Bagkurlu ya emeklilik kredisi
bagkurlu ya emeklilik kredisi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borcu nedeniyle süresi tamamlanmasına rağmen emekli olamayan Bağ-kur’lu esnafa uygun faiz oranı ile kredi imkanına olanak veren protokole devlet bankası olan Ziraat Bankası ile imzayı attı. Buna göre Bağ-kur prim borcu için kredi çeken esnaf borcunu ödeyerek emekli olacak.

Borçlu Bağ-kur’lu esnafı sevindiren protokolün hazırlanmasında önemli adımları atan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu yaptığı açıklama ile konuya aydınlık getirdi.

Kredi Notuna Bakılmayacak

Türkiye’de mevzuat gereği kredi yasaklısı durumuna düşen kişiler finans kuruluşlarından kredi temin edemiyor. Biriken prim borçları ile kredi yasağından dolayı mağduriyet yaşayanlara SGK borçlarının kapatılabilmesi için Ziraat Bankası geçmiş kredi sorgulamalarına bakmayacak. Yani kredi yasaklıları da bu imkândan faydalanabilecek.

Kredinin Faizi Ne Olacak?

Bağ-kurluların en büyük mağduriyeti yaş ve prim gününü tamamlamasına rağmen borcundan dolayı emekli olamaması idi. Bu olanak ile kişi kredi çekerek borcunu kapatacak, bununla birlikte emekli olacak, beraberinde emekli maaşı almaya hak kazanmış olacaklar. Böylelikle kredi taksitlerini de emekli maaşı ile karşılanmış olacak.

Alınacak kredinin faiz oranı 1,28 olarak belirlenmiş. Kişi isterse daha kısa vadelerde krediyi alabilirken maksimum vadesi ise gnücel olarak tüm kredilede olduğu gibi 48 ay olarak sunuluyor.

Askerlik ve Doğum Borçlanması Bulunanlarda Yararlanacak

Birikmiş prim borçlularının yanı sıra yapmış olduğu askerlik ile doğum borçlanmasını da karşılayarak emekliliğe hak kazananlarda bu fırsattan yararlanacaklar.

3 ay süre ile geçerli olacak protokole göre bu süre zarfında emekliliğe hak kazananlarda Bağ-kur emekli olma kredisi alabilecek. Alınan krediler Ziraat Bankasındaki kişinin hesabına yatması beklenirken prim borcunun miktarı ile çekilecek tutar arasındaki ilişki için bir açıklama yapılmadı. Fakat borcun kişinin kendisine değil de borçları için direk SGK hesabına yatırılması bekleniyor.

Yaşlılık Aylığı Bağlanacaklarda Faydalanıyor.

Kişiler SGK’dan alacakları bilgi ile öğrenecekleri yaşlılık aylığı hakkındaki bilgiler ile yaşlılık maaş tutarını öğrenebilecek. Bu tutarlar üzerinden kredi tahsis edilmesi ile yaşlılık aylığını alabilecekler.

Prim borcunuzdan dolayı emekli olamadıysanız zaman geçirmeden SGK Müdürlüğüne giderek mevcut borcunuzu emeklilik süresi için bilgilerinizi alarak Ziraat Bankası Şubelerini ziyaret etmelisiniz ki kısa zamanda sizde bu fırsattan yararlanabilin.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir