Aninda tuketici basvurusu
aninda tuketici basvurusu

2017 yılına girmemizin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı olarak Valilik ve Kaymakamlıklarda faaliyet gösteren Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru mekanizmasında online sisteme geçildi. Kişiler artık Heyet bürolarının kapısını aşındırmak yerine interneti bulunan bir bilgisayardan online olarak başvuruda bulunabilecek.

Ülkemizde tüketicilerin en çok mağduriyet yaşadıkları olaylardan birisi haline gelen, kullanılan krediler üzerinden kesilen dosya masraflarının iadesi için matbu dilekçeler eşliğinde Tüketici Hakem Heyeti bürolarına başvurmak oluyordu. Öyle ki dilekçe doldurmasını bilmeyen vatandaşlar, hizmet binaları önlerinde kurulan fotokopicilerde matbu dilekçelere ve fotokopilere fahiş rakamlar ile hizmet alıyorlardı. Yeni kurulan TÜBİS (Tüketici Bilgi Sistemi) ile birlikte vatandaşlara online internet üzerinden başvuru hakkı getirildi.

Getirilen bu yeni hizmet ile hakem heyetlerinde biriken kalabalıklar ile heyet bürolarında çalışanların işleri rahatlamış oldu.

Ancak kişilerin matbu dilekçeleri dolduramadıkları, başvurudaki hususları anlamadıklarından ve bilişim sistemlerini tanıyamadıklarından kaynaklanın sorunları yakınları aracılığıyla giderebilir.

Online Tüketici Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle online tüketici başvurusu için PTT şubelerinden verilen e-devlet şifresine sahip olmak gerekiyor. Turkiye.gov.tr adresi üzerindeki e-devlet portalına giriş yapabilmeniz için gerekli olan bu şifre ile Türkiye üzerindeki bütün kurumlar üzerinden iş ve işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Küçük bir ücret ile alacağınız şifrenizi güncellemenizde fayda olacaktır çünkü bir süre sonra şifreniz iptal olabilir.

Başvuru esnasında kimlik bilgileri ile adres bilgilerinizi girdikten sonra sorununuzla ilgili ayrıntılı metin hazırlayabilirsiniz. Ayrıca başvurunuza ait ek veya ekleri bilgisayarınızdan taratarak yükleme yapmalısınız. Çünkü heyetler vereceğiniz ek dayanak belgelere bakarak başvurunuz hakkında bilgi vereceklerdir. Tarayıcısı bulunmayan vatandaşlar için ise ceplerinizde bulunan akıllı telefonlar yardımına koşabilir. Bu telefonlarda bulunan kameralar ile ek belgelerin fotoğrafını çekerek yükleme yapabilirsiniz.

Ayrıca yaptığınız başvuruların takibini buradan yapacağınız girişler ile hangi aşamada oldukları hakkında bilgi edinebilir, çıkan sonucu öğrenebilirsiniz.

Heyet büroları şahsen başvuru kabullerini sürdürmektedir. Bu şekilde yapılan başvurular için öğrenmek istediklerinizi yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Sonuç olarak online, anında tüketici başvurusu için PTT’den alacağınız şifre ile e-devlet kapısından giriş yapılması gerekmektedir.

One Comment

  1. 13.mart 2020 saat 0914 ye wodafonda dan arayan bir görevli faturalı hattan ayrılırsanız cayma bedeli avantajli Asım ücreti durdurma özelliği dahil 280tl ödemeniz gerekir önereceğim ayda 750 dk 1000 sms 5CB int 27’850 olarak devam edin teklifi yaptı kabul etmiyorum hattımı kısıtlayın dediyseler kısıtlamadılar 1 mart 13 mart arası güncel fatur bedeli olarak 137 tl daha istediler ve beni bu kadar balandırdıktan sonra hattımı kısıtladılar Benim tarifem uyumlu 4 tarifesidir sadece internetimi bitirdim wodafonda içi 99738 dk HDR’yle 1032 dk 422 mesaj 2 GB TV adaya paketi haklarımın hiçbirini bitırmeden sadece internetimi bitirdim diye beni borçlandırdıktan sonra hattımı kısıtladılar benim haklarımı gasp eden bu şirket müşterilerin aleyhine kendi lehine sebepsiz zenginleşme suçunu işlemiştir birde beni avukata vermekle suçlamaktadırlar
    – [ ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir