Trafik sigortasi fiyatlari
trafik sigortasi fiyatlari

Sigorta şirketlerinin uğradığı zararları beyan ederek son dönemde önemli rakamlarda yükselttikleri Trafik Sigortalarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 12 Nisan 2017 tarihinde yürürlüğe girdi.

Gözü kulağı indirim haberinde olan özellikle ilk kez trafiğe çıkacak araç sahipleri basamaklandırılan 4. Kademeden giriş yaparken alınmış olan tavan fiyat uygulamasıyla otomobil için 807 liradan fazla ücret ödemeyecekler. Tavan fiyat uygulaması diğer taşıtları da kapsıyor. Kendi fiyatından üstünde bir rakam çıkan motorsikletler için 329 lira, minübüsler için 418 lira, kamyonlar için 2 bin 258 lira iken bu rakam traktörlerde ise 165 lira ile sınırlı kalacak.

Uygulanan tavan fiyat ile rakamlar bu seviyelerde kalmayacak. Girdiğimiz Mayıs ay’ından itibaren her ay yüzde bir oranında bu rakamlarda artış olacak.

Tavan fiyat uygulamasının başlamasının ardından Sigorta şirketleri karşı atağa geçmiş, taksitlendirme yapılan poliçe bedellerine kredi kartlarından tek çekim yapılmasına olanak verilmiş, çıkan rakamların peşin ödenmesi istenilmekteydi. Ancak birkaç haftalık aradan sonra küçük miktarlarda da olsa taksitlendirme seçeneği araç sahiplerine sunulmuş oldu.

Trafik sigortasını yaptıran kişi, kaza yaparsa indirim tutarları, hasar nedeniyle oluşacak prim artırma oranlarıyla hesaplanan tutarları aşamayacak. Ancak kaza sonrası kullanıcının basamağında değişikliğe uğrayacak.

Aracın Plaka Numarasına Göre Hesaplama Yapılabilecek.

Aracın plaka numarası dışında araç sahibinin ikamet ettiği il üzerinden poliçelendirilen trafik sigortalarında artık plaka ili esas alınabilecek. Bunun için sigorta şirketleri il bazında belirlediği primler ve hesaplamalar sonrası elde ettikleri tutarları aşamadan uygulama yapabilecekler. Burada araç sahibine tanınan haklardan birisi de plaka numarası ya da ikamet edilen il üzerinden, kişi hangisini isterse fiyatlandırma o şık üzerinden devam edecek.

İl bazında basamaklara göre fiyatlandırma yapıldığında; Türkiye genelinde 1. Basamak 2 bin 15 lira iken ile 7. Basamak fiyatı 444 lira olarak hesaplandı ve aradaki fark ise bin 571 lira. İstanbul için 7. Basamak rakamı ise 470 lira ve diğer illere göre daha pahalı.

Kişi Kaza Yapmazsa İndirim Tutarları Nasıl Yansıyacak?

İlk defa trafiğe çıkacak kişi araç satın aldığında bu rakam 807 lirayı geçemeyecek. Bu kişinin kaza yapmadığı bir yıl sonunda yüzde 15 indirim sağlanacak ve bu rakam aylık yansıtılan yüzde birlik oranlar dışında 121,05 lira olacak. İkinci yıl sonu ise yüzde 30 ile 242 lira. Üçüncü sene ise yüzde 45 lik indirim ile 363,15 lira indirim sağlanacak. Ancak bu hesaplamalarda yapılacaklar artışlar dikkate alınmadı.

Kaza yapan sürücüler tabi ki farklı olarak hesaplanacak. İlk kez kaza yapanların trafik poliçeleri yüzde 50 artışla yapılacak.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir