Dunyada en cok satilan arac
dunyada en cok satilan arac

Sürücüler her ne kadar bütçeleri doğrultusunda araç alsalar da kendi zevklerine göre farklı araç türleri ile ilgilenirler. Aracın gücü, büyüklüğü, güçlü motoru ve konforu derken araç alımları için onlarca özellik sayılabilir.

Dünyada yüzlerce marka ve modellerde yıllardır milyonlarca araç üretimi gerçekleştirildi. Ve hâlâ üretime ara verilmeden devam ediliyor. Fakat öyle marka ve modeller bulunuyor ki milyarlarca km yol yapan bu araçlar bizlerin sevinçleri, üzüntüleri, en güzel günlerimize ve kaderimize ortak oluyorlar. İşte bu anlamda dünya otomotiv sektörüne damgasını vurmuş onlarca araçların arasından en çok satılan modelleri sizler için derledik.

1957 yılında üretilmeye başlayan Volkswagen Passat 15,5 milyon satış ile önemli bir sayıya ulaştı. Ülkemizde de çok tutulan bu aracın Bettle modeli ise 1938 yılından bu yana yaklaşık 23 milyon satarak birçok kesimin gözdesi haline geldi. Volkswagen Golf modeli ile de 28 milyonluk satışı 1976 yılından bu yana gerçekleştirdi.

Amerika’da satışı gerçekleştirilen en çok japon otomobil firması ise Honda oldu. Honda Accord modeli 17,5 milyon satış sayısına ulaştı ve Civic modeli ise dünya genelinde 1953 yılından bu yana 19 milyon satış gerçekleştirdi.

1957 yılında üretimi başlanılan Chevrolet İmpala 14 milyon satış ile en çok satanlar arasına girerken 1968 yılında Avrupa’da üretilmeye başlanılan Ford Escort modeli 20 milyon satış ile önemli bir başarıya imza attı. Peki en çok satan marka ve model hangisi diye bir soru sorarsanız cevaplayalım.

Dünya’da En Çok Satılan Araba Modeli

Belki bir Bettle kadar kendini tüm platformlarda göstermiyor gibi görünse de dünya yollarına damgasını vuran otomobil markası Toyota oldu ve bu markayı göklere taşıyan model ise Corolla ile satış listelerinin en üst sırasına ismini yazdırdı. 1966 yılında üretime başlanılan Corolla bugüne kadar dünyada 40 milyonu aşkın satış gerçekleştirerek kırılması güç bir rekorun sahibi oldu. Geçtiğimiz yıllarda 50. Yılını kutlayan araç yeni modelleriyle tüm dünya da satışına devam ediliyor ve bir çok kesimin gözdesi olmaya devam ediyor.

Corolla’nın en çok satan modeli ise 1995-2000 yılları arasında üretilen ve 8. Jenerasyon olarak gösterilen Japon harikası Corolla oldu. Satış bedeli, maliyetleri, düşük yakıtı ve güvenli kullanımı ile ön sıralara yerleşen bu model 22 milyonun üzerinde satış gerçekleştirdi. Hâlâ bir çok kesimce en iyi araç olarak dillendirilen bu modelin taliplileri yüksek olurken, çok tutulması sayesinde fiyat olarak ta hatırı sayılır bir seviyelerde kaldı.

150 ülkede satışı gerçekleştirilen model’in bu rakamları daha yükseklere taşıyacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir