Kredi ve Finans Portalı

Kredi Çekip Altın Almak Mantıklı mı?

Son dönemde herkesin aklında tek bir soru, kredi çekip altın almak mantıklı mı? Yatırımlarınıza yön vermeye devam etmek amacıyla sizlere kredi çekip altın almak mantıklı mı? sorusunun detaylı incelemesini sunuyor olacağız. 

Öncelikle şunu belirtelim ki bu içerikte yer alan bilgiler bir yatırım tavsiyesi değil, yalnızca genel değerlendirmelerde bulunularak hazırlanmış bir araştırma yazısıdır. Merak ettiğiniz soruların yanıtını ve bu sorularla alakalı somut örnekleri içeriğimizde bulabileceksiniz. Verilen tavsiyeleri dikkatle gözden geçirmenizi ve mutlaka farklı araştırmalarla da desteklemenizi öneririz. Kredi çekip altın almak kaydıyla elde ettiğiniz kâr tamamen sizin kazancınız, uğrayacağınız zarar ise yine sizin inisiyatifinizdir. 

Kredi Çekip Altın Almak

Kredi çekip altın almak, birçok yatırımcı tarafından kullanılan yöntemlerden biri. Üstelik altın fiyatlarının tavan yaptığı dönemlerde bu işten ciddi kazançlar elde edenlerin sayısı da azımsanmayacak düzeyde. Kredi çekip altın almanın ne kadar kârlı olacağı ise belirsiz. Yani kredi çekip altın almanız durumunda kâr etme garantisi yoktur. Üstelik altın fiyatlarının düşmesiyle beraber zarar etmeniz dâhi mümkün. Kaldı ki altın fiyatlarında beklenen artış yaşanmazsa kredi için ödeyeceğiniz faiz ve masraflar da bir zarar teşkil etmiş olur.

Yukarıda sunmuş olduğumuz bilgileri özetleyecek olursak kredi çekip altın alırsanız ve altın fiyatlarında bir düşüş olursa hem bu düşüşten; hem de krediye ödediğiniz faiz ve masraflardan ötürü bir zarara uğrarsınız. Benzer şekilde altın fiyatlarında beklenen artış olmazsa bu defa çektiğiniz kredi için ödeyeceğiniz masraf ve faiz sebebiyle zarar durumu meydana gelir. Özetle; kredi çekip altın almanız halinde kâr edebilmeniz için altın fiyatlarının mutlaka belirli bir seviyeye ulaşması gerekir.

kredi çekip altın almak

Kredi Çekip Nasıl Altın Alınır?

Bir önceki başlıkta belirttiğimiz bilgileri somutlaştırma zamanı. Şimdi birlikte bir örnek üzerinden gidelim ve altın fiyatlarında yaşanacak bir artışın ne gibi kazanç sağlayacağına göz atalım. Diyelim ki bankadan 30.000 TL kredi çekerek altına yatırım yaptınız. 24 gram altın fiyatının da satın alma işlemi esnasında 492 TL olduğunu varsayalım. Kredinin tamamını altına yatırarak yaklaşık 60,975 gram altın alabilirsiniz. 

Altın alış ve satış fiyatları arasında her zaman bir fark vardır. Yani altını aldığınız anda bozdurmak istediğinizde alış ve satış kurları arasındaki makas farkından dolayı zarar edersiniz. Anlayacağınız üzere ilk olarak bozdurma fiyatının en az alış fiyatına gelmesi gerekir ki 0 noktasına ulaşasınız. Örnek olarak altın fiyatının 500 TL’ye ulaştığını varsayalım. Bu durumda altınınızı bozdurursanız TL karşılığı olarak 30.487,5 TL’lik bir mevduatınız olur. Yani altın fiyatı yükseldiği için 487,5 TL kâr elde etmiş olursunuz. 

Kredi için ödediğiniz faiz ve masraflar bu kârın üzerinde olduğu müddetçe zarardasınız demektir. Elbette bunu tek bir işlem olarak düşünmeyin. Daha sonra elinizdeki TL ile yeniden altın alıp kâr elde edebilir, zaman zaman da bu işlemden zarar elde edebilirsiniz. Önemli olan toplamda ettiğiniz kârın toplam zararınızdan ve en önemlisi kredi faiz ve masraflarından fazla olmasıdır. Bunu başarmanız halinde kredi çekip altın almak mantıklı mı? sorusunun evet mantıklı olarak cevaplanacağını söyleyebiliriz.

30.000 TL krediyi Eylül 2021 ihtiyaç kredisi faiz oranlarının ortalaması olarak %1,60 faiz ile çektiğinizi ve vade olarak da 12 aylık vade seçiminde bulunduğunuzu düşünelim. Bu durumda kredi faiziyle beraber yapacağınız toplam geri ödeme 33.874 TL civarı olacaktır. 30.000 TL için ödenmesi gereken dosya tahsis ücreti ise 157,5 TL olur (BSMV dâhil) Kredi için sigorta masrafı ya da ek bir masraf alınmamışsa en az yaklaşık 4.032 TL’lik bir fark oluşur. Bu farkı alış ve satış yaptıkça karşılarsanız o zaman kredi çekip altın alma işleminin kârlı olmaya başladığını söylememiz mümkün olacaktır. Aksi durumda ise kredi çekip altın aldığınız için zarara uğramış olursunuz. 

Kredi Çekip Altın Almak Kârlı mı?

Kredi çekip altın almak kârlı mı? sorusunun yanıtı her zaman evet olmayabilir. Bir önceki başlıkta sunduğumuz örnekte altın fiyatı 480’e ya da alış fiyatınızın altında herhangi bir fiyata gelirse zarar edersiniz. Eğer altın fiyatı ilk aldığınız tutarın üzerine çıkmazsa bu zararı telafi etme şansınız da olmayacaktır. 

Kredi çekip altın almak bir tür risktir. Bu riski göğüslemek için ilk olarak kredi taksitlerini ödeyebilecek durumunuzun olması gerekir. Aksi halde bir de gecikme cezası, kanuni takip dolayısıyla ödenen masraflar ve avukat harcamaları gibi masraflara maruz kalırsınız. Kredinizi çekerken faiz oranına, vade sayısına ve taksitlerin ödenebilir tutarda olup olmadığına dikkat etmenizde fayda var. 

kredi çekip altın almak mantıklı mı

Kredi Çekip Altın Alma Yöntemleri

Kredi çekip altın alma yöntemleri arasında ilk sırayı tahmin edeceğiniz gibi bankalar almakta. Genelde 24 ayar gram altın alış ve satışı yapan bankalar, bu bağlamda bireylerin en çok tercih ettiği seçeneklerin başında geliyor. Dolar alış ve satışının internet ve mobil bankacılık üzerinden hızlıca gerçekleştirilmesi bankaların tercih edilmesi adına önemli bir sebep. Ayrıca güvenlik açısından bakacak olursak da bankaların diğer seçeneklerin bir adım önünde olduğu aşikâr. 

Kredi çekip altın almak için kullanılabilecek bir diğer yöntem de krediyi bankadan çekip altını kuyumcudan almaktır. Ne var ki bu durumda alış ve satış fiyatları arasındaki farklılıklardan hızlıca yararlanmak mümkün olmaz. Ayrıca mesai sonrası altın alış ve satışına izin veren bankalar varken altın fiyatlarındaki gece artışlarından kuyumcudan aldığınız altınla faydalanamazsınız. Diyelim gece ani bir yükselmenin ardından sabaha doğru bir düşüş oldu. Kuyumcudan aldığınız altını gece bozdurma şansınız olmadığı için bu yükselişten kâr elde edemezsiniz. Oysa geceleri de altın alma imkânı veren bankalarda mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden alış satış yaparak fiyat değişimlerinden yararlanabilirsiniz. 

Yıl sonu için yapılan altın fiyat tahminlerinde genellikle yükseliş beklentisiz söz konusu. Yine de bunun da bir yatırım tavsiyesi olmadığını belirtmekte fayda var. Bu gibi yatırımlarınız için farklı araştırmalar yapmalı ve hangi araştırmayı okursanız okuyun zarar etme riskinizin de bulunduğunu unutmamalısınız. Yalnızca uzmanların görüşüne ve standart fiyatlara bakarak altının yıl sonuna kadar artacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla tamamen kendi kararınız olmak kaydıyla yıl sonu gelmeden kredi çekip altın almak mantıklı görünüyor. 

Kredi çekip dolar almak mantıklı mı kontrol etmek için ; kredi çekip dolar almak

Altın Almak İçin Kredi Veren Bankalar

Altın almak için kredi veren bankalar, standart ihtiyaç kredisi veren bankalar olarak özetlenebilir. Bankaya ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunduğunuzda krediyi ne için kullanacağınız sorgulanmaz. Dolayısıyla klasik yöntemle ihtiyaç kredisi çekip elde ettiğiniz nakitle altın alabilir ve yatırımınızı bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Kredi çekerken faiz oranlarına göre değerlendirme yapmanızı tavsiye ederiz. Böylece çekeceğiniz kredinin aylık taksit tutarı ve toplam ödemesi daha düşük olacak ve zarar etseniz dahi zarar miktarı azalmış olacaktır. Daha yüksek faiz ile kredi çekmeniz halinde altın alımıyla kâr elde etmiş olsanız bile krediye daha çok faiz ödediğiniz için kârdan zarar durumu söz konusu olur. Ayrıca kredinizi mümkünse kısa vadeli olarak çekmenizi tavsiye ederiz. Bilindiği üzere kredi vadesi ne kadar uzun olursa bu kredi için ödeyeceğiniz fark da o kadar fazla olur ve bunun altın yatırımından kâr elde edilerek telafi edilmesi zorlaşır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.