Trafik sigortasinda aracin kayitli oldugu il
trafik sigortasinda aracin kayitli oldugu il

Trafik Sigorta priminin hesaplanmasında kullanılan etkenleri sizler için daha önce açıklayamaya çalışmıştık. Bir dönem aracın plakasının kayıtlı olduğu ildeki taşıt sayıları ile trafik kazası risk ölçeklerine bakılarak trafik poliçesinin hesaplanması etkisini merak eden kişiler için kredicim.net olarak sizler için bir makale hazırlamak istedik.

Trafik Sigortası Priminde Aracın Kayıtlı Olduğu İl’in Etkisi Var mı?

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi sigortanın amacı kazaya karışan üçüncü şahısların hasarlarını gidermektir. Bu nedenle yaptırılan zorunlu trafik sigortalarının aracınıza göre priminin belirlenmesinde aracın plakasının kayıtlı olduğu ilin bir önemi bulunmamaktadır.

Bir dönem İl Trafik Hasar Yoğunluğuna göre düzenlenen trafik sigorta poliçeleri, yapılan düzenlemenin ardından plakaya kayıtlı olmasından ziyade aracın sahibinin ikamet yerine göre yapılmaktadır. Taşıt nüfus yoğunluğunun çok düşük bir şehre kayıtlı olsa dahi yaşadığınız kent yoğun nüfusa sahipse ve plakalı araç sayısı fazlaysa bu kente göre hesaplama yapılmaktadır.

Gerek devlet ve gerekse sivil toplum kuruluşlarınca güvenli trafik akışının sağlanması için gerekli projeler düzenlenmekte ve her geçen gün yenileri eklenmektedir. İnsan yaşamının çok önemli olduğunun farkında olan bizler, yakınlarımızın da başına gelebileceğini biliyoruz. Bir anlık dalgınlık, bir anlık hata ile tamir edilemez sonuçlar doğurabilecektir.

Sigorta priminin yüksekliği ne kadar olursa olsun,  kişilerin ve araçların en büyük güvencesi zorunlu trafik sigortası ile sigortalananlarındır.

Sonuç olarak; zorunlu trafik sigortası yaptırılırken aracınızın plakasının kayıtlığı olduğu il’in hesaplamada bir etkisi bulunmamakta olup, araç sahibinin ikamet bölgesi önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir