Trafik sigorta primini nasil asagiya cekerim
trafik sigorta primini nasil asagiya cekerim

Ülkemizde araç sahipleri zorunlu olarak trafik sigortasını yaptırmak zorundadırlar. Araç trafik sigortaları, her araca ve her kişinin siciline göre farklı tutarlar ile karşınıza çıkarken, trafik sigortası olmayan kişiler tespit edildiğinde, kişiler ceza gibi yaptırımlar ile karşılaşmaktadırlar. Eğer ki, trafik çevirmelerinde, bir aracın sigortası yok ise araç trafikten çekilerek, men edilebilir. Aracın otoparka çekilmesi halinde de trafik sigortasının ödenene kadar geçen süreçte, otopark ücreti ve farklı cezalar dahilinde ödemeler katlanabilmektedir.

Yukarıda ki sebeplere bağlı olarak, maddi ve manevi hak kayıplarına uğramamak için, trafik sigortaları zamanında yaptırılması gerekmektedir. Ülkemizde her araç sahibinin trafik sigortası yapma yükümlülüğü bulunurken, tercih edilen sigorta şirketine göre ve kişinin araç kullanım puanlarına, trafik kazalarına ve siciline göre de ücretlerde düşüş ve yükselme görülebilmektedir.

Pek çok kişi, trafik sigortası primlerini ödememek için, trafik sigortasını yaptırmaktan kaçınsa da aslında uzun vadeli süreçte diğer maliyetler ve aracın parka çekilmesi düşünüldüğünde, kaza durumunda meydana gelecek diğer maddi hasarların karşılanmaması gibi durumlarda ek olarak, çok daha maliyetli olduğu görülebilmektedir. Araç kullanıcılarının merak ettiği bir diğer konu ise; trafik sigortası primlerini nasıl aşağıya çekerim sorusu olurken, aşağıda ki maddelere göz atarak, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Trafik sigortası primini etkileyen faktörler nelerdir?

  • Araç sahibinin trafik kazası yapma oranlarına göre ve bulunduğu şehirde trafik yoğunluğu ele alınarak, sigorta pirimleri farklı değerlerde hesaplanmaktadır
  • Araç marka ve modeli yükseldikçe, trafik sigortası pirimi de yükselecektir.
  • Hususi araçlarda trafik sigortası pirimleri daha düşük olurken, ticari araçlarda bu daha yüksek değerlerde olacaktır
  • Araç sahibi daha öncesinde herhangi bir kazaya karışmamış ise bu durumda trafik sigortası pirimi daha düşük olacaktır. Hasarsızlık indirimleri alınarak, daha düşük fiyatlar ile karşılaşmak mümkündür.
  • Yine trafik sigortası primlerinin düşük olması da sigortalarının zamanında güncellenmiş ve ödemiş olmasına da bağlı olarak karşınıza çıkacaktır.

Genel olarak; trafik sigortası primlerini nasıl aşağıya çekerim sorularına, yukarıda ki maddelere uyum sağlamak yardımcı olacaktır. Böylelikle normalde ödeyeceğiniz sigorta primlerinden daha düşük primler ödeyebilirsiniz. Kaza oranlarınız yüksek ve bunun yanı sıra araç modeliniz de yüksek ise, daha ciddi sigorta primleri ile karşılaşabilirsiniz. Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurarak, pirim ödemelerinizi düşük tutarlarda gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta ödemelerinizi geciktirmeden, her yılın belirli zamanlarında son ödeme tarihine dikkat ederek tamamlamanız tavsiye edilmektedir. Bu konularda tüm diğer bilgilere de web adresimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir