Nisan 2017 konut kredileri
nisan 2017 konut kredileri

Yılın ilk üç ay’ında konut kredilerine ait faiz oranlarında bankaların uygulamasında farklılık göstermiş olsa da, genel olarak bir değişiklik yaşanmadı. Ancak Nisan ay’ı ile birlikte bütün beklentiler yapılacak referanduma kilitlenmiş durumda diyebiliriz. Daha önceki yazılarımız içerisinde Mart Ay’ı Konut Kredisi faiz oranları hakkında gerekli açıklamalarda bulunmuştuk.

Vatandaş şu an için uzun dönem borçlanma yolundan kaçınmaya çalışsa da elbette ev alma çabasında olan insanlarda araştırma çabasındalar. Tuik Mart ay’ı konut satışlarına ait istatistikleri henüz açıklamadı ancak Şubat ay’ı itibariyle ipotek karşılığı ev satışı bir önceki yılın aynı ay’ına göre yüzde yirmi yedi oranında artış gösterdiği açıklandı. Yani Şubat ay’ında kredili satış yapılan toplam 38676 konut satışı gerçekleşti. Mart ay’ında gerçekleşen ev satış sayıları önümüzdeki ay açıklanacak.

Nisan başı itibariyle konut kredisi faiz oranları genel olarak aynı hizada sergilenirken, ödeme kolaylığı, masraflar ve diğer ödemeler üzerinden bankalarca yapılan kampanyalar devam ediyor. 180 ay vade ile konut satışı kampanyaları devam ederken, uzayan vadeler ile vatandaşın cebinden çıkacak para artsa da vatandaşın daha düşük taksitlerle ev alma cazibesi de kendini yitirmiş durumda değil.

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Nisan ay’ı başlangıcı itibariyle değişiklik yaşanabilmesi muhtemel olan bankaların faiz oranları şu şekilde;

Banka 120 Ay 96 Ay
Garanti Bankası 1,28 1,03
Ziraat Bankası 0,88 0,88
Halk Bankası 0,89 0,89
Denizbank 1,14 1,14
İş Bankası 0,90 0,90
İNG Bank 1,12 1,12
A Bank 1,1 1,1
Akbank 0,99 0,99
Vakıfbank 0,92 0,92

Konut ya da ev alımında kullanacağınız kredi ile tapulara ait konut kredisi masraflarını daha önce sizlere en ayrıntısına kadar açıklamaya çalışmıştık. Nisan ay’ı itibariyle bu masraf kalemlerinde ve ödemelerinde bir değişiklik yaşanmamış durumda.

Her ne şekilde olursa olsun kişilerin konut alımı yaparak daha kârlı bir seviyeye ulaştıkları kesin. Kira ödemeleri, alınan evin değerinin artışı gibi maddi konular yanında ev sahibi kiracı ve komşu ilişkileri ile manevi yönden avantajlı duruma geçebileceğinin hesaplanarak kredili de olsa ev alınması kişisel olarak olumlu bir yaklaşım olarak görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir