Borsa yatirimcisi icin 10 onemli tavsiye
borsa yatirimcisi icin 10 onemli tavsiye

Hızlı ve kolay yoldan para kazanma isteğinde olan çoğu yatırımcı bu hayalini gerçekleştirmek için borsanın iyi bir yatırım aracı olduğunu düşünür.Ancak borsada para kazanmak için sabır disiplin ve bilgi birikimi gerekir.Her ne kadar borsada kesin kazanç için formül bulunmasa da kazanma ihtimalinizi artıracak bazı altın kurallardan bahsedeceğiz.

1-Sürü Psikolojisinden Kaçının

Genelde yatırımcılar çoğu en çok yatırım yapılan hisse senedine yatırım yapma eğilimindedir.Ancak bu stratejiniz uzun vadede başarılı olmayabilir.Sürekli yükselen bir hisse daha çok yatırımcı çekmeye başlayacaktır.Ancak hiç bir hisse yükselişini sonsuza kadar sürdüremez.Yükselen bir hisseye girmeniz gereken zamanda giremediyseniz uzun vadede kaybetme olasılığınız yüksek olacaktır.

2-Yatırım Yapacağınız Hisseyi Araştırın

Bir hisseye  yatırım yapmadan önce doğru araştırma yapılmalıdır.Ancak çoğu yatırımcı bunu yapmaz.Yatırımcıların çoğunun yatırım yaptığı şirket ve endüstrinin adı dışında bilgisi yoktur.Yatırım yapılan şirket her yönüyle araştırılmalıdır.

3-Disiplinli Bir Yatırımcı Olun

Sabırlı ve disiplinli olmak iyi bir yatırımcı olmanın altın kuralıdır.Genelde borsada zarar eden yatırımcıların sabırsız ve panik yapan yatırımcılar olduğunu görürsünüz.Piyasalardaki hareketli dönemlerde bu yatırımcıların yanlış yönde kararlar vermesi olasıdır.

4-Duygularınıza Hakim Olun

Çoğu yatırımcı açgözlülük ve korku gibi duygularına hakim olamamaları nedeniyle borsada para kaybetmektedir.Çoğu insanda hızlı ve kolay para kazanma duygusu hakimdir.Yatırımcılar kısa süre içinde borsada zengin olma hayaliyle açgözlü davranırlar.Bu durumdaki yatırımcıların sağlıklı kararlar vermesi zordur.Durumlar istedikleri gibi gitmediğinde korkuya kapılıp yanlış karar vermeleri olasıdır.

5-Yatırımınızı Çeşitlendirin

Portföyünüzdeki varlıkların çeşitlendirilmesi kaybetme riskinizi en aza indirecektir.Eğer fazla risk almak istemiyorsanız tek bir varlığa yatırım yapmaktan kaçının.Oluşabilecek kötü senaryolar tüm yatırımınızı etkileyebilir.

6-Hedeflerinizi Uzun Vadeli Belirleyin

Borsaya yatırım yapmadan önce amaçlarınızı ve yatırım yaptığınız parayı ne zaman geri almak istediğinizi belirleyin.Kısa vadeli yatırım yapmayı düşünüyorsanız borsa sizin için riskli bir yatırım aracı olabilir.Borsaya yatırdığınız para uzun vadede ihtiyacınız olmayacak para olmalıdır.Kısa vadede kazanma ihtimaliniz kadar kaybetme olasılığınız olduğunu unutmayın.

7-Piyasayı İzleyin

Dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen önemli olaylar finansal piyasalarımızı etkileyebilir.Bu nedenle portföyümüzü sürekli olarak izlememiz piyasayı etkileyecek olayları takip etmemiz gerekir.Portföyünüzü takip edemeyecek durumda iseniz bunu yapabilecek bir danışmandan yardım almanız gerekir.Sürekli olarak takip edemeyecekseniz borsa sizin için uygun bir yatırım aracı olmayabilir.Borsada hisse takibi nasıl yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir