Hisse senedi kredisi
hisse senedi kredisi

Kredili Menkul Kıymet İşlemleri (KMK) için bankalarda ve aracı kuruluşlarda açacağınız kredi hesapları karşılığında kredili olarak Borsa’da hisse senedi alım satım işlemleri yapabilirsiniz. Yani yatırım yapmak ve yatırım karşılığı para kazanmak için birikiminiz olmadan da, borsa üzerinden istediğiniz hisselere yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Kredili hisse senedinin alınabilmesi için yatırım hesabı açtırmak istediğiniz banka şubesine gitmeniz, KMK hesabı açtırmak için gerekli sözleşmeyi imzalayarak işlemleri yapmalısınız. Ancak bankaların bu işlemler için alt limitleri bulunmaktadır ve bu limitler dahilinde işlem yapılabilmektedir. Bu hesabın açılması ve kredi limitlerinin belirlenmesi başvuru sahibinin kredi notuna göre belirlenmektedir. Yani bankalar bu hesabı herkese açtırmazlar.

Açılan KMK’lar

Açılan KMK’lar için adınıza belirlenen limitler üzerinden binde 9,48 oranında Damga Vergisi yasal olarak kesilmektedir. Girişimci istenildiği takdirde limit artırımı yapabilir ancak bu artırım için banka şubesiyle görüşülmeli ve tekrar sözleşme imzalamalıdır.

Kredili almış olduğunuz hisse senetlerini bankalar öz kaynak olarak teminata alarak hareket eder ve ilk hesap açılışında tahsis edilen limitin en az yüzde 50 oranındaki miktar özkaynak olarak ayırılmaktadır. Kredili hisse alımları  C ve D grubundaki senetleri SPK tarafından alıma kapatıldığından bu kâğıtlar için işlem yapılması engellenmiştir.

Ayrıca bedelli hisse senedi artırımına gidilmesi durumunda ise bu kredi kullandırılmamaktadır.

Kredi İle Hisse Senedi Satışı

Bazı bankalar hisse senedi alımlarının kredili gerçekleşmesi durumunda kişi tekrar satış yaparak gün içerisinde kullandığı parayı öderse bu işlem için faiz almamaktadırlar.

Bir anlamda bankalar bu krediyi size tahsis ederken verecekleri para karşılığında hisse senetlerinizi teminat altına almaktadırlar.

Borsada işlem yapan, kullanılan deyimler ile borsada oynayanlar için getirisinin yüksek olduğu, ancak nakit bulunmadığı durumlarda girişimde bulunabilecek maddi değeri karşılayan Hisse Senedi Kredisini veren bankalar arasında, Akbank bünyesindeki Akyatırım, Garanti Bankası ve Halk Bank bünyesindeki Halk Yatırım olarak sıralayabiliriz.

Borsa’dan para kazanılabilir. Hatta çok fazla paralar kazanılabilir. Bu yüzden yatırım yapmak için fazladan sermayeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu gibi durumlar için müşterilerine hizmet veren bankalardan bu yardımı alabilirsiniz ancak yapacağınız yatırımların sizlere zarar getirebileceği hususlarını da unutmadan hareket etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir