Borsada uzun vadeli yatirim
borsada uzun vadeli yatirim

Borsayı tanımlayacak olursak, aslında uzun vadeli yatırım araçlarının en kârlısı dememiz mümkün olabilecektir. Tabi ki bu durumda yatırımcıların alanda tecrübeli olması, profesyonel danışmanlardan destek alması da gerekmektedir. Sonuç olarak, daha öncesinden hiçbir hisse senedi alım- satım işlemi yapmamış olan kişilerin direkt olarak kâr elde etmesi mümkün olmayacaktır. Bunun aksine zarar etmesi daha olağandır. Böylelikle sizlerde borsada uzun vadeli yatırım yapmadan önce, tercih edilecek olan hisse senetlerinin borsa da akışlarına ve seyirlerine dikkat etmeniz, uygun bir seçim yapmanız gerekiyor. Uygun seçim yapmanın en doğal yolu ise tecrübedir. Borsada çok paralar kaybedip, deneme yanılma yöntemiyle çok daha fazlasını kazananlar vardır. Bunların örneklerini mutlaka çevrenizden duymuşsunuz. Para kazanma hırsı aynı zamanda risklerini de yanında getirecektir.

Uzun vade daha avantajlı

Bildiğiniz gibi piyasa oldukça dalgalı olmasından dolayı, kısa vadeli yatırımlarda genel olarak zarar etmek mümkün olacaktır. Fakat sabrınız ve nakdiniz var ise uzun vadeli yatırımlar ile oldukça iyi kâr elde edebilirsiniz. Tabi ki bu durum % 100 olmamak ile birlikte tercih edilen borsa hesabının kapanması durumunda paranızın yanması da mümkün olabilecektir. Her ne kadar tercih edilen borsa, hisse senetlerinin her birinde bu sorun görülmese de, daha öncesinden kullananlar daha iyi bilecektir ki, bazı zamanlarda kayıpları olmuştur mutlaka. Bundan dolayı kısa vadeli yatırımlar yerine ileriye dönük olan borsada uzun vadeli yatırım daha mantıklı görülmektedir.

Hisse senetlerinin akışlarını izleyin

Eğer ki, borsada uzun vadeli yatırım yapmak istiyorsanız, hisse senetlerinin de uzun vadede ne gibi şekil aldığının grafiklerine göz atmanız önemlidir. Hisse senetlerinin hali hazırda onlarca istatistiği bulunur. Yıllar bazında ya da aylar bazın ne kadar yükselip, ne kadar düştüğünü, ya da hangi mevsimlerde yükselişe geçtiği gibi ayrıntılı raporların izlenilmesi sizlere hareketleriniz açısından büyük avantajlar sağlayacaktır. Aynı zaman seçilen senedin pay verip vermediğini ya da kâr payı oranının yüksekliği hakkında bilgilerinizde olacaktır. Kısa vadeli yatırımlarda zarar ettiren fakat uzun vadeli yatırımlarda kullanıcısına ekonomik açısından destek olan pek çok farklı hisse senedi bulabilmeniz mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir