi dilimine geçişi yılın ikinci yarısında olurken daha yüksek maaşlı devlet memurları Şubat, Mart aylarında bir üst vergi dilimine girebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir