Cek tahsilati nasil yapilir
cek tahsilati nasil yapilir

Bazı ödemelerde çek veya senet yöntemleri kullanılabilir. Bu durumlarda çekin tahsilatının yapılması gerekir. Çekin tahsilatı için iki farklı yöntem kullanılır. Bunlardan birisi çekin takasa verilerek tahsil edilmesi diğer bir yöntem ise çek hesabına bağlı olan banka gişesinden tahsil edilmesidir. Bu yazımızda bu iki şekilde de nasıl tahsil edildiğini anlatacağız.

Takasa Vererek Tahsil Etme

Kanunen çekin takasa verilmesi serbesttir ancak ticari olarak çalışan kişiler buna çok te etik olarak bakmazlar. Çekinizi hesabınızın olduğu bankaya giderek çekinizin takasa alınması konusunda talepte bulunabilirsiniz. Bu konuda bankalar sizden çek tahsil masrafı alacaktır. Çekinizi takasa koyacağınız zaman banka size neden takasa koyduğunuza dair gerekli bilgileri isteyebilir. Banka size doldurmanız için bir form da verebilir. Bu formu doldururken bilgilerin eksiksiz olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Çek Hesabının Bağlı Olduğu Bankadan Tahsil Etme

Çekinizin tahsilat zamanı geldiğinde çekinizin bağlı olduğu bankaya giderek gişeden çekinizin tahsilat işlemini yapabilirsiniz. Normal durumlarda çekin vade zamanında bankanın müsait durumda olması gerekmektedir. Bu yüzden banka görevlisine giderek çekinizi tahsil etmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bankadaki para çekinizi tahsil edecek durumda değilse gün içerisinde müsait olduğu zaman bozdurabilirsiniz.

Karşılıksız Çek Nasıl Tahsil Edilir?

Karşılığı olmayan çek adli olay olarak karşımıza çıkabilir. Verilen karşılıksız çeki veren kişi süresi içerisinde ödeme yapabilmektedir. Ancak arka tarafı yazılan çekin tahsili için bankaya gidilebilir. Çek tahsil edilemeyecek seviyeye gelmişse bunu icra yoluyla hacizle sağlayabilirsiniz.

Çek Vadesinden Önce Tahsil Edilir mi?

Her ne kadar önceden vadesi gelmeyen çek tahsil edilebiliyor olsa da şu an böyle bir durum söz konusu değildir. Ekonominin kötü gidişine inanarak bankadan tahsilini yapılması nedeniyle ticaret uğraşan esnaf zor durumda kalarak iflas etmesine kadar gidiyordu. Bu durumun önüne geçmek için bu ödeme yöntemine son verildi. Çeki vadesinden önce tahsil etmeye çalışan kişileri genelde kimse çek vermek istemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir