Borsaya nasil girilir
borsaya nasil girilir

Televizyon ve radyolarda her saat başı verilen haberler eşliğinde, ekonominin en temel taşlarından biri olan borsa rakamlarını ve kaç puandan kapandığı, ne kadar yükselip indiği gibi haberleri mutlaka hepimiz duymuşuzdur.

Belirtilen puanların ne anlama geldiğini, ne zaman para kazanıldığını, nasıl hisse senedi alınıp satıldığı gibi sorularınız bulunabilir. Bu sorularınıza yanıt bulabilmeniz için sizler için bir derleme yaptık.

Karışık bir durum olarak görünüyor olsa da çok küçük rakamlar karşılığı büyük şirketlerin hisse senetlerini alarak ortak olabilirsiniz. Önceki zamanlarda her ne kadar elden ele yer değişimi gösterse de dijital ortamın gelişmesi ile internet üzerinden ve yatırımcı firmalarda açacağınız hesaplar ve bankalarda bulunan borsa hesapları ile anlık olarak hisse senedi alıp satabilirsiniz. Ya da aldığınız hisse senedinin ne kadar olduğunu, fiyatının düşüp veya yükseldiğini görebilmeniz ve yükseldiğinde satarak kâr sağlamanız mümkündür.

Borsa işlemi için bankalarda yatırım hesabı açmanız ya da aracı firmalar üzerinden açtığınız hesaplara para yatırarak alım satım yapabilirsiniz. Aracı kurumlar bu iş için komisyonlar karşılığı mevcut yatırımınız ile hisse alım ve satımı yaparak para kazandırma yoluna gitmektedirler. Elbette kazanç durumunuz olmasıyla birlikte kaybetme riskinizde bulunmaktadır.

Borsa da işlem yapmak, alım satım yapmak, kanunlarla düzenlenmiş ve yasal bir piyasa olarak karşımıza çıkar. Gerekli deneyime sahipseniz ve şirketler hakkında bilgileriniz varsa oldukça kazançlı yatırımlara sahip olabilirsiniz. Her şey güzel görünüyor olsa da dikkat edeceğiniz hususların olduğunu unutmamalısınız.

Aracı kurumlar, bankalar ve finans kuruluşları ile ekonomi haberlerinde şirketler ile hisse senetleri hakkında bilgi toplamanız mümkün olurken, bazı firmalar yatırımcılarına günlük ve haftalık bazlarda çıkardıkları bültenler ile de bilgi vermektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir