Tatil gunleri para gonderme
tatil gunleri para gonderme

Banka şubelerinin bütün faaliyetlerinin cebimize, akıllı telefonlarımıza girmesinden sonra yapabileceğim en kolay işlerden biride eft yapmaktır. Eft ile istediğimiz kişiye istediğimiz zaman para aktarımı yapabilirken, bunun için ücret ödemek zorunda da değiliz.

Hangi Saatlerde EFT Yapılır?

Ancak eft yapabilmemiz için mesai saati içerisinde talimat vermeniz gerekmektedir. Hesabınızın bulunduğu bankanın internet şubesi yada android uygulaması ile vereceğiniz eft talimatı sırasında sizden bazı bilgiler talep edilmektedir. Bu bilgiler arasında eft’nizin ne zaman yapılacağına dair seçenek mevcuttur. Eğer mesai saatleri dışında eft talimatı veriyorsanız zaten uygulama size hangi tarihte yapılabileceğine dair uyarı verecektir.

Genel olarak bankaların mesai saatleri sabah 09.00 ile akşam 17:00 saatleri arasındadır. Dolayısıyla bayram tatilleri de dahil olmak üzere diğer tatillerin hepsinde ve mesai saati bitimi olan 17:00’den sonra eft yapmanız mümkün değildir Bunun sebebi ise yapacağınız transferin Merkez Bankasınca onaylanmasıdır. Tatil günlerinde Merkez Bankası da tatildedir ve nöbet mevhumu yoktur. Mesainin başlaması ile onay verileceğinden vereceğiniz talimat askıya alınacaktır.

Tatil Günlerinde Nasıl Para Gönderirim?

Tatil günlerinde birisine para göndermek zorunda kalırsanız bunu ancak havale yöntemi ile yapabilirsiniz. Ancak yapacağınız havale aynı bankaya ait farklı şubeler üzerinde yapabilirsiniz. EFT bankalar arası para transferi iken HAVALE ise aynı banka içerisinde yapacağınız para gönderimleridir. Bu yüzden parayı göndereceğiniz kişiyle aynı banka şubelerinde hesabınız bulunması şarttır.

Havale dışında yapabileceğiniz başka bir işlem ise bankalarda hesabı olmayan birilerine SMS yoluyla paran gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz kişi bu yolla istediği bankanın ATM’sinden istediği gibi, istediği zaman gönderdiğiniz parayı çekebilecektir.

Üçüncü Dünya ülkelerinde cep telefonları ile para gönderip alma çok gelişmiş durumdadır. Bunun nedeni ise bu ülkelerdeki banka şubelerinin sayılarının az olmasıdır ve kişilerin bankaya ulaşımı bu yüzden zordur.

Cep telefonu ile para gönderme işlemini gerçekleştirirseniz gönderdiğiniz kişi alacağı referans numarası ile o bankanın bankamatiğine giderek parasını çekebilir. Bankalar başka kişilerce paranın çekilmesini engellemek adına,  bir gün içinde yani 24 saatte para çekilmezse kişiye iade eder yada referans numarası 3 defa yanlış girilirse göndericiye iadesini sağlar. Bu yüzden cep telefonu ile para göndermek güvenlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir