Genc ciftci hibesi
genc ciftci hibesi

Tarım konusunda oldukça verimli ve geniş topraklara sahip olan ülkemizde ne yazık ki çiftçilere gereken önem ve değer verilmemekte. Bunun birçok nedeni var ama en önemlisi devletin bu alanda pek fazla yatırımının olmaması. Ancak son zamanlarda devlet tarımı canlandırmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmaktadır. Birçok farklı projeyle insanların karşısına çıkan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, son olarak gençlere hibe vereceğini duyurmuştu. Yazının devamında genç çiftçi hibesi nasıl alınır hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Hibe ne kadar

Gençlere verilecek olan hibenin fiyatı 30.000 TL olarak belirlenmiş durumda. Totalde bu iş için ayrılmış bütçe 483 milyon TL. Bunun yanında 51 bin büyükbaş ve 100 bin küçükbaş hayvan da genç çiftçilere dağıtılmak için ayrılmış durumda.

Bu hibeden yararlanmak için öncelikle başvuru yapmanız gerekiyor. Bunun için yetkili siteye girerek size sorulan sorulara eksiksiz ve doğru cevap vermeniz gerekmektedir.

Genç çiftçi hibesinden kimler yararlanabilir

Genç çiftçi hibesi projesinden yararlanabilmek için ilk şart hibeye başvuran kişinin 18 ila 41 yaş arasında olmasıdır. Diğer şartlar ise, bu hibeden daha önce yararlanılmamış olmak, hibeye başvuran kişi başka bir yerde çalışmayacak ve nüfus olarak 20 binden az nüfusu olan kırsal bir bölgede tarım ya da hayvancılıkla uğraşacak. Bu kriterlere uyulduğu takdirde hibeyi almamak için hiçbir neden bulunmamaktadır.

Devlet tarafından genç çiftçilere verilen bu hibe son yıllarda istismar haline gelmiş durumdadır. Hibe konusu ortaya çıktığı zamanlarda bazı şirketler bu konuda danışmanlık yaptıklarını söyleyerek insanların paralarına göz dikmiştir. Bu istismar ortaya çıktığında bu işi yapan şirketler en kısa sürede ortaya çıkartılmıştır. Bu dolandırıcıların yanında işini doğru dürüst yapanlar da bulunmaktadır. Bu nedenle bu konuda size danışmanlık yapmayan isteyen şirketler olursa bu kişiler ile ilgili detaylı bir araştırma yapmanız işinizi sağlama almanız açısından önemlidir.

Genç çiftçi hibesi başvurusu için gerekli belgeler

Genç çiftçi hibesine başvurulurken nüfus cüzdanı fotokopisi, SGK’dan çalışmadığına dair alınan bir belge, projenin tanıtıldığı bir form, başvuru dilekçesi ve okuryazarlık diploması gibi belgeler hazırlanmalıdır. Bu belgelerin herhangi birisinde sahteciliğe rastlanırsa başvuru yapan kişi hakkında cezai işlem başlatılır.

Genç çiftçi hibe projesinin başvuru tarihini kaçırmamak ve sürekli olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sitesine bakarak bilgi almak projenin iyi anlaşılması açısından önemlidir. Yukarıda anlatılan genç çiftçi hibesi nasıl alınır konusu yeterince anlaşılmadıysa bakanlığın sitesine başvurularak detaylı bilgi alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir