Borsada kaybetme riski yuksekmi
borsada kaybetme riski yuksekmi

Borsa piyasası için oynamak ve borsa hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olmayan kişiler için zarar etme riski tabi ki daha yüksektir. Çünkü piyasada ve yatırım araçlarının eğilimi ve yönü birçok etki nedeniyle değişmektedir. Bu yüzden sizin kaybetmemeniz için tüm etkileri aynı anda kontrol edebilir hale gelmeniz gerekiyor. Ancak bu halde paranızı doğru olarak yönetebilir ve riskleri görüp engelleyebilirsiniz. Birikimlerinizi kaybetmeden değerlendirebilirsiniz. Böylece borsada para kaybetme riski yüksek mi sorusunu sormanız gerekmeyecek.

Borsada Tecrübe

Kayıpla karşılaşmanız riskiniz borsa piyasasında yüksek miktarlarda birikim paranızla değerlendirebileceğiniz gibi ters giden herhangi bir durumda paranızı kaybedebilirsiniz. Piyasa da bu riski göze alarak girmenizde fayda vardır. Özellikle de borsa şirketlerinin fırsatları, piyasada sanki hiç zarar yokmuşçasına düşünmenize sebep olur. Birçok yatırımcı borsa bilgisi edinmeksizin ve deneyim kazanmadan işlemlerini yürütmeye başlar. Bu nedenle riskleri önlemek için bir takım hususları bilmeniz gerekir.

Para kazanmak ve kaybetmek

Para kaybetmek de kazanmak da sıklıkla yaşanan yer olan borsada kazanmak için birikimlerinizi doğru bir şekilde yönetmeniz gerekir. Borsada para kaybetme riski yüksek mi? Ancak bu şekilde doğru zamanda, doğru yatırım aracı ile alıp satabilir aradaki farktan kâr elde edebilirsiniz. Bu konuda aracı kurumların eğitimlerinin son derece faydalı olduğunu söyleyebilirim. Kolay bir şekilde bahsedersek ekonomi ve finans alanında bilgi sahibi olmayan kişiler dahi borsanın prensiplerini çözmeyi başarmışlar.

Borsa’da tavan fiyat uygulaması yapılmaktadır ve yatırım yaptığınız hisse senedi maksimum yüzde 20 oranında artış sağlar böylece sizde en fazla yatırdığınız paranın yüzde 20si oranında para kazanmış olursunuz. Ancak bu tavan fiyat uygulaması inişler içinde geçerlidir ve kaybedeceğiniz rakam yine en fazla yüzde yirmidir. Düşüşün en dip noktasında kapanmasının ardından ertesi gün seans saatlerinin başlaması ile hisse senedi düşmeye başladığı yerden devam edebilir ve yine aynı oranda düşebilir. Sürekli düşüş gösteren hisse senetleri ise riskli durumdadır. Borsada en önemli sığınılacak liman ise uzun vadeli yapacağınız yatırımlardır.

Sonuç olarak özetlenecek olursa, bu işin uzmanı olan danışmanlardan yardım alabilir, takibini yapabilirsiniz. Alacağınız en küçük bir fikir bile sizlerin kazancı olabilirken, kaybetmekten de kurtulmuş olursunuz. Piyasa ekranlarının açılmasının ardından hızlı alım ve satımlar yapmak riskli bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir