Kredi ve Finans Portalı

Kredi Çekip Yatırım Yapmak Mantıklı mı?

Sizlere bugüne dek bankaların çeşitli hizmetlerinden, mevduat araçlarından ve çeşitli ürünlerinden bahsettik. Bunun yanı sıra paranızı hem koruyup hem de değer katacağınız çeşitli yatırım enstrümanlarına da sıkça değindik. Bugün, bu önemli iki konuyu birlikte değerlendirebileceğimiz kredi çekip yatırım yapmak mantıklı mı? konusuyla karşınızdayız. 

Kredi Çekip Yatırım Yapmak

İlk olarak kredi çekip yatırım yapmak kavramını açık bir ifade ile tanımlayalım. Bilindiği üzere bir alanda yatırım yapmak için belirli bir sermaye ya da önceki yatırımlardan elde edilmiş kârın olması gerekir. Bunların olmaması ya da yeni yatırımlar için yetersiz kalması, finansman açığını meydana getirir. Bu durum bireylerde olduğu gibi şirketlerde de geçerlidir. Firmalar, faaliyetlerini sürdürmek için önceki faaliyet kârını kullanabilecekleri gibi şirkete çeşitli yollarla sermaye kazandırarak da yeni yatırımda bulunurlar. Bu dayanaklardan birinin eksik olması halinde ise finansman açığına düşerler, yani kredi kullanmak durumunda kalırlar.

Kredi çekip yatırım yapmak, çeşitli sebeplerle kullanılan yöntemlerden biridir. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Gerçekten kârlı olduğuna inanılan bir yatırım aracının saptanması,
  • Kârı düşük olsa bile çekilecek kredinin maliyetini ve daha fazlasını getirebilecek türden yatırımların tespit edilmesi,
  • Elde olan birikimin daha fazlasını elde etmek için risk almayı kabullenme,
  • Mevcut bir yatırımın zarar ihtimaline karşı daha düşük tutarla ters yatırım yapma isteği.
kredi çekip yatırım yapmak

Kredi Çekip Yatırım Yapmak Kârlı mı?

Kredi çekip yatırım yapmak kârlı mı? sorusuna değinirken belli başlı hususları göz önüne almak durumundayız. Öncelikle kredi çektikten sonra hangi yatırım aracına yöneleceğiniz önemlidir. Kredi çekip yatırım yapmak isteyenler genellikle döviz, altın ve hisse senedi gibi araçlara yatırım yapmayı tercih ederler. Peki, kredi çekip yatırım yapmak kârlı mı? Kredi çekip hangi yatırımlara yönelmek gerekir? Bu sorulara bir bakalım. Soruları daha sağlıklı şekilde yanıtlayabilmemiz ve diğer yatırım araçlarıyla kıyaslayabilmemiz adına döviz, kıymetli maden ve hisse senedi gibi araçlara ayrı ayrı bakıp son olarak hangisinin daha kârlı olacağından söz edeceğiz.

Kredi Çekip Dolar Alınır mı?

Kredi çekip dolar almak, yukarıda saymış olduğumuz yatırım türleri arasında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Dolar alış ve satış fiyatları, belirli verilere göre değişim göstermekte; bu durum yatırımcılarına kur farkından kaynaklı kâr etme imkânı sunmakta. Örnek olarak birkaç gün önce Merkez Bankası faiz indirimiyle beraber dolarda ciddi bir hareketlenme yaşandı ve daha düşük tutarla dolar alan yatırımcılar birkaç dakika içerisinde aldıkları dolara göre ciddi kârlar elde etti. Hâl böyle iken doların kısa vadede getiri sağlayan bir yatırım aracı olduğunu söylemek mümkün.

Kredi çekip dolar aldığınızda alış ve satış farklarından yararlanarak paranızı katlayabilir ve bir süre sonra kredi için katlandığınız faiz ve masrafları da çıkaracak hale gelebilirsiniz. Ne var ki dolar alıp satarken yalnızca kâr edileceğini söylemek hayalciliğe kaçacak. Zira dolar alış ve satışından kâr etmek mümkünken zarar etme ihtimalini es geçemeyiz. Dolayısıyla kredi çekip dolar almak kâr getiren bir yatırım kararı olduğu kadar aynı zamanda riskli bir tercihtir. 

kredi cekip dolar almak karli mi

Bu konuyu örnekleri ile incelemek için ; Kredi Çekip Dolar Almak Mantıklı Mı ?

Kredi Çekip Altın Alınır mı?

Şimdi de herkes tarafından merak edilen kredi çekip altın alınır mı? sorusuna geçelim. Tıpkı dolar yatırımları gibi kredi çekip altın almak da mantıklıdır. Aslına bakılırsa kredi çekip dolar almak ve kredi çekip altın almak, aynı riskleri taşımakta ve yükselme durumuna göre aynı türden kâr sağlamakta. 

Tıpkı dolar gibi altın almak da belirli riskler taşıyor. Altın fiyatlarının bir anda düşmesi alınan altınla beraber zarara uğramanıza neden olurken bir de kredi için katlandığınız masrafları göz önüne alırsak daha yüksek bir zarar durumu söz konusu olabiliyor. Dolar, altına göre daha kısa vadeli bir yatırım aracıdır. Kıyaslama bölümüne geldiğimizde dolar ve altın arasındaki yatırım farklılıklarından daha detaylıca söz edeceğiz.

kredi çekip altın almak

Kredi Çekip Hisse Senedi Alınır mı?

Finansman yoluyla yatırım yapma aşamasında karşımıza çıkan yöntemlerden bir diğeri de kredi çekip hisse senedine yönelmek. Peki, kredi çekip hisse senedi alınır mı? Hisse senedi fiyatları, yatırım yapacağınız hisse senedini arz eden şirketin mali durumuna göre değişim gösterebilir. Diğer yatırım araçları gibi hisse senedi yatırımlarında da belirli bir risk bulunmakta. Alım fiyatının ardından yaşanacak bir düşüş kredi çekip hisse senedi almayı zararlı bir yatırım hamlesi haline getirir. Üstelik kendi sermayenizle alacağınız hisse senedinde böyle bir durum yaşandığında yalnızca sermayeniz kadar zarara uğrarken kredi çekerek yatırım yapmanız halinde kredi için ödediğiniz fark da hanenize zarar olarak yazılır.

Hisse senetlerinde vade olmaması, kısa, orta ve uzun vadeli bir yatırım aracı olarak kullanılmasına olanak sunmakta. Bu da kredi çekip yatırım yapmak istendiğinde kullanılabilecek diğer araçlarla arasında bir fark oluşturmakta. 

kredi çekip hisse senedi almak karlı mı

Kredi Çekip Yatırım Yapılır mı?

Dolar, altın ve hisse senedi yatırımlarına kısaca değindikten sonra esas sorumuz olan kredi çekip yatırım yapılır mı? sorusuna gelelim. Kredi çekmek, yapılacak yatırım için belli bir riski daha ilk adımda almak anlamına gelir. Şunu bilmekte fayda var ki yapacağınız yatırımdan %100 oranında zarar etmeniz de mümkündür. Kredi çekmeden önce bunun bilincinde olmak, çok daha sağlıklı sonuçlar doğurur. Örneğin; yatırım yapmak için 100.000 TL kredi çekmek istiyorsanız bu 100.000 TL’nin tamamını kaybetme olasılığını da göz önünde bulundurmalısınız. 

100.000 TL kredi ile dolara ya da altına yatırım yaptığınızda zarar etme ihtimaliniz daha düşük hale gelir. Yine de karar verirken tüm paranızı kaybetme riskini göz önünde bulundurun ve buna göre karar verin. Böyle bir durum yaşandığında zararınız sadece 100.000 TL olmayacak. Çünkü kredi için bankaya belirli tutarda faiz ve dosya masrafı ödeyeceksiniz. Zarar hesaplamalarında bu gibi farkları da hesabınıza dâhil etmelisiniz. 

Kredi çekip dolar almak, diğer yöntemlere göre daha hızlı sonuçlar doğuran bir yatırım kararıdır. Eğer iyi bir takipçiyseniz ve elinizde dolar fiyatlarına anında reaksiyon gösterebileceğiniz bir araç varsa zarar etme ihtimaliniz daha da düşer. Zira dolar fiyatı düşmeye başladığında anında bozdurabilir ya da yükseleceğini öngördüğünüzde hemen dolar alabilirsiniz. Dolar kurlarının altın ve hisse senedi fiyatlarına göre daha hareketli olması hem daha riskli, hem de daha kârlı olabileceği anlamına gelir. Kredi çekip kısa süreli yatırımlar yapmak istiyorsanız dolar alım satımı yapmanızın daha faydalı olacağını düşünüyoruz.

Altın, uzun vadede yatırımcısını kolay kolay üzmeyen bir yatırım aracıdır. Elbette gün içerisinde ya da anlık değişimler de yaşanabilmekte; fakat kur değişimleri dolar kadar keskin olmamakla beraber daha belirli bir standart çerçevesinde değişmekte. Dolayısıyla amacınız orta ya da uzun vadede kazanç sağlayıp hem kredi masraflarını çıkarmak hem de bu yatırım sayesinde daha fazla kâr etmek ise altın alım satımına yönelebilirsiniz.

Son olarak bir de kredi çekip hisse senedi alma konusuna değinelim. Kredi çekip hisse senedi alınır mı? başlıklı kısımda hisse senetlerinin hem kısa, hem orta, hem de uzun vadeli olabileceğinden söz etmiştik. Eğer borsaya karşı ilginiz varsa ve takipçilik özelliğinizin olduğuna inanıyorsanız kısa vadeli alım satım imkânı sunan dolar ve altın yerine hisse senetlerine yönelebilirsiniz. Yalnızca hisse senedi çöküşlerinin dolar ve altına nazaran daha sert olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Akıllı bir yatırımla beraber hisse senedi alımından ciddi kârlar elde edebilir ve kredi maliyetini fazlasıyla çıkarabilirsiniz. 

Bu konuda ekşi sözlük yazarlarının yorumlarını okumak için ; Kullanıcı yorumları

Özetlemek gerekirse dolar kısa vadeli, altın orta ve uzun vadeli, hisse senedi ise her üç vadede değerlendirilebilecek bir yatırım aracıdır. Bu araçlara yatırım yaparken alım fiyatı son derece önemlidir. Örneğin; altını pik fiyatı denilen geldiği en üst noktadan almak başlı başına bir risktir. Çünkü bu enstrümanın daha önce gelmediği bir noktaya gelmesiyle kâr elde etme ihtimali üzerine yatırım yapmış olursunuz. Daha önce belirli bir seviyeye geldikten sonra düştüyse ve yeni düşük fiyat üzerinden alım yaptıysanız tekrar aynı fiyata ulaşması bile size kâr sağlayabilir. 

Yıl sonu verileri ve beklentileri de alımlar açısından fikir oluşturabilir. Örneğin; yıl sonu dolar ya da altın tahminine göre aksiyon alarak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Benzer bir durum hisse senetlerinde de mevcut. Piyasa beklentisine göre karar almanız ve mutlaka bu kararınızı çeşitli araştırmalarla desteklemeniz gerekir. Son cümlemizde tüm bunların somut ve soyut beklentilerin harmanlanmış hali olduğunu ve kesinlikle yatırım tavsiyesi olmadığını belirtelim. Tıpkı yatırım kararları gibi bu yatırımları kredi çekmek suretiyle gerçekleştirmek de tamamen kendi kararınız olmalı. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.