Kredi ve Finans Portalı

Online Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

1.622

2017 yılına girmemizin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı olarak Valilik ve Kaymakamlıklarda faaliyet gösteren Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru mekanizmasında online sisteme geçildi. Kişiler artık Heyet bürolarının kapısını aşındırmak yerine interneti bulunan bir bilgisayardan online olarak başvuruda bulunabilecek.

Ülkemizde tüketicilerin en çok mağduriyet yaşadıkları olaylardan birisi haline gelen, kullanılan krediler üzerinden kesilen dosya masraflarının iadesi için matbu dilekçeler eşliğinde Tüketici Hakem Heyeti bürolarına başvurmak oluyordu. Öyle ki dilekçe doldurmasını bilmeyen vatandaşlar, hizmet binaları önlerinde kurulan fotokopicilerde matbu dilekçelere ve fotokopilere fahiş rakamlar ile hizmet alıyorlardı. Yeni kurulan TÜBİS (Tüketici Bilgi Sistemi) ile birlikte vatandaşlara online internet üzerinden başvuru hakkı getirildi.

Getirilen bu yeni hizmet ile hakem heyetlerinde biriken kalabalıklar ile heyet bürolarında çalışanların işleri rahatlamış oldu.

Ancak kişilerin matbu dilekçeleri dolduramadıkları, başvurudaki hususları anlamadıklarından ve bilişim sistemlerini tanıyamadıklarından kaynaklanın sorunları yakınları aracılığıyla giderebilir.

Online Tüketici Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle online tüketici başvurusu için PTT şubelerinden verilen e-devlet şifresine sahip olmak gerekiyor. Turkiye.gov.tr adresi üzerindeki e-devlet portalına giriş yapabilmeniz için gerekli olan bu şifre ile Türkiye üzerindeki bütün kurumlar üzerinden iş ve işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Küçük bir ücret ile alacağınız şifrenizi güncellemenizde fayda olacaktır çünkü bir süre sonra şifreniz iptal olabilir.

Başvuru esnasında kimlik bilgileri ile adres bilgilerinizi girdikten sonra sorununuzla ilgili ayrıntılı metin hazırlayabilirsiniz. Ayrıca başvurunuza ait ek veya ekleri bilgisayarınızdan taratarak yükleme yapmalısınız. Çünkü heyetler vereceğiniz ek dayanak belgelere bakarak başvurunuz hakkında bilgi vereceklerdir. Tarayıcısı bulunmayan vatandaşlar için ise ceplerinizde bulunan akıllı telefonlar yardımına koşabilir. Bu telefonlarda bulunan kameralar ile ek belgelerin fotoğrafını çekerek yükleme yapabilirsiniz.

Ayrıca yaptığınız başvuruların takibini buradan yapacağınız girişler ile hangi aşamada oldukları hakkında bilgi edinebilir, çıkan sonucu öğrenebilirsiniz.

Heyet büroları şahsen başvuru kabullerini sürdürmektedir. Bu şekilde yapılan başvurular için öğrenmek istediklerinizi yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Sonuç olarak online, anında tüketici başvurusu için PTT’den alacağınız şifre ile e-devlet kapısından giriş yapılması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.