Kredi ve Finans Portalı

Kredi Çekip Hisse Senedi Almak Mantıklı mı?

Son yıllarda kredi çekip hisse senedi alan ve bu aksiyonla önemli kârlar elde eden kişilerin varlığı, kredi çekip hisse senedi almak mantıklı mı? sorusunu gündeme getirdi. Kredi çekip hisse senedi almakla ilgili düşüncesi olanlar, bu soruya yoğun bir şekilde yanıt arıyor. Tarafımıza sıkça iletilen sorular arasında yer alan kredi çekip hisse senedi almak kârlı mı ya da mantıklı mı? sorularını sizler için enine boyuna inceleyeceğiz. Hazırsanız kredi çekip hisse senedi almak ile ilgili işinize yarayacak incelemelerimize başlayalım.

Hisse Senedi Nedir?

İlk olarak hisse senedi nedir? kısaca bir özetleyelim. Firmalar; kısa, orta ve uzun vadede finansman açıklarını karşılamak için paylarını halka arz edebilirler. Halka arz yetkisi bulunan şirketlerin Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurarak başlattıkları bu süreç, ortaklık hakkı veren değerli kağıtların, yani hisse senetlerinin halka arzı ile devam eder. 

Şirketler finansman elde etmek için hisse senedi çıkarıp halka arz ederken yatırımcılar da bu hisse senetlerini alarak oluşabilecek fiyat farklılığından kâr elde etmeyi amaçlar. 

kredi çekip hisse senedi almak

Kredi Çekip Hisse Senedi Almak 

Kredi çekip hisse senedi almak, tahmin edeceğiniz gibi elinde yatırım yapmak için yeterli sermayesi olmayanların başvurduğu yöntemlerden biri. Hisse senedi alacak birikimi olmayanlar, bu birikimi bankadan çekecekleri kredi ile elde etme yoluna giderler. Her birey yatırım tercihlerine göre farklı tutarlarda kredi çekerek hisse senedi alımına başvurabilir. 

Kredi çekip hisse senedi almanın mantığı ve kârlılığına ek olarak değineceğiz. Bu yöntemi kullanacak kişilerin çekecekleri kredi tutarını iyi belirlemesinde fayda var. Gereğinden fazla kredi çekip riski arttırmak doğru bir yatırım kararı olmayacaktır; bu sebeple kredi çekip hisse senedi almadan önce ince eleyip sık dokumakta fayda var.

Kredi çekip bu işe girmek istiyorsanız ziraatin faiz oranlarına göz atabilirsiniz ; Ziraat İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi Çekip Hisse Senedi Alınır mı?

Hem teoride; hem de pratikte ihtiyaç kredisi çekip hisse senedi almak mümkündür. Zaten bankaya başvuru yaparken hisse senedi almak için kredi çektiğinize dair bir bildirimde bulunma zorunluluğunuz da yok. Standart ihtiyaçlarınız için kredi çeker gibi başvuruda bulunarak kredi notunuz ve gelirinize göre belirli bir tutarda ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. 

Kredi Çekip Hisse Senedi Almak Kârlı mı?

Gelelim herkesin merakla beklediği kredi çekip hisse senedi almak kârlı mı? sorusuna. Kredi çeken kişi, çektiği krediyle hisse senedi almak istediğinde zarar ihtimâlini hiçbir aşamada aklından çıkarmamalıdır. Bu sebeple çekeceğiniz krediyi hisse senedinden kâr elde edemezseniz bile zorlanmadan ödeyebilecekseniz bunu bir tür yatırım riski olarak değerlendirebilirsiniz. Örneğin; ayda 1.000 TL ödeyerek çekeceğiniz 20.000 TL ile hisse senedi alımına yöneleceğinizi varsayalım. Eğer aldığınız hisse senedi sebebiyle tüm paranızı kaybetseniz bile çektiğiniz krediyi ödeyebilecekseniz ve yatırım yapmayı bu riske değer görürseniz kredi çekip hisse senedi almanızda bir sakınca yoktur. 

kredi çekip hisse senedi almak karlı mı

Kredi çekip hisse senedi almak kârlı mı? sorusunun yanıtı kişiden kişiye ve yatırım kararına göre değişkenlik gösterir. Eğer hisse senedi piyasaları ve borsalar hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz ve sadece çevrenizden alacağınız duyumlara göre hareket edecekseniz kredi çekip hisse senedi almanızı önermeyiz. Piyasaları yakından takip edip sistemli bir yatırımda bulunacaksanız böyle bir riski elbette alabilirsiniz.

Hisse senedi alırken kâğıdını alacağınız şirketleri iyi analiz etmeli, özellikle son yıllardaki değişimleri göz önünde bulundurmalısınız. Bunu yaparken sadece şirketlerin piyasadaki izlenimine ve kendileri tarafından yayımlanan bildirimlere bakmanız yeterli olmaz. Hiçbir şirket web sitesinde kendini kötülemez ya da şirketin prestijini önemli ölçüde etkileyecek sorunları paylaşmaz. Bu sebeple iyi bir takipçi değilseniz bu piyasada önemli bir kazanç elde edemezsiniz.

Şirketlerle ilgili önemli gelişmeleri farklı platformlardan takip etmeli ve sektörde yer alan diğer şirketlerle olan ilişkilerini de dikkate almalısınız. Ayrıca şirkette önemli bir yere sahip olan şahıslar da bu açıdan önem arz eder. Örneğin; son derece başarılı bir firmanın prestiji, sahibi ya da önemli ölçüde yetkili ortaklarından birinin kamuoyunda tepkiye sebep olacak bir harekette bulunması bile hisse senetleri açısından risk teşkil eder.

Kredi çekerek hisse senedi almanın kârlı olabilmesi için hisse senedinden elde edeceğiniz gelirin kredi için katlandığınız faizi aşması gerekmektedir. Üstelik kredi için ödenen tek fark faiz değildir. Krediye ödediğiniz masrafların da hisse senedi alım ve satımıyla karşılanması gerekir. Bu açıdan bakacak olursak hisse senedinden elde ettiğiniz kâr, kredi için katlandığınız toplam farkı geçtiğinde yaptığınız yatırımın faydasını görmeye başlarsınız. 

Kredi Çekip Hisse Senedi Alsam Kâr Eder miyim?

Bu soruyu olumlu şekilde yanıtlamamız, alacağınız hisse senetlerine bağlıdır. Eğer düşük risk ile işlem yapmak istiyorsanız herkes tarafından bilinen ve sürekli yatırımcısına az da olsa kâr ettiren şirketlerin ihraç ettiği hisse senetlerine yönelmenizi öneririz. Bu şirketler az da olsa büyük ihtimalle yatırımcısını güldürür. Eğer daha fazla kazanmak isterseniz daha riskli şirketlere yönelebilirsiniz ki kredi çekip hisse senedi alan birine böyle bir tavsiye vermek pek de faydalı olmayacaktır. 

BIST 100, yıldız pazar gibi gruplarda yer alan şirketlerin hisse senetleri daha garantili sonuçlar almanızı sağlar. Şunu bilmenizde fayda var ki bu firmaların hisse senedi fiyatları da zaman zaman düşebilir. Yalnızca diğer gruplarda yer alan şirketlere nazaran daha düşük bir ihtimalle zarar ederler. Eğer yatırım konusunda birikimli ve tecrübeli olduğunuzu düşünüyorsanız biraz daha riskli hisse senetlerine yönelebilirsiniz. 

Kredi Çekip Hisse Senedi Alsam Zarar Eder miyim?

Kredi çekip zarar etme ihtimâlinin her zaman var olduğundan söz etmiştik. Aldığınız hisse senedinin fiyatının düşmesi demek başlı başına zarar anlamı taşır. Buna bir de kredi için ödediğiniz faizi eklersek zararınız katlanmış olacaktır. Kredi çekip hisse senedi almadan önce bu hususu mutlaka dikkate almanızı tavsiye ederiz. 

Özetlemek gerekirse sırf hisse senedi almak için alacaksanız bunun için kredi çekmenizin pek bir anlamı olmaz. Eğer piyasaları yakından takip edip borsalar hakkında fikir sahibiyseniz risk alarak kredi çekebilir ve çektiğiniz kredi karşılığında hisse senedi alabilirsiniz. Piyasaları yakından takip edip bu alanda çok başarılı olduğunu iddia edenler de zaman zaman zarara uğrayabilirler; bu yüzden sadece tecrübenize ve takipçiliğinize güvenerek kredi çekmek kaydıyla piyasaya girmenizi önermeyiz.

Eğer başkalarından alacağınız ve sizin için bir anlam ifade etmeyen yatırım tavsiyeleriyle piyasaya giriyorsanız bunu bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Zira sadece duyumlara bağlı olarak yatırım yapılmaz. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kredi ödemelerinin hisse senetlerinden elde edilecek kâra bağlı belirlenmemesidir. Yani kredi taksitlerinizi nasılsa hisse senedinden kâr elde ederim diyerek belirliyorsanız yanlış bir aksiyon alıyorsunuz demektir. Hisse senedi alımıyla kâr elde etmek mümkün olduğu gibi zarar etmek de mümkündür. Böyle bir durumda ters bir fiyatta yakalanmanız halinde kredinizi geciktirebilir ve kredi sicilinizi de olumsuz şekilde etkileyebilirsiniz.

Sonuç olarak kredi çekip hisse senedi almak için iyi bir takipçi olmalı, şirketleri iyi analiz etmeli, piyasayı yakından takip etmeli ve her şeyden önemlisi çektiğiniz kredinin tamamen sıfırlanabileceğini düşünmelisiniz. Buna rağmen kredi ödemelerinizi rahatça yapabileceğinizi düşünüyorsanız böyle bir yola başvurmanızda bir sakınca yoktur. Elbette bu verdiğimiz bilgilerin hiçbiri ‘’yatırım tavsiyesi değildir.’’ 

Kredi çekip yatırım yapmak istiyorsanız diğer konularımıza da göz atabilirsiniz ;

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.