Park halindeki araca çarpılırsa ne yapılmalı?
Park Halindeki Araca Çarpılırsa Ne Yapılmalı?

Kazalara istinaden maddi açılardan korunmak için aracınıza yaptırmış olduğunuz trafik sigortası ya da kasko bulunsa da, mecburen sokaklarda bıraktığımız araçlarımızın başına biz olmadığımız zamanlarda da kaza gelebilir. Siz güvenli bir şekilde, trafiğe engel teşkil etmeyecek şekilde bıraktığınız taşıtınızın yanına geri geldiğinizde birilerinin arabanıza çarptığını görebilirsiniz. Ancak ortada çarpan kişi yoktur ve öylece bırakıp gitmiştir. Bu durumla karşılaşan araç sahipleri ne yapmalı? Sizler için değinmek istedik.

Aracınıza Park Halindeyken Çarpılırsa Ne Yapmalı?

Trafik kazalarında en çok karşılaşılan hasarlardan birisi olan park halindeki araçların hasar görmesi elbette taşıt sahibi için çok üzücü bir durum olur. Ancak bu hâlde yapılması gerekenleri, atacağınız adımları iyi bilmelisiniz ki problem yaşamaktan uzak durabilin.

Araç sahibi taşıtın yanına geldiğinde kazaya sebep olan kişi oradaysa bu kişinin aracının trafik sigortasının bir nüshasını almanız gerekir. Bununla birlikte maddi hasarlı trafik kazası için doldurulan tutanağı usulüne uygun olarak işlemeniz, kazayı nasıl gerçekleştiği hakkında gerekli raporları tanzim etmeniz gerekir. Burada kazaya sebep olan kişi belliyse sigortadan hasarı talep edebilmeniz için gerekli yasal süre beş gündür. Bu süre içinde ilgili sigorta şirketine başvuru yapmanız gerekir.

Kaskonuz Varsa Zabıt Tutturun

Aracınıza çarpan kişi kaza yerinde yoksa ve siz hasarınızı kasko poliçenizden talep edecekseniz işler biraz daha zor. Bunun için emniyet güçlerine başvurarak zabıt tutturmak zorundasınız. Tutulan zabıtta da sizin haklı olduğunuz, kazaya sebep olan kişinin kusurlu olduğu yönünde rapor bulunmalıdır. Bu durumda karşı tarafın kusuru olduğu görünmezse size ödeme yapılmaz. Tutulan zabıtla birlikte, kaza yerinin fotoğrafları dâhilinde sigorta şirketinize yine beş iş günü içinde başvuru yapmalısınız.

Buraya kadar sizin için her şey yolunda gitmiştir. Kaskonuz yoksa, çarpan taşıt belirlenemediği durumlarda taşıt sahibi ne yapmalı?

Çeşitli sebeplerle hasarlı kazalar sonucu zarar görenlerin korunması adına Trafik Kanununun 108. Maddesiyle Karayolu Trafik Garanti Sigortası hesabı oluşturulmuştur ve bu hesabın kaynağı ise yapılan trafik sigorta poliçelerinden yüzde 2 oranında kesintiler yapılarak karşılanmaktadır.

Trafik Garanti Sigorta Hesabı Hangi Masrafları Karşılıyor?

Kaza sonucu sebebiyet veren aracın bulunamaması, trafik sigortasını yaptırmayan bir araç tarafından yapılmış olması, kazanın çalınan gasp edilen bir araç ile yapılmış olması ya da bu aracın sigorta şirketinin iflas etmesi ya da kapanması gibi nedenlerle hasarın tahsil edilememesi sonucu bu hasar Trafik Garanti Sigortası Hesabından karşılanır.

Trafik Garanti Sigorta Hesabına Nasıl Başvururum?

Kaza sonucu mağdur olan kişi zararını ve zarara sebebiyet teşkil eden aracı öğrendiği tarihten itibaren iki ile on yıl arasında hesaba şahsen yapmaları gerekir. Bu başvuru yapacağınız adres ise Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (Trafik Garanti Sigorta Hesabı), Harman Caddesi, Polat Plaza, B Blok No.4 Kat.15 Levent İstanbul’dur.

Maddi Hasarlı Başvurularında Gerekli Belgeler

Trafik Sigortası poliçe sureti, Kaza tespit tutanağı, İfade tespit tutağı, Eksper raporu ya da fatura sureti, verilmişse mahkeme kararı sureti, mağdur kişi ödeme yaptıysa ödeme yaptığına dair belgeler gereklidir.

6 Comments

    1. Niye burda duruyorsun diyerek de park eden aracın sahibi dövülebilir ama hayvanlardan farkımız olduğumu dusunuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir