Kredi ve Finans Portalı

Banka Tüketici Kararına İtiraz Ederse

Bu makalemizde Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka İtiraz edermi, itirazını nereye yapar, itiraz sonucunda neler olur? gibi sorular cevap vereceğiz.

3 Ekim 2014 tarihinden önceki son 10 yıl içerisinde kullanmış olduğunuz kredilere istinaden hesabınızdan çekilen dosya masrafı, istihbarat masrafı, kredi tahsis ücreti gibi ücretler geri alabilmek adına başvurduğunuz Tüketici Hakem Heyetleri bu başvurulara karar vermektedir. Bununla ilgi dosya masrafı nasıl geri alınır? başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti başvurunuza istinaden bankadan savunma ister ve savunma sonrasında lehinize veya aleyhinize karar verir. Verilen karar tebligat yolu ile şikayetçi ve şikayet edilene tebliğ edilir.

Lehinize verilen karara Banka 15 gün içerisinde itiraz ederek Tüketici Mahkemesine başvurabilir.

Banka Tüketici Mahkemesine Başvurursa Ne Olur?

Banka verilen kararın iptali için Tüketici Mahkemesine vekili avukatlar aracılığıyla başvurur. Mahkeme yapılan başvuruyu tensip tutanağı ile karara bağlar ve 4077 Sayılı Yasanın 23. Maddesi uyarınca Basit Yargılama Usulüne tabi tutulur.

Tüketici Mahkemesi başvuru esnasındaki giderler gider avansından karşılanmak üzere, davalı ve davacının tebliğ tarihinden itibaren iki hafta içerisinde aleyhine açılan davaya karşı cevap verecek dilekçesi ve ekleri ile delillerinin mahkemeye sunulmasını talep eder.

Davacı bankadan kullanılan krediye ait sözleşme, sözleşme öncesi bilgi formu, geri ödeme planı, kredi kullanıldığı tarihten sonraki hesap hareketlerini, masraf kesintisine ait dekont örneklerini, makbuzları isterken, aynı karara bağlı dosya ve eklerini kararı veren Tüketici Hakem Heyetinden ister.

Aynı zamanda bu karar için Hukuk Muhakemeleri Kanununun devamı ile 4077 Sayılı Tüketici  Yasasının 22 ve 23. Maddeleri uyarınca icranın durdurulmasını tensiben yapılan inceleme sonucu karar verir.

Duruşma basit yargılama usulü ile yapılacağından davalı olan tüketici bu duruşmaya katılmasa da olur. Tüketici Mahkemeleri genelde tüketici lehine karar verse de bunun tersi olan örnekleri de az değildir. Bankaların itiraz ettiği kararlara ait yapılan duruşmalara katılan davalı tüketici sayısı yok denecek kadar az, savunma yapan tüketici sayısı da hiç yok gibidir.

Duruşma sonunda verilen karar davalı ve davacıya tebliğ edilecektir. Tebliğde verilen karar açıkca belirtilmektedir. Eğer davalının konu olan iptal isteği onaylanırsa, davacı olan tüketici mahkeme masrafları, avukat vekalet ücreti gibi ücretleri ödemek zorunda kalacaktır.

Basit Yargılama Usulü Nedir?

Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile yargılama usulleri ikiye indirilerek yazılı yargılama dışında daha kısa, basit ve çabuk sonuçlanması gereken davalardır. Basit yargılamada zaman dilimi kabul edilmez ve tahkikatta tarafların son beyanları alınarak karar verilir.

Yorumlar
 1. Ferit tarak dedi ki:

  Tüketici hakem heyeti kararına banka beni mahkemeye vermiş. Ben şu an bu karardan dönebilir miyim. Avukatlık masrafı vermek istemiyorum.

  1. profile1 admin dedi ki:

   Ferit bey, Banka Tüketici Mahkemesine gittiyse şu an yapabilceğiniz bir şey yok. karar sonucunu beklemelisiniz.

 2. Cemil tay dedi ki:

  Geçen yıl benim kararı mahkeme onayladı. Ama banka hala para ödeme yapması.

  1. profile1 admin dedi ki:

   Cemil bey banka ödeme yapmadıysa, karar ile birlikte icra dairesine gidip bankayı icraya verebilirsiniz.

 3. Fatih dedi ki:

  Benim iki kararım vardı. Banka 350 lira ödedi. 70 lira için tüketici mahkemesine gitmiş. Komedi gibi

  1. profile1 admin dedi ki:

   Fatih bey bankalara belli olmuyor. Çok fazla şube ve çok fazla çalışanları olduğu için ayrı uygulamalar yapabiliyorlar.

 4. Kerem dedi ki:

  Bunlara ne gerek var. Banka hemen ödese masrafları ve bir daha kesmese olmaz mı

  1. profile1 admin dedi ki:

   Kerem bey 3 Ekim 2014 tarihinden sonra çıkan yönetmelikle bazı şeyler değişti. Kredi tahsis ücreti dışında ücret alamıyor bankalar. Zamanla hepsi düzene girmiş olacak.

 5. İrfan dedi ki:

  Hesap isletim ucretiyle ilgili hakem heyeti 630 tl nin odenmesi yonunde lehimize karar verdi.ancak banka karara itiraz edip belli bir miktarini odeyip kalan tutar icin tüketici mahkemesi ne itiraz etmis.tarafima mahkeme kagidi teblig edildigi halde savunma dilekcesi yazmadim yazacaklarim zaten hakem heyetine vermis oldugum basvuru dilekcesi ve eklerinin aynisiydi.bu yuzden mahkeme kararinin olumsuz gelme ihtimali var mıdır ayrica mahkeme sonucu ne zaman belli olur.b u saaten sonra dilekce yazsam mahkemeye kabul edilir mi tebligin ustunden 1 ay gecti cunku

  1. profile1 admin dedi ki:

   Tebliğden itibaren 15 gün içinde vermeniz gerekirdi. Şimdi verseniz mahkeme yine alır. Günü geçti demez. Beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok. Umarım istediğiniz gibi sonuçlanır.

 6. Saliha dedi ki:

  Banka benim 70 lira dekont masrafı için hakem heyet kararına itiraz etmiş. Ne yapabilirim?

 7. şerafettin korkmaz dedi ki:

  garanti bakası kredi kartını kaybettim gelen kartıda teslim almadım üc senedir ekstre göderiyorlar kullanmadıgım kart aidatı icin beni icraya verdıler ben ben elimdeki belgelele itiraz ettim kredı skorum etkilendi işyeri sahibiyim kredi kullanamıyorum 6 ay oldu dosya hala acık ne yapmalıyım teşekkur ederim

  1. profile1 Turan Ay dedi ki:

   Şerafettin bey siz bankadan kullanmadığınız kredi kartının aylık olarak ekstrelerini talep edin. Alacağınız ekstrelerde sizin harcamanız varsa zaten görünür. Onun dışında yeni çıkartılan kredi kartını teslim almamışsanız zaten bu karta ait numarada size borç yansıtmamaları gerekir. Ekstrelerle birlikte yazacağınız itiraz dilekçesine ile bulunduğunuz ilçenin Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunun. Heyet sizin için inceleme yapıp karar verecektir. Eğer ki size icra gelmişse bu icranın iptali için karşı dava açmanız gerekir. Her şekilde kredi skorunuzun düşmesinden kaynaklanan kredi alamama durumlarından dolayı mağduriyetinize istinaden bankaya ayrıca dava açabilirsiniz.

 8. Dilek direnç dedi ki:

  Bnm kredi kartlari çalindi dye iptalini verdim sonra kredi kartlarin kapatilmasini istedim yanliz 6 ay sonra bna teblig geldi itiraz ettim banka kabul etmemis tekrar mahkemeye vermis elime yeni gecti muhtarliktan aldim 2 bankanin mahkemesine katilamadim suan finans bankasi ve sonucu ne olur bunlarin mahkemesine gidersem ilk durusmada bitermi? Yoksa mahkeme dvm edermi ?

 9. Kar karaoglu dedi ki:

  Ayni aekilde bana teblig edilmeden banka itiraz etmis davayi da kazanmis. Cebime gelen kisa mesajla ogrendim. Ne yapmam lazim karsi davami acayim bana ulasan ne mahkeme karari ve dd tebligat var ne yapmam gerekir

 10. Kurtulul dedi ki:

  Banka THK itiraz edip Tüketici mahkemesine gitmiş dava açılmış fakat duruşma tarihi henüz e-devlet üzerinden görünmüyor elimdeki dekontları ve diğer belgeleri ne zaman mahkemeye sunmam gerek

  1. profile1 admin dedi ki:

   Merhabalar duruşma zamanında belgelerinizi sunabilirsiniz.

   1. Kurtulul dedi ki:

    Teşekkür ederim Admin.
    Yapılandırma Ücreti (1400₺)ve Ara ödeme ücreti (680₺) çin Hakem Heyeti haklı buldu.Mahkemeye sunabileceğim bu konularla ilgili emsal karar sunmam gereklimi.

    1. profile1 admin dedi ki:

     Kurtuluş Bey , THH haklı bulduysa bir şey yapmanıza gerek yok gibi.

 11. kartal dedi ki:

  Üstat bankanın konut kredisi çektiğimde benden imza karşilindiğinda tahsıl ettiği
  proje tesis ücreti ve ipotek tesis ücreti tüketici hakem heyetinden lehime sonuçlandı,
  banka hakem kurulu kararına itiraz ederek beni davacı durumuna getirdi.
  16-12-2019 tarıhınde tenzip tutanagı teblıgatı geldı.
  tuketici hakem heyetine verdiğim proje tesis ücreti ve ipotek tesis ücreti dekonlari dişinda başka delilim yok.
  banka itirazınında lehıme sonuçlanması-iptalı için ne yapabilirim.teşekkurler

  1. profile1 Muammer Ay dedi ki:

   Mahkemeler konusunda pek bilgim yok ama üst mahkemeye başvuruyorsunuz diye biliyorum. Bir avukata danışırsanız daha net bilgi alabilirsiniz. Sizin içinde ben de araştıracağım .

 12. kartal dedi ki:

  Şimdiden teşekkür eder yardımlarınızı beklerim.

 13. Doğuş semih cebeci dedi ki:

  Merhabalar karşı dava açılması durumunda kaybetme halinde avukatlık ücreti anlaşmazlık tutarı üzerinden yüzde 12 oluyor diye biliyorum .Tüketici kanununda maktu avukatlık ucreti değil nisbi diye geçer sanırım bu kesin bilgi oluyor. Bide dava kaybesilirsde pul tebligat bilirkişi masrafları bakanlık ödüyor diye biliyorum.Bu konularda aydinlatirsaniz sevinirim

 14. Murat dedi ki:

  Merhaba 2014 temmuzda konut kredisinden kredi kampanyasi adi altinds komisyon alindi müzakere edildi imzam alindi güya banka pesin para alarak faizi dusurdu hakem heyeti lehime karar verdi banka dava acti davayi kazanir mi acaba cevaplarsaniz cok sevinirim saygilar

  1. Fatih dedi ki:

   Merhaba 2019 yilinda bankankn m.temsilcisi ile gorusup kredi kullanmayi istedigimi soyledim baska ilde oldugu icin telefon ettim. Kredi basvurusunu aldigini mobil bankaciliktan 2 bi kusur tl sigorta masrafi oldugunu beyan ettiler ve onay vermemi istediler. Bende onayladim bana ayri ayri 3 sigorta yapmislar. Bir sigorta hayat digerleri saglik sigortasi iptali icin thh basvurdum ve onaylandi karar lakin banka simdi tuketici mah. Vermis karadi durdurma almjs. Ne yaomaliyim bilgi verirmisiniz henhz tebligat elime ulasmadi

 15. Ertugrul dedi ki:

  Merhsba ben tuketici hakem heyeti karari ni ben kazan di m simdi banka itiraz etmis beni mahkemeye vermis ne yaam lazim bilgilendirseniz sevinirim

  1. Ebru dedi ki:

   Sanırım sorunuza cevap alamadınız.Aynı durum bizde de var. Banka Tüketici Hakem Heyetine başvurumuzu çekmemiz için adeta tehdit edercesine bir mail gönderdi. Çekmezsek mahkeme masraflarını da ödersiniz, hemen şikayetinizi geri çekin ve bankamıza gelin diye emir bile verdi. Bu durumla ilgili sorularımızı yanıtlayabilevek biri var mı acaba?

 16. Ebru dedi ki:

  Sanırım sorunuza cevap alamadınız.Aynı durum bizde de var. Banka Tüketici Hakem Heyetine başvurumuzu çekmemiz için adeta tehdit edercesine bir mail gönderdi. Çekmezsek mahkeme masraflarını da ödersiniz, hemen şikayetinizi geri çekin ve bankamıza gelin diye emir bile verdi. Bu durumla ilgili sorularımızı yanıtlayabilevek biri var mı acaba?