Bankalardan icralik arac satislari
bankalardan icralik arac satislari

Bankalar neden ikinci el araç satışı yapmaktadırlar. Yaptıkları ikinci el araçları neden açık artırma yoluyla satarlar gibi sorularımız  bulunabilir. Yani sonuçta bankanın işi deyim yerindeyse para satışı yapmaktır.

Bankalar İkinci El Taşıt Satışını Neden Yaparlar?

Gerçek ve tüzel kişilerin aldıkları taşıt kredilerinde bankalar alınan araca ipotek koyarak borcun bitmesine kadar satışının engellenmesi, başka birine devredilmesini önleme yoluna giderler. Amaç bankanın vermiş olduğu kredinin geri dönüşünü sağlamaktır.

İnsanlar bir hevesle sürekli kullanım için  ya da çalıştırdıkları iş yeri için taşıt kredisi kullanarak satın  aldıkları araçların taksitlerini ekonomilerinin bozulması, çalıştırdığı iş yerinin iflas etmesi gibi nedenlerle ödeyemez haline gelebilirler. Doksan gün boyunca yani üç ay kredi taksitlerini ödemediklerinde bankalar yasal işlem başlatıp, kredi borcunun tahsili için ipotek koydurdukları araçlara el koyarak satışa çıkarmaktadır. Başka deyişle ödenmeyen krediye banka avukatları aracılığıyla icra yoluna gider.

İcra Müdürlükleri Araç Satışını Nasıl Yapar?

İcra yoluyla el konulan araçlar yedi emin depoları veya garajlarına teslim edilerek, satışın yapılması için gereken süre beklenir. Bu süre içerisinde aracın sahibi banka ile görüşüp, gerekli ödemeyi yaparsa, yada yeni bir ödeme planı ile değişikliğe giderse aracın üzerindeki icra kaldırılarak geri teslim alınabilir. Ancak teslim alınırken icra masrafı, garaj masrafı gibi ücretler ödemek zorunda kalınabilir.

Araç geri teslim alınmazsa icra daireleri satış yapılacak aracın bedelini belirleyerek satışı için ilana çıkar. İlandan sonra açık artırmaya katılacaklar ihale ön teminatını yatırarak satışın yapılacağı yerdeki açık artırma satışına katılır. Eğer alıcı çıkmazsa başka bir gün için tekrar ilana çıkılır. Açık artırma yöntemiyle araca en fazla parayı veren satın almış olur. İkinci kez ilana çıkılırsa aracın açık artırma başlangıç bedeli % 50 oranında indirime gidilebilir.

İcralık Araçlara Nasıl Ulaşılır?

Bankaların el koyarak, satışa çıkardığı araçlara ait bilgi ve özelliklerine Bankaların resmi internet siteleri üzerinden ulaşabilir, ekspertiz raporlarını inceleyebilir, fotoğraflarına bakarak almak istediğiniz aracı bankalardan daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

İnternet üzerinden  satışa çıkarılan icralık araçların listesinin yapıldığı, satışla ilgili bilgilerin paylaşıldığı ücretli portallar mevcuttur. Bu siteler aracılığıyla araç alım satım işi yaparak, bu işi ticarete döken galerici diye tabir edilenler, icra yoluyla daha uygun fiyatlara aldıkları araçları, üzerinde bir kaç tadilat ve bakım işi yaparak daha yüksek fiyatlarla satışa çıkarmakta, hatırı sayılır büyük kazançlar elde etmektedirler.

8 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir