Plaka degisim ucreti ne kadar
plaka degisim ucreti ne kadar

Aracın plakasını değiştirmek devlet kontrolünde ve devlet tarafından yürütülen bir işlemdir. Bu işlem için ilk olarak notere başvurmak gerekir. Bu işlem için satın aldığınız aracın alış işlemini yaptığınız sırada notere başvurduğunuzda aracınızın plakasını değiştirmek istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Arabayı aldıktan sonra plakayı değiştirmek isterseniz de alış işlemi gerçekleştikten sonraki 1 ay içinde başvuru yapmanız gerekir. Plaka değiştirmek için arabayı aldıktan 1 ay sonra bu işlemi gerçekleştirmek isterseniz plaka değişikliği yapamazsınız.

Plaka Değişikliği Nasıl yapılır?

 Ancak yine de aracın plakasını her şekilde değiştirmek istiyorsanız aracınızı eşinize, dostunuza, babanıza veya bir yakın akrabanıza satarak daha sonra tekrar kendiniz alarak plaka değiştirmek işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Noter huzurunda yapılan araç alış işleminden sonra yaşadığınız yerdeki Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvurarak dilediğiniz plaka numarasını almanız lazımdır. Bu işlemi gerçekleştireceğiniz yere yani Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvuru yaparken T.C. kimlik numaranızın bulunduğu herhangi bir kart, noter satış belgesi ve ruhsat ile gitmeniz gerekir. Yapılacak birkaç işlem sonucunda yeni plakanızın yazılı olduğu bir kâğıt tarafınıza verilir. Bu kâğıdı şoförler odasına götürerek onaylatmanız gerekir. Yeni plakanızın yazılı olduğu kâğıdı şoförler odasına onaylatıp yazdırdığınız yeni plakayı aracınıza taktırdıktan sonra aracınızın eski plakasını Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne bırakmanız gerekmektedir. Trafik Tescil Şube Müdürlüğünde eski plakanız imha edilecektir.

Plaka değiştirme maliyeti

Yeni araç alan herkes plakasını kendi isteğine göre değiştirmek ister. Fakat akıllarına ilk olarak araç plaka değişim ücreti ne kadar sorusu gelir. Plaka değiştirme işlemi masraflı bir işlem olduğundan pek tercih edilmez. Araç satın alındığı plakayla kullanılmaya devam edilir. Günümüzde birçok insan araçlarını bu şekilde kullanmaktadır.

 Aracınızın eski plakasını kullanmanız bazı sorunlar yaşanmasına sebep olabilir. Eğer arabayı aldığınız insanla aynı yerde yaşıyorsanız ve o insan kötü işlerle uğraşıyorsa arabaya sizin bindiğinizi gören insanlar sizin de aynı işlerle uğraştığınızı düşünebilirler. Bu da sizin açınızdan kötü bir imaj oluşmasına sebep olacaktır. Ya da diğer bir seçenek olarak, araba daha önceden bir suça karışmışsa, borcu varsa ya da plaka kaçak plakaysa bu sizin için ileride sorun oluşturacaktır.

Yeni araç plaka değişim ücreti ne kadar sorusunun cevabı ise noter masrafları dâhil 240 TL’dir. Buna ek 43 TL civarındaki ek masraf ise şoförler odasına plaka yazdırmanızın bedelidir. Yani toplamda araç plakası değiştirme masrafı 283 TL olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir