Icraya mal beyaninda bunulmazsa
icraya mal beyaninda bunulmazsa

Bu yazımızda ödemediğiniz borçlarınızdan dolayı icraya mal beyanında bulunulma zorunluluğu, süresi içerisinde bulunulmadığında hapis cezası alabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

Olan borcunuz belgeli ise ve siz bu borcu ödemekten kaçınıyorsanız her an icraya verilebilirsiniz.

İcraya Mal Beyanında Bulunulmadığı takdirde neler olur?

Kredi borcunun ödenmemesinden dolayı icralık yasal işlemler kişilere uygulanır. Yasal işlemler başladığı andan itibaren icralık durumlar için belirtilen süre içinde kişinin itiraz etme durumu söz konusu değilse icra memurluklarına giderek yasalar gereği mal beyanında bulunmaları mecburidir. Mal beyanı kişinin mevcut borcunu ödemek için icraya tekabül eden mal varlığı ya da borcuna denk gelecek ödeme planıdır. Bunu beyan etmesi yasalar gereği zorunlu bir durumdur. Bu yasak gerekliği belirtilen zamanda uygun şekilde belirtmek oldukça önem arz eder.

İcra ve benzeri borçlarınızdan dolayı size yapılan tebligatın, yapılış tarihinden itibaren yedi gün içerisinde mal beyanında bulunmalısınız. Bulunulmazsa bu kişiler on gün hapis cezası ile karşı karşıya kalınabiliyordu. Alınan hapis cezasının nedeni borçlarınız değildir. Bunun tek sebebi beyanda bulunmamak ve usulüne göre hareket etmemektir.

Devlet Memurları Beyan Vermek Zorunda mı?

Hiçbir şekilde devlet memuru dahi olsanız icra borçlarından dolayı mal beyanında vermekten kaçınamazsınız. Bununla ilgili Yargıtay kararları mevcuttur. Yasa kişilere ve unvanlarına göre hareket etmemektedir.

İtiraz Etme Talebi

Haklı olduğu inanılan durumlarda kişiler itiraz etme talebinde bulunabilirler. Buna göre kişiler gerekli yerlere itirazlarını ileterek gereğinin yapılması konusunda destek isteyebilirler. Eğer itirazı haklı görülürse icra ortadan kalkabilir haksız olunan durumlarda ise belirttiğimiz gibi mal beyanında bulunulması gerekir. Mal beyanında bulunmak için geç kalmadan gerekli mercilere başvurarak icra işlemlerinin sorunsuz sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde istenmeyen sıkıcı durumların olması söz konusu olabilir.

Eğer haksız olduğunuz ispatlanmışsa mal beyanında bulunulmadığı durumlar için size kanunlarda belirlenen yasa gereği hapis cezası uygulanır. Bu işlem gerek mal beyanında bulunulmadığı durumlarda gerekse yanlış mal beyanında bulunulduğu durumlarda uygulanır. Üç ay olmak şartıyla kişi hapis cezasına çarptırılır. Mal beyanını kabul ettiği zaman mal beyanını belirttiği durumlar da cezasının kaldırılması istenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir