Kredi ve Finans Portalı

Hisse Senedi Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hisse senedi bloke kaldırma işlemine geçmeden önce hisse senetleri üzerinden yatırım yapacak olan kişinin para yatırma ve para çekme işlemleri ile ilgili bazı detayları bilmesi gerekmektedir.

Borsa üzerinden alım-satım işlemleri günümüzde daha kolay hale gelirken, özellikle yeni yatırımcı olan kişiler için İstanbul Borsa’da hangi şartlarda ve ne zaman para çekim ya da para yatırma işlemlerini yapacakları karmaşık gelmekte ve bu konularda tedirginlik söz konusu olmaktadır.

Borsa İstanbul tarafından işlem yapmak için yatırım hesabı ve bu yatırım hesabına para aktarımı ile para çekimi konusunda koyulan kurallar bulunmaktadır.

Hisse Senedi Bloke Kaldırma (Blokeli Adet nedir?)

Hisse Senedi Yatırım Hesabı

İstanbul Borsa’da hisse senedi alarak işlem yapmak isteyen yatırımcının işlemlerini bankalar ya da aracı kuruluşlar vasıtasıyla yapması gerekmektedir. Bunun içinde öncelikle banka ya da aracı kurumda olsa öncelikle yatırım hesabı açılması gerekmektedir. Daha sonra hisse senedi almak için hisse senedinin tutarı kadar yatırım hesabına para aktarılması gerekmektedir.

Aracı kurum denilen ise, müşterilerinin hisse senedi alıp-satma işlemlerini gerçekleştirilebilmeleri için kurulmuş, gerekli yetkilere sahip kuruluşlardır. Örnek vermek gerekirse, İş Yatırım, Ak Yatırım gibi kuruluşlar verilebilir.

Aracı kurum müşterisi tarafından verilen hisse senedi emirlerini İstanbul Borsa’ya iletir. Aynı zamanda her hisse senedi alım ve satım işleminden belli bir komisyon alarak gelir elde eder.

Yatırım Hesabına Para Aktarma ve Çekme

Hisse senedi almak için yatırım hesabı açan yatırımcılar, almak istedikleri hisse senedine karar verdikten sonra hisse senedi fiyatı ile almak istedikleri hisse senedi adedini çarparak yatırım hesabı için ne kadar nakde ihtiyaçları olduğunu hesaplayabilmektedir. Örnekle açıklamak gerekirse, 83,75 TL fiyata sahip olan bir hisse senedinden 100 adet almak için yatırımcı olarak yatırım hesabınızda 8375 TL tutarında para olması gerekmektedir. Aynı zamanda yatırım için komisyon alındığını da hesaba katarsak ki, genellikle %0,2 oranında komisyon alınmaktadır; komisyon tutarının da hesaba yatırılması gerekmektedir.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Borsada Ne Kadar Kazanırım?

Yatırım hesabına gerekli tutar EFT ya da havale işlemi yapılarak yatırıldıktan sonra yatırımcı tarafından aracı kuruma bilgi verilerek yatırım hesaplarına aktarılmasını sağlarlar. Banka ya da aracı kurum yatırımcı tarafından verilen emirleri İstanbul Borsa’ya iletir. Böylelikle hisse senedi alım işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Para yatırma işlemi gibi, para çekme işleminde de aracı kurumların mobil şubeleri, internet bankacılığı, şubeleri ya da telefon bankacılığı kullanılarak yatırım hesabınızdan vadesiz hesabınıza para aktarımı işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Para Çekimi için Konulmuş Olan Şartlar

İstanbul Borsa tarafından para çekimi için konulmuş olan en önemli şart, hisse senedi işlemlerinin gerçekleştiği an itibarıyla para çekim işleminin yapılamamasıdır. Çünkü yatırımcılar tarafından hisse senedi alım- satım sonrasında hisse senedinin Takasbank tarafından 2 gün boyunca saklanması şartı bulunmaktadır.

2 gün boyunca yatırımcı hesabına yansıyacak olan bakiyeyi çekmek istese de, eksi bakiye olarak yatırım hesabını göreceği için herhangi bir işlem yapamayacaktır. Yani hisse senetlerine bloke koyma söz konusu olduğu için işlem yapılamamaktadır. Sadece kısa vadeli işlem yaparak gün içerisinde hisse senedi alım-satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi durumunda yatırımcıların paraları gün sonunda hesaplarında olur ve yatırımcılar tarafından çekilebilir. Ama bunda da konulan bir kural mevcuttur ki gün sonunda yatırımcının bakiyesi ilk bakiyeden daha fazla olursa yatırımcı sadece ilk başta olan tutarı hesabından çekebilmektedir.

Elde ettiği karı ancak 2 iş günü sonrası çekebilmektedir. Bu nedenle acil bir nakit ihtiyacınızın olmaması söz konusu ise, kısa vadeli işlemleri tercih etmeniz, paranızı çekmeniz durumunda kolaylık sağlayacaktır. Hisse senetleri bloke işlemi gerçekleştirilmeyeceği için en azından yatırdığınız tutarı gün sonunda çekme şansınız olacaktır.

Hisse Senedi Bloke Kaldırma (Blokeli Adet nedir?)

Blokeli Adet Nedir?

Blokeli adet, yatırım hesabınızda bulunan hisse senetlerini herhangi bir nedenle satmak istediğinizde ‘’Sat’’ emrini vermeniz ile gerçekleşmektedir.  Bunun nedeni ise, yukarıda belirttiğimiz gibi İstanbul Borsası ve aracı kurum ile yaptığınız uzlaşma süresinden kaynaklanmaktadır.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Memurlar Hisse Senedi Alıp Satabilir mi?

Yatırımcı olarak hisse senetlerinize satış emri vermeniz durumunda hisse senetleri blokeli duruma geçmektedir. Satış emriniz kabul edilse bile hisse senetleriniz değeri hesabınıza yatana kadar işlem görmeye devam etmektedir. Ama siz satış emri verdiğiniz için herhangi bir işlem gerçekleştiremezsiniz. Ayrıca şirketler bedelsiz ya da bedelli sermaye artırımına giderlerse de hisse senetlerine bloke konulabilmektedir.

Sermaye artıran şirketlerde hisse senetlerini rüçhan fiyat hakkıyla satın alma imkanı sunmaktadır. Şayet bu hakkınızı kullanmak isterseniz, size tanılan hak kadar alım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Şirket tarafından sağlanan bu bedel bölünene kadar da hisse senetleriniz üzerinde bloke devam etmektedir.

Hisse senetleri bloke kaldırma işlemi gerçekleştirildikten sonra hisse senetlerinde fiyat açısından düşme yaşanması hisse senedinizin sayıca artmasına bağlı olarak kendini zarar- kar dengesini sağlamış olacaktır.

Ayrıca hisse senedi satın alınması durumunda hisse senetlerinin adet maliyetine karşılık gelen tutarı yatırım hesabınızda bulundurarak, yeni bir alım emri vermeniz halinde emrinizin kabul edilmesi ile birlikte hisse senetleri direk olarak hesabınıza geçmektedir. Bu hisse senetleri işlem görür fakat aradaki aracı kurum ve İstanbul Borsa ile yaptığınız sözleşme nedeniyle süre tamamlanana kadar tarafınızdan al ya da sat emri verilemez.

Sürenin dolması ile birlikte blokeli adet ibaresi kaldırılarak, hisse senedi alma ve satma işlemlerini yapmanıza imkan tanınmaktadır.

 

Yorumlar
 1. Nurhul dedi ki:

  Bugün hisse senedi aldım 3699 tl degerinde fakat 4.000 tl bara vardı hesbımda ama o parada hisse senet hesbıma geçmiş ve alamıyorum ne yapmam gerek

 2. Mazlum dedi ki:

  İki gun sonra hesaba geçmiş olmalı ?

 3. Eren dedi ki:

  Merhaba bende aldım sattım örnek veriyorum pazartesi sattım çarşamba günü ana hesabıma parayı çekmek istediğimde ise yine hesap blokeli gözüküyor tekrar mı satış vermem gerekiyor anlamadım

  1. Muhammet dedi ki:

   Aldığım hisse senedini göremiyorum hesabimdaki para ise blokeli hesap bakiyesi olarak gorünüyor nedeni nedi?

 4. mahmut dedi ki:

  Benim vakıfbank yatırım hesabımdan satış işlemi yapmaya çalışıyorum yatırım hesabınız blokeli diyor ne yapmam lazım

 5. Mehmet kaya dedi ki:

  mahmut

  Aralık 15, 2020, 6:06 pm

  Benim garanti yatırım hesabımdan satış işlemi yapmaya çalışıyorum yatırım hesabınız blokeli diyor ne yapmam lazım

 6. Yusuf kurt dedi ki:

  Hisse senetleri görün muyor neden