Kredi ve Finans Portalı

Kredi Kartı Borçlarına 72 Ay Vade Yapılacak

Bu makalemizde kredi kartı borçlarına 9 ve 72 ay vadeli yapılandırılacak olan  kredi kartı borçlarının nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Kartlarında 72 Ay Yapılandırma

21 Eylül 2016 tarihinde toplanan Ekonomi koordinasyon Kurulu (EKK)’nun ardından Başbakan Binali YILDIRIM, kredi kartı borcu olanlara büyük müjdeyi verdi.

27 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kredi Kartı Borç Yapılandırma yasası ile kredi kartlarına borcu olanlar borçlarını bir defaya mahsus olmak  üzere 72 ay vadeli olarak yapılandırabilecek.

Bankaların kredi kartı borcu mağdurlarına yapılacak olan yapılandırma için yapacakları düzenlemenin ardından kredi kartı borcu olanlar borçlu oldukları bankalara başvurarak maksimum 72 ay vade ile borçlarını yapılandıracaklar. Vatandaş isterse borcunu daha kısa vade ile yapılandırabilecek. En az 9 ay gibi bir vadeyle vatandaşın ödeyeceği borçlara bankanın her hangi bir müdahalesi bulunamayacak.

Yapılan bu son düzenleme ile kredi kartı borcu mağdurları borçlarını uzun vadelerde, küçük taksitler ile borçlu oldukları bankalara ödeyebilecekler. Ancak vatandaşların borçlu oldukları kredi kartları kullanıma kapanacak.

Kredi kartı borcu yapılandırma faizi, vatandaşların kullanacakları vadeye göre değişiklik gösterecek. Kredi kartına ait bankanın borcu farklı bankalara yapılandırma yapılamayacak.

Kredi kartı borçlarından dolayı icralık olan vatandaşların ise nasıl bir yol izleyecekleri şu an net değil. Ancak icraya veren bankaların hukuk büroları ile yapacağınız anlaşmalar ile daha önceki borçlarınızdan dolayı icraya düşen dosyalarınızı taksitlendirebilirsiniz. Ancak bu durum bankaların hukuk büroları ile görüşmenizden sonra netlik kazanır.

Sonuç olarak kredi kartı borcunuz varsa ve bu borcu ödemekte güçlükler çekiyorsanız borçlu olduğunuz bankaya kısa zamanda giderek başvurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Konu ile ilgili sorularınızı aşağıda yorumlar kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Engin çetin dedi ki:

    Normal tüketici kredilerine yapılandırma varmı