Borsada ne kadar kazanilir
borsada ne kadar kazanilir

Borsa pek çok kişi için karmaşık riskli ve gereksiz iken çoğu kişinin ise kulak kabartarak merak ettiği bir konudur. Televizyonda ekonomi haberlerinde sürekli duyduğumuz borsa İstanbul değer yüzdesi hepimizin merakını cezbetmektedir. Peki, borsada nasıl yatırım yapılır ve borsada ne kadar kazanılır?

Borsada Yatırım yapmak

Borsa en genel anlamı ile halka açık anonim şirketlerinin nakit ihtiyacını karşılamak için çıkarmış olduğu hisse senedi, bono tahvil gibi değerli kâğıtlarını satışa sunduğu piyasa olarak tanımlanabilir. İşletmeler hamiline veya nama yazılı hisse senetlerini borsada işleme sürer ve diğer şirketler veya halktan kişiler bu hisse senetlerini alarak işletmeye karşı alacaklı olurlar. Borsa aslında bir borçlanma aracıdır. İşletmeler hisse senedi ihraç ederek insanlara borçlanır ve daha sonra bu hisse senetlerini geri satın alarak borçlarını kapatmış olurlar. Bu bağlamda Borsada ne kadar kazanılır sorusuna yanıt ise oldukça basittir. Aldığınız hisse senedi adedine ve iletmenin karlılık oranına göre para kazanırsınız.

Elbette Borsa İstanbul’da para kazanmak için farklı yollar ve teknikler vardır. Alacağınız hisse senedine yapacağınız vade miktarına oranla kazanacağınız miktar belli olsa da; tutturduğunuz vakit çok kısa zamanda da hisse senetleri üzerinden büyük karlar elde edebilirsiniz. Buradaki miktar sizin yapacağınız yatırım ve hisse senedinin artış oranları üzerinde etkili olacağından net bir rakam söylemek imkânsızdır.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senetleri borçlanmak amacıyla işletmelere ya da direk bir kişi için nama yazılı ihraç dilebileceği gibi hamiline yazılı olarak da piyasada sürekli dolaşabilir. En çok tercih edilen de hamiline yazılı hisse senetleridir. Bu senetlerin satışı daha kolaydır. Hisse senedi kimin elinde ise işletmenin o hissesi ona aittir. Hisse senedi alımlarında aracı şirketler kullanılır. Bu aracı kurumların Sermaye Piyasası Kuruluna tabi olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir