Kredi ve Finans Portalı

Geçerli Trafik Sigortası Varken Yenisi Yapılır mı?

Trafik sigortası, plakası olan, trafiğe çıkan motorlu taşıtlar için yapılmaktadır ve amacı araçlara verilecek hasarın karşılanmasıdır.

Zorunlu trafik sigortası yaptıran bir kişi, taşıtına ikinci bir sigorta yaptırması mümkün değildir. Aynı zamanda yenileme de yapamaz. Kaldı ki bunun için sigorta acentesine başvuran kişiler son otuz gün öncesine kadar bu poliçenin gerçekleşmesi için fiyat teklifi dahi alamazlar. Yasal olarak bunun olması mümkün değildir. Aynı araca iki kez sigorta yaptırılamaz.

Yapılan trafik sigortası içerisinde araç için, kaza başına ve kişi başına tutarlar belirtilmektedir. Bu tutarlar Hazine Müsteşarlığınca belirlenir ve bu limitler dışında rakamlar gerçekleştirilemez.

Ancak kişi kullandığı aracı sigorta poliçesi bitim tarihinden önce satarsa, satış yapan sigorta acentesine Noterden almış olduğu satış belgesi ile müracaatına istinaden kalan günlerine orantılı olarak hesaplanarak iadesi sağlanır.

Taşıt sahiplerinin kulaktan kulağa dolaşan haberler ile farklı bilgi birikimine sahip oldukları ve bu birikimler ile daha uygun fiyatlarda sigorta yaptırmanın hevesiyle acentelere çeşitli sorular yönelttikleri gözlemlenmektedir. Mevcut poliçenin bitirilerek yenisini yaptırılması ile daha uygun fiyat yapılacağına dair istekler bulunsa da sigorta poliçesinin iptali ancak taşıt satışı ile gerçekleşmektedir.

Hasarsızlık indiriminden faydalanmak isteyen araç sahipleri, mevcut taşıt sigortasının bitimi ile herhangi bir kaza gibi unsura karışmamış ve poliçeden faydalanmamış olmaları gerekir. Yenilenen poliçeler ile indirim oranı artarı. Aksi takdirde hasarsızlık indirimi uygulanmaz. Aynı zamanda belirtmekte fayda olan bir nokta, yıllarca hasarsızlık indirimi kazanan ancak poliçesinin gününü geçiren kişiler hasarsızlık indiriminden faydalanamazlar. Sigorta şirketleri bu durumdaki sigorta sahiplerini farklı bakış açısı ile görmektedir.

 

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Sürekli Kaza Yapanlara Test Geliyor

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.